Seši brīvprātīgie sāk nebijušu eksperimentu pirms plānotās misijas uz Marsu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

ASV seši brīvprātīgie sākuši vēl nebijušu eksperimentu. Viņi pavadīs gadu noslēgtā bāzē, maksimāli simulējot apstākļus, kādus astronautiem nākotnē varētu nākties pieredzēt, dodoties uz pirmajā misijā uz Marsu.

"Esiet sveicināti uz Marsa!" Tā aicina zīme pie pētījumu centra "Hi-Seas"  teritorijas Havaju salās ASV. Tieši šeit seši brīvprātīgie no Havaju universitātes pavadīs gadu kupolā, noslēgti no apkārtējās pasaules. Tas tiks darīts zinātnes vārdā, lai noskaidrotu, ar kādiem izaicinājumiem var nākties saskarties nākotnes astronautiem, kas dosies uz sarkano planētu Marsu pašā pirmajā misijā cilvēces vēsturē. 

Brīvprātīgie apzinās, ka šis izaicinājums nav no vieglākajiem, taču gatavi to darīt, lai maksimāli palīdzētu astronautiem nepieciešamajos pētījumos: "Man visvairāk pietrūks savas ģimenes un draugu. Esmu pilots un tāpēc man pietrūks arī lidošanas. Būšu gadu piesiets pie zemes ar abām kājām putekļos!"

"Es domāju, ka ir skaidrs, ka galvenokārt mums pietrūks ģimenes un draugu, taču droši vien būs arī citas lietas, par kurām pat grūti iedomāties, piemēram, sajūta, ka vējš tev pūš sejā vai saule silda," prāto brīvprātīgā Šeina Giforda.

Brīvprātīgajiem pie ķermeņa būs piestiprinātas kameras un vairāki mērinstrumenti, lai izsekotu visas iespējamās fiziskās un emocionālās pārmaiņas. Pētnieki pašlaik cenšas noskaidrot, kādi faktori jāņem vērā, lai izveidotu maksimāli efektīvu komandu ilgstošajai misijai kosmosā. Pašreizējās aplēses liecina, ka misija uz Marsu ilgtu aptuveni trīs gadus, līdz ar to cilvēkiem jābūt ļoti labi sagatavotiem. "Galvenais izaicinājums šai misijai ir tās garums. Kā jau varat iedomāties, kad cilvēki iepazīstas un spiesti pavadīt visu laiku vienā telpā, attiecību dinamika mainās," saka pētniece Kima Binsteda.

Reālā misija uz Marsu gan pašlaik ir vēl tāla nākotnes vīzija. ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa aģentūra grasās veikt vēl vienu misiju uz Mēness virsmas līdz 2020.gadam un tad izmantot to kā placdarmu misijai uz Marsu līdz 2037.gadam.

Aptuveni ap šo pašu laiku nosūtīt pirmos cilvēkus uz sarkano planētu plāno arī Eiropas Kosmosa aģentūra.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti