Saules paneļu parks ostā, latviešu kosmosa misija un hakeru uzbrukumi nerimst. Tehnoloģiju TOP

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Rīgas ostā plāno veidot lielāko saules paneļu parku Latvijā

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Rīgas osta Spilves pļavās veidos lielāko saules paneļu parku Latvijā 176 hektāru platībā ar nominālo jaudu vismaz 100 megavatu (MW) un plānoto elektroenerģijas izstrādi vismaz 100 tūkstoši MW stundā gadā, kas atbilst vidēji lielas Latvijas pilsētas elektroenerģijas gada patēriņam. Tas ir pirmais solis vērienīgā Spilves industriālā parka kompleksa izveidē, ziņoja portāls "Kursors".

Rīgas brīvosta, strādājot ar investoriem un potenciāliem klientiem Spilves industriālā parka attīstībā,

saredz potenciālu zaļās enerģijas attīstībai – vispirms saules paneļu parkam, tad ūdeņraža tehnoloģiju attīstībai.

"Zaļā" komponente jeb atbilstība Eiropas klimatneitralitātes mērķu izpildei, energoefektivitātes prasībām un atjaunojamo energoresursu pieejamība ir viens no būtiskiem priekšnosacījumiem starptautiskā finansējuma, piemēram, Eiropas Investīciju bankas atbalsta piesaistei, kas savukārt paver iespējas citiem investoriem attīstīt savus biznesa projektus pie mums.

2. Latvijas Universitāte (LU) piedalīsies kosmosa atkritumu problēmas risināšanā

Lai risinātu kosmosa atkritumu problēmu, pasaules mērogā tiek īstenota kosmosa objektu novērošana. Šim nolūkam arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis ir paredzējušas izveidot ES Kosmosa objektu novērošanas un uzraudzības partnerību. Latviju šajā partnerībā pārstāvēs Latvijas Universitātes Astronomijas institūts, vēstīja portāls "Labs of Latvia".

Vieni no galvenajiem kosmosa objektiem ir satelīti, kas ir būtiski svarīgām lietojumprogrammām un pakalpojumiem, līdz ar to palīdzot nodrošināt gan sabiedrības drošību, gan ekonomisko labklājību. Tomēr sakaru satelītu un lielu satelītsistēmu skaita pieaugums rada arvien lielāku risku, ka satelītu sadursmes un to rezultātā radušās lauskas varētu izraisīt kosmisko atkritumu problēmu.

Kosmiskie atkritumi var būtiski traucēt sakaru sistēmu darbību un slēgt kosmosu kā resursu nākamajām paaudzēm.

"Kosmiskie atkritumi ir darbu beiguši pavadoņi, nesējraķešu augšējās pakāpes un citas kosmisko aparātu detaļas, kas nekontrolēti riņķo ap Zemi un traucē tiem kosmiskajiem aparātiem, kas darbojas, – it īpaši jau pilotējamiem. Tie var izraisīt sadursmes un radīt veselu spietu sīku lausku, kas kustas ar lielu ātrumu. Pat niecīga sadursme te var radīt nopietnas sekas. Šādu objektu debesīs ir ļoti daudz, tāpēc tos nepieciešams kataloģizēt un novērot, lai mazinātu sadursmju risku un veidotu prognozes, kad un kur tie ieies Zemes atmosfērā un sadegs vai, sliktākajā gadījumā, nokritīs," saka LU Astronomijas institūta direktors Kalvis Salmiņš.

 3. Latvija piedzīvo pakalpojumu atteices uzbrukumu vilni

Augustā turpināja kāpt kiberuzbrukumu skaits Latvijai, tajā skaitā arī pakalpojumu atteices uzbrukumi (DDoS), pēc tehnoloģiju uzņēmuma "Tet" datiem.

Īpaša uzbrucēju aktivitāte tika novērota laikā, kad Uzvaras parkā Rīgā tika veikti padomju pieminekļa nojaukšanas darbi.

Augustā notika tikpat liels uzbrukumu skaits kā maijā, kad, it īpaši ap 9. maiju, tas bija pieaudzis četras reizes, salīdzinot ar gada sākumu.

"Augustā Krievijas huligānu "NoName" apakšgrupējumi, piemēram, "PeopleDDoS" un "Noname057", savos "Telegram" lietotnes kontos bija izvietojuši aicinājumus veikt uzbrukumus Latvijas valsts iestādēm, banku sektora, telekomunikāciju un enerģētikas uzņēmumiem. Aicinājumos tika norādīti konkrēti serveri, izmantojamās metodes un rīki," stāsta "Tet" IT drošības pārvaldnieks Uldis Lībietis. Būtiski traucēt kādas iestādes darbu gan tam nav izdevies.

Bīstami joprojām ir arī pikšķerēšanas gadījumi, kas izplatās visā Latvijā. Augustā populārākie pikšķerēšanas mēģinājumi tika sūtīti "Latvijas pasta" vārdā, aicinot cilvēkus atvērt pievienoto saiti un ievadīt personīgos datus, ziņo "Labs of Latvia" portāls.

 4. Videospēļu jaunumi no "Sony", "Nintendo" un "EA"

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums "Sony" videospēļu prezentācijas pasākumā "State of Play" prezentēja jaunākās spēles un to reklāmas rullīšus. Par vienu no lielākajiem jaunumiem kļuva "Action-adventure" spēles "God of War Ragnarok", kas iznāks pēc aptuveni diviem mēnešiem, jaunais reklāmas klips, kurā tika detalizētāk atrādīta mistiskā spēles vides pasaule un plašāk ieskicēts spēles stāsts. Tā būs pieejama tikai "PlayStation", stāsta portāls "The Verge".

Fanus iepriecināja arī "Tekken" spēles jaunā versija un tās pirmais treileris. Ikoniskā cīņu spēle pieturas pie tās veiksmes pamatiem, uzlabojot grafisko izpildījumu. Spēle iznāks ne tikai "PlayStation", bet arī "Xbox", "Steam" platformām un datoriem. Jaunumus sagaidīja arī "PSVR2" briļļu fani – "Star Wars: Tales from the Galaxy's Edge Enhanced Edition", kas ļauj pieredzēt leģendāro "Star Wars" visumu jaunās dimensijās.

Savukārt "Nintendo Direct" pasākumā beidzot "The Legend of Zelda: Breath of the Wild" fani sagaidīja spēles nākamās sērijas iznākšanas datumu – 2023. gada 12. maijā. Ar nosaukumu "Tears of the Kingdom" spēle turpina būvēt uz tās pamatspēles pamatiem, piedāvājot spēlētājiem jaunus piedzīvojumus, bet saglabājot tās vizuālo šarmu, ziņo "The Verge".

Nostalģiju, iespējams, uzdzina paziņojums, ka iecienīta Džeimsa Bonda spēle "Goldeneye 007" iznāks "Switch" platformā. To varēšot arī spēlēt tiešsaistē "Switch" konsolē. Neskaitot "Nintendo" konsoli, spēle iznāks arī "Xbox" platformā 4K kvalitātē. Cik labi tas izskatīsies, ņemot vērā spēles 90. gadiem raksturīgo spēlētāju robustumu, nav zināms.

Un visbeidzot "EA" nāca klāja ar paziņojumu, ka tās "FIFA 23" spēlē datoriem tiks ieviests jauna veida pretkrāpšanās sistēma, kas darbosies dziļākā datora darbības līmenī ("kernel"), drošības sistēmai darbojoties arī tiešsaistes spēlēs. Dziļākais darbības līmenis nepieciešams, jo krāpšanās programmas kļūst arvien advancētākas – arī tās darbojas dziļākā datora kodolā. Kad krāpšanās programmas strādā dziļākā līmenī, tās var nepamanīt parastās pretkrāpšanas programmas. Pēdējos gados šī pieeja esot novērota arvien vairāk. Lai pieeju iedzīvinātu, jaunāko "EA" spēļu cienītājiem nebūšot izvēle neieinstalēt šos drošības mērus. Izdzēšot pretkrāpšanas programmatūru, nevarēs spēlēt pašu spēli, kā ziņo portāls "TechSpot".

5. Kopienu čati "Messenger" un "repost" funkcija "Instagram"

Drīzumā saziņas lietotnē "Messenger" ienākšot jaunas čata iespējas – kopienu saziņa, lai cilvēki varētu ērtāk komunicēt ar līdzīgu interešu pārstāvjiem, kā stāsta portāls "Kursors". Kopienu saziņa ļaus lielām "Messenger" grupām sakārtot ziņojumus kategorijās, tostarp audio un video kanālus. Kopienu saziņas iespēja idejiski līdzinās "Discord" saziņas platformas piedāvājumam.

Kopienu saziņas funkcija tikšot ieviesta kopā ar virkni kontroles rīku, kas grupas administratoriem ļaus noņemt ziņojumus, bloķēt, apklusināt grupas dalībniekus, ja radīsies tāda vajadzība. Jaunā funkcija tiek testēta un tuvāko nedēļu laikā nonāks pie plašāka lietotāju loka.

Savukārt "Instagram", kā ziņo "Kursors", strādā pie iespējas dalīties tālāk ar cita lietotāja attēliem ziņu lentā ("news feed"). Tā līdzinās "Twitter" retvītu iespējai, kas ļauj dalīties ar lietotāju saturu, kas pēc tam nonāk citu lietotāju laika joslās.  Papildus tam "Instagram" strādā arī pie iespējas ar ierakstiem dalīties arī citās platformās, kā "Snapchat", "Messenger" vai "WhatsApp".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti