Sandra Kropa: Zinātnei ir nepieciešamas sievietes!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vēl tikai divas nedēļas topošās un esošās zinātnieces var pieteikties "L`Oréal" Latvijas stipendijai "Sievietēm zinātnē", kas ar "UNESCO" Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) atbalstu Latvijā tiek piešķirta jau 11.reizi.

Stipendija 6000 eiro apmērā arī šogad gaida divas doktorantes, kas nav vecākas  par 33 gadiem un vienu doktori vecumā līdz 40 gadiem, un kā jau katru gadu - pētījumiem nebūt nav jābūt saistītiem ar kosmētikas industriju. Kā uzsver stipendijas koordinatore Estere Braķe, gluži pretēji – „izvērtējot kandidātes, pie vienāda punktu skaita, priekšroka tiks dota tiem pētījumiem, kas tieši pretēji – nav saistīta ar kosmētiku. Līdz ar to "L`Oréal" ar šīs stipendijas palīdzību nemeklē sev izdevīgus pētījumus.” Un pēdējā desmitgadē stipendiju "Sievietēm zinātnē" ieguvušas pašmāju pētnieces, kuru interešu lokā bijusi gan kodolenerģija un ūdeņraža degviela, gan vēža pētniecība un jaunu materiālu radīšana.

Stipendijas apjomu katra stipendiāte var izmantot pēc saviem ieskatiem – kamēr kāda par to ir pirkusi reģentus nepieciešamo analīžu veikšanai vai pat tik praktisku lietu, kā jaunu printeri vai ērtu rakstāmgaldu, dažas to izmantoja, lai varētu doties pieredzes apmaiņā uz ārzemēm, nezaudējot iespēju gana bieži apciemot savu vīru un bērnu Latvijā. Taču ne jau tikai šīs stipendijas finansiālā puse pašmāju zinātniecēm ļāvusi veiksmīgi īstenot uzsāktos pētījumus. Piemēram, 2013.gada laureāte, bioloģijas zinātņu doktore Zane Kalniņa, pateicoties publicitātei, ko radīja šī stipendija, papildināja pētījumam nepieciešamo datu bāzi – virkne brīvprātīgo atļāva ielūkoties viņu gēnos.  

Zane stipendiju saņēma par pētījumu, kas veltīts vīriešu veselībai. Precīzāk, viņa meklēja specifiskus antigēnus, kas norādītu uz paaugstinātu risku saslimstībai ar prostatas vēzi.

Pētījumā tika aplūkotas trīs kontroles grupas - prostatas vēža pacienti, kuriem jau ir zināma un apstiprināta diagnoze, vīrieši vecumā virs 50 gadiem, kuriem ir labdabīgas izmaiņas prostatā un trešā grupa - veseli vīrieši, kas vecāki par 40 gadiem. Pēc intervijām žurnālos un radio, Zani uzmeklēja desmitiem vīriešu, kuri vēlējās piedalīties pētījumā un veselo vīriešu kategorijā izdevās piesaistīt vairāk kā 50 indivīdus, bez kuriem būtu bijis ļoti sarežģīti veikt šo pētījumu.

Rezultātā tika noskaidrots, kuri tad ir tie konkrētie rādītāji, zinātniski runājot, 42 antivielas, kuras konstatējot, būtu jābūt ļoti piesardzīgiem un savlaicīgi jāuzsāk sīkāka izmeklēšana. Šī metode ļauj aizstāt daudziem vīriešiem nevajadzīgi veiktas prostatas biopsijas, jo ar līdzšinējo testu palīdzību, biopsijai tika pakļauti gan vīrieši, kuriem ir attīstījies ļaundabīgais audzējs, gan arī tie vīrieši, kuriem prostatā konstatēts tikai labdabīgs audzējs. Šis gadījums lieliski ilustrē to, ka, atbalstot sievietes zinātnē, ieguvēji ļoti bieži ir tieši vīrieši.

Pētījumi, kuros darbojas Latvijas zinātnieces, ir ļoti dažādi un tie visi ir pelnījuši atzinību. Jautājums tikai, kurš brīdis kuram pētījumam ir tas laimīgais? Stipendijas "Sievietēm zinātnē" 10 gadu pieredze liecina, ka arvien biežāk pie stipendijas tiek pētnieces, kas tām pieteikušās vairakkārt. 2007.gada stipendijas "Sievietēm zinātnē" ieguvēja, fizikas zinātņu doktore Līga Grīnberga saka:

Šī stipendija ir kaut kas līdzīgs klubam, kurā iekļūst tikai ar ielūgumiem. Tas mūs visas padara par zinātnes labā vārda vēstniecēm Latvijā, un, ticiet man, uz mums skatās, atskatās un no mums mācās. Varētu teikt, ka tas ir zinātnes “Oskars” sievietēm!”

Šajā klubā durvis zinātniecēm ir atvērtas līdz 5.marta plkst.17:00. Pieteikumi jāiesniedz "UNESCO" Nacionālās komisijas birojā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti