Digitālās brokastis

Elektroauto uzlādes staciju tests #DigitālāsBrokastis

Digitālās brokastis

NFT jeb neaizstājamie blokķēžu žetoni biznesā ar Lizu Aizupieti un Artūru Garo

Ziņu topā: "Samsung" jaunākā paaudze, elektroskrejriteņu drošība un maksā ar plaukstu

«Samsung» jaunumi, skrejriteņu drošība un maksājumi ar plaukstu. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. "Samsung" prezentē tās jaunākos viedtālruņus, austiņas un pulksteņus

Tehnoloģiju uzņēmums "Samsung" šonedēļ iepazīstināja ar nākamās paaudzes salokāmajiem viedtālruņiem – "Galaxy Flip4" un "Galaxy Fold4", "Galaxy Buds2 Pro" austiņām un "Galaxy Watch5" un "Watch5 Pro" sērijas viedpulksteņiem.

Protams, kā jau ar katru jaunu ierīču paaudzi, arī šajā gadījumā ir solījums par uzlabotu lietošanas pieredze, jaudīgāku veiktspēju un dizainu. "Fold4" ir līdz šim jaudīgākais "Samsung" viedtālrunis ar 3.18 gigahercu (GHz) astoņkodolu procesoru, 12 gigabaitu (GB) RAM un līdz pat 1 terabaita (TB) atmiņu. Pāris nianses bez iepriekš minētā, kas piesaista uzmanību, ir palielinātā viedtālruņu izturība – kā ārējam stikla pārklājumam, tā stikla plēvītei uz paša ekrāna. Gan "Flip4", gan "Fold4" dižojas ar ekrānu spilgtumu – attiecīgi 900 un 1000 nitu spilgtums. Korpusu optimizācijas rezultātā samazināts izmērs vai, "Fold4" gadījumā, pat par kripatu palielināts ārējais ekrāns. "Flip4" dižojas ar uzlabotu sensoru nakts bildēm, kamēr "Fold4" – 50 megapikseļu (MP) platleņķa kameru.

"Galaxy Buds2 Pro" austiņas kļuvušas vēl nepamanāmākas auss gliemežnīcā, par 15% samazinot tās izmēru. Uzlabots esot arī to skanējums ar Hi-Fi 24 bitu audio atbalstu un aktīvo trokšņu slāpēšanu. "Auto Switch" funkcija ekosistēmā ļaus vieglāk pārslēgties starp ierīcēm. Aizmāršīgajiem laba ziņa – uzlabota austiņu meklēšana, lietotnē spējot atrast kā kastīti, tā pašas austiņas. Produkta prezentācijā Latvijas žurnālistiem arī tika minēta kakla pozas korektora funkcija, taču par tās darbību diemžēl sīkāku informāciju no "Samsung" neizdevās saņemt.

Savukārt "Galaxy Watch5" un "Watch5 Pro" sērijas viedpulksteņi izceļas ar tā "Advanced Sleep Coaching" funkciju, kas sākumā nomēra lietotāja miega paradumus, tad ieliek to kādā no gulēšanas profiliem un pēc tam dod ieteikumus labākai miega kvalitātei, balstoties uz konkrēto miega profilu. "Samsung" ir uzlabojis asinsspiediena mērīšanu pulkstenī. Kā #DigitālāsBrokastis uzzināja no "Samsung" pārstāvja, – lai gan tai joprojām esot 5-10 iedaļu kļūdas iespējamība, tās ir tuvāk medicīnisku iekārtu precizitātei kā agrāk. Un visbeidzot kaislīgākajiem skrējējiem un orientēšanās sporta cienītājiem varētu būt noderīga iespēja pulkstenī ievietot GPX failus skriešanas maršrutiem.

2. Policija un operatori pievērš uzmanību drošai braukšanai ar elektriskajiem skrejriteņiem, mopēdiem un velosipēdiem

Vasaras sezonas otrajā pusē arvien lielāku uzmanību drošai un atbildīgai braukšanai pievērš kā Ceļu policija ar pastiprinātām elektroskrejriteņu vadītāju pārbaudēm, tā skrejriteņu operatori. Par spīti brīdinājumiem elektrisko skrejriteņu īrētāji un īpašnieki joprojām pārkāpj braukšanas noteikumus, tai skaitā, braucot uz viena skrejriteņa divatā un lietojot alkoholu un apreibinošas vielas pirms brauciena.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ceļu policijas bataljona komandieris Jānis Parādnieks skaidroja: "Valsts policijas darbinieki ar šādām pārbaudēm vēlas veicināt visu satiksmes dalībnieku drošību, kā arī veidot skaidru apziņu, ka par noteiktās kārtības neievērošanu var iestāties likumā noteiktā atbildība."

Arī skrejriteņu īres operatori strādā ar klientiem. Piemēram, "Bolt" veic akcijas, pašiem pārbaudot klientu stāvokli braukšanas laikā. "Ja pārbaudes laikā noskaidrojām, ka šie noteikumi netiek ievēroti, attiecīgi rīkojāmies un īslaicīgi bloķējām braucēja pieeju mūsu pakalpojumiem. Savukārt tiem, kas noteikumus ievērojuši, dāvinājām ķiveres un atstarotājus," skaidroja Eimants Balta, "Bolt" reģionālais skrejriteņu pakalpojuma vadītājs Baltijā.

Kā #DigitālāsBrokastis skaidroja "Ride" elektrisko mopēdu operators, par pārkāpumiem ikdienā ziņo gan citi klienti un garāmgājēji, gan paši RIDE operatori. Pārkāpuma gadījumā tiek bloķēta pieeja braucamrīkam, gan izsaukta policija tālākai situācijas risināšanai.

Kā #DigitālāsBrokastis pastāstīja Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts Uģis Zariņš, kopš marta katru dienu slimnīcā nonāk 7-10 pacienti ar smagām vai vieglākām traumām saistībā ar elektroskrejriteņiem.

Katru nedēļu 3–4 pacienti tiek stacionēti ar smagiem lūzumiem, kas jāoperē.

Vairākums no pacientiem uzņemšanas brīdī ir alkohola reibumā, taču vieglas traumas gūst, arī neesot alkohola reibumā. Jautājot par biežākajām traumām, ārsts norādīja, ka, pirmkārt, pacienti ar galvas traumām pie viņiem nenonāk, bet biežākās traumas ir sasitumi, ādas nobrāzumi, pirkstu lūzumi un smagākos gadījumos – lielo stobrkaulu lūzumi.

Ārsts arī noslēgumā aicināja aktualizēt jautājumu par nepieciešamību uzņēmumiem, kas nodrošina elektroskūteru nomas pakalpojumus, apdrošināt braucējus, jo šobrīd par negatīvajām sekām ir jāmaksā valstij un tie ir daudzi tūkstoši eiro.

3. "Amazon" veikals ASV izvērš maksājumus ar plaukstu

"Amazon" veikalu tīkls "Whole Foods" paziņojis, ka izvērsīs viedo norēķināšanās metodi – maksājumus ar plaukstu, ar ko savulaik jau nāca klajā 2020. gadā, vēstīja portāls "Kursors". Plaukstas nolasīšanas maksājumu tehnoloģija "Amazon One" tuvāko nedēļu laikā būs pieejama 65 "Whole Foods" veikalos ASV.

Lai aktivizētu šo iespēju, klientiem vispirms jānorāda maksājumu kartes un tālruņa numurs, jāpiekrīt "Amazon" pakalpojumu sniegšanas noteikumiem, kā arī jānosūta savs plaukstas attēls. To izdarot, norēķināšanos šajos veikalos varēs veikt bez maka vai kādas viedierīces. Risinājums pagaidām ir izstrādāts, lai darbotos "Amazon" veikalos, taču uzņēmumam ir plāni šo tehnoloģiju izvērst plašāk.

4. "Snapchat" ļaus vecākiem redzēt, ar ko sarakstās viņu bērni

Sociālais tīkls "Snapchat" paplašina tā nepilngadīgo lietotāju kontroles rīku klāstu vecākiem ar "Family Center". Funkcija ļaus redzēt visus kontaktus, kam nepilngadīgais seko un ar ko ir mijiedarbojies pēdējā nedēļas laikā, taču neredzēs sarakstes saturu.

Centrālajā drošības sadaļā pirms tam, protams, abām pusēm – vecākam un bērnam – šo iestatījumu savā lietotnē jāieslēdz un jāakceptē. Funkcija izstrādāta, paturot prātā reālās dzīves dinamiku, vecākiem zinot, ar ko atvases ikdienā mijiedarbojas, bet neiejaucoties jau viņu sarunās, ziņo portāls "The Verge".

5. Buru jahta – lietotnē izīrējams transporta līdzeklis

Latviešu izstrādātā lietotne "Pikap" transportlīdzekļu nomai paplašinājusi savu klāstu, un bez automašīnām, motocikliem un kemperiem tajā ir atrodamas arī buru jahtas. Lietotne savieno cilvēkus, kuriem ir aizlienējams transportlīdzeklis ar tiem, kas to meklē. 

"Pikap" platformā vairāki buru jahtu īpašnieki piedāvā izīrēt savus peldlīdzekļus, piemēram, no vienas stundas līdz pat veselai dienai un ilgāk. "Pikap" lietotne dibināta 2021. gada rudenī, bet savu aktīvo darbību sāka 2022. gada pavasarī. Pāris mēnešu laikā laikā nomai pieejamo transportlīdzekļu piedāvājums tuvojas simtam, un tie galvenokārt atrodas Rīgas reģionā.

Lietotne papildina jau šobrīd plašo konkurentu platformu loku ar tādiem spēlētājiem kā "Autolevi", "Bolt", "Carguru", "CityBee", "Fiqsy", "Nomat.lv", "Ride", "Skok", "Tuul" u.c.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti