Digitālās brokastis

Kādā veidā digitālās vides piekļūstamība skar katru no mums?

Digitālās brokastis

Policijas un apsardzes tehnoloģijas, ikdienā rūpējoties par mūsu drošību

Virtuālās realitātes tehnoloģija medicīnā ar Marinu Petrakovu un Lindu Lanceri

Salokāmie viedtālruņi, mikroshēmu trūkums un «Tinder» interaktīvā spēle. Tehnoloģiju ziņu tops

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savas iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. "Samsung" prezentē jaunākos salokāmos viedtālruņus

Tehnoloģiju uzņēmums "Samsung" prezentēja savus jaunākos produktus: salokāmais viedtālrunis "Galaxy Z Fold 3 5G", kas ir atlokāms kā grāmata; "Galaxy Z Flip 3 5G", kas ir atvēžams vertikāli; viedpulkstenis "Galaxy Watch 4". Un visbeidzot - "Galaxy Buds 2". Ierīces Baltijas tirgū nonāks no 27. augusta.

Atveramais viedtālrunis "Z Fold 3" vizuāli līdzinās savam priekšgājējam "Z Fold 2", taču lielais kameras izvirzījums šajā versijā padarīts mazāks. Telefons ir kļuvis ūdens, bet ne putekļu izturīgāks. Pamanāmākās izmaiņas ir ekrānos, abiem ir 120 hercu atjaunošanās frekvence, bet iekšējais ekrāns ir par 29% spilgtāks. Iekšējā ekrāna pašfoto kamera paslēpta zem ekrāna pikseļiem, lai gan atsevišķos leņķos joprojām pamanāma. "Samsung" sola, ka daudzas lietotnes, bet ne visas, varēs labāk izmantot iekšējā ekrāna brīvo platību, kas bija "Z Fold 2" problēma. Par vislielāko jaunumu varētu uzskatīt irbuļa atbalstu. Par atsevišķu samaksu varēs iegādāties speciāli šim telefonam pielāgotu "S Pen", ar ko varēs rakstīt uz iekšējā ekrāna, kas padarīts par 80% izturīgāks, salīdzinot ar iepriekšējo versiju. Cena par šādu komplektu stiepjas pāri 2000 eiro slieksnim, kas ir, iespējams, lielākais telefona trūkums.

Atvāžamais un kompaktais salokāmais viedtālrunis "Z Flip 3" šoreiz pārsteidza mazāk. Tā divi lielākie trumpji ir palielinātais "notification" jeb paziņojumu ekrāns blakus ārējam kameru modulim. Uz tā jau varēs izlasīt daļu ienākošās ziņas un veikt citas darbības, piemēram, aktivizēt "NFC" maksājumu veikalā. Otrs trumpis varētu būt pasaulslavenās Dienvidkorejas puišu popgrupas "BTS" iesaiste reklāmas materiālos. Protams, nedaudz atsvaidzinātais vizuālais izskats, uzlabota kameras programmatūra un "Bixby" asistenta darbība arī nāk par labu, taču kā "Z Fold 3", tā "Z Flip 3" gadījumā locījuma vieta joprojām ir pamanāma. Cenas ziņā tas ir pieejamāks par savu lielo brāli, taču joprojām pārspēj daudzu citu flagmaņu izmaksas.

Vairākus atsvaidzinājumus piedzīvojis viedais pulkstenis "Watch 4". Ar divu pirkstu pieskārienu tas sola izmērīt ķermeņa kompozīciju jeb ūdens, tauku, kaulu un muskuļu proporciju ķermenī, kam citkārt nepieciešamas vairākas medicīniskas iekārtas. Kopā ar krākšanas indikatoru, asinsspiediena un elektrokardiogrammas sensoriem lietotājam varēs iegūt vēl vairāk datus. Ar "LTE" savienojumu, viedtālruni, piemēram, skrējienu laikā varēs atstāt mājās un tas joprojām spēs sportotājam piedāvāt mūziku un lasīt ienākošos paziņojumus. Pulkstenim izmantojot "Google Wear OS", būs pieejama lielāka lietotņu izvēle, t.sk., "Google Maps". Savukārt baterija izturēšot līdz pat 40 stundām, kas gan vēl būtu kārtīgi jāpārbauda darbībā.

Visbeidzot bezvadu austiņas "Buds 2" solās būt ar uzlabotu skaņas un zvanu kvalitāti. Tās ir aizguvušas arī apkārtējās vides monitorēšanas funkciju un pirmšķietami spēs pieklusināt mūziku, kad ar to nēsātāju kāds uzsāks sarunu. Ja būsi jaunāko "Galaxy" ierīču ekosistēmas lietotājs, tad austiņas spēs nemanāmi un intelektuāli pārslēgties starp dažādajiem skaņu avotiem.

Funkcionalitāte, ko neviens neprasīja, taču var izrādīties nākotnē gaužām noderīga — pārceļot datus no citiem viedtālruņiem uz "Galaxy" viedtālruni, "WhatsApp" lietotne arī pārcels tās datus, ko nevajadzēs veidot "Backup" mākonī.

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

2. Mikroshēmu trūkums tehnoloģiju nozarē turpinās

Tehnoloģiju nozare visā pasaulē joprojām piedzīvo mikroshēmu iztrūkumu, vēsta techspot.com. Pēc "Susquehanna Financial Group" datiem mikrokontrolieri, kuri ir atrodami automašīnās, sadzīves un industriālajā tehnikā, no pasūtījuma brīža līdz saņemšanai var būt jāgaida pat līdz 26.5 nedēļām. Tas ir ievērojams kāpums, salīdzinot ar jūliju, kad mikročipi bija jāgaida 20.2 nedēļas.

Kā šo situāciju komentēja "Intel" vadītājs Pets Gelsingers (Pat Gelsinger), industrija no mikroshēmu trūkuma varētu atkopties pat vairākus gadus. Tuvojoties Ziemassvētkiem, kas ir viens no drudžainākajiem iepirkšanās laikiem, gan piegādātāji, gan pārdevēji var piedzīvot grūtus laikus. Mikroshēmu iztrūkums ietekmē arī ražotājus, piemēram, "Micron Technology" akciju cena šī raksta tapšanas brīdī, piedzīvoja lēnu lejupslīdi.

3. "Tinder" organizēs unikālu interaktīvo iepazīšanās spēli

Iepazīšanās platforma "Tinder" paziņojusi, ka tā otro reizi organizēs interaktīvo iepazīšanās pasākumu "Swipe Night". Tajā "Tinder" lietotāji jaunajā "Explore" sadaļā varēs dzīvot līdzi kādam īpaši radītam stāstam un veikt izvēles, kas ietekmēs tālāko stāsta darbību ar vairāk kā 2000 atzariem. Ja iepriekš spēlētāji veica izvēles par dažādiem apokaliptiskiem notikumiem, šoreiz spēle sauksies “Gen Z whodunnit”. Spēles beigās "Tinder" lietotājiem parādīsies piedāvājumi ar cilvēkiem, kuru izvēles bija līdzīgas tām, ko izdarīja pats spēlētājs, lai pēc tam varētu nodoties jau ierastajiem "Tinder" priekiem.

Notikums solās būt vērā ņemams, jo pirmais šāda veida interaktīvās iepazīšanās spēles pasākums izpelnījās 20 miljonu lietotāju dalību un filmai cienīgais stāsts tika atzīts pat Kannu kino festivālā, raksta techcrunch.com.

4. "Zoom" platforma iepazīstina ar "Focus mode"

Videozvanu platforma "Zoom" paziņojusi par jaunu režīmu, kas ir speciāli paredzēts apmācībām — "Focus mode". Koncentrēšanās režīmu varēs ērti ieslēgt un izslēgt zvana organizētājs, ko, piemēram, skolotāji varēs izmantot stundu laikā. Tā ietvaros skolēns redzēs tikai runātāja kameru un rādīto ekrānu, pārējiem esot neredzamiem. Savukārt skolotājs joprojām redzēs visus zvana dalībniekus. Ja zvana laikā būs nepieciešams ieraudzīt kādu citu vai arī tā ekrānu, tad videozvana organizators varēs šo dalībnieku aktivizēt pārējiem ar esošo “Spotlight” funkciju. Protams, sākoties diskusijai, šo režīmu varēs ātri izslēgt. "Focus mode" pagaidām būs bezmaksas funkcionalitāte, ko varēs izmantot parastā "Zoom" zvanā, kā raksta theverge.com.

5. "Xiaomi" prezentējis robotsuni "CyberDog"

Tehnoloģiju uzņēmums "Xiaomi" prezentējis pasaulei savu jaunāko ierīci - četrkājaino robotsuni "CyberDog". Robots vizuāli atgādina kalsnu sunīti, kam galvas vietā ir spocīgs vadības bloks — gluži kā dzeltenais sāncensis "Spot" no "Boston Dynamics". Šī robota lielā pievienotā vērtība ir tā atvērtais pirmkods, kas ļaušot izstrādātājiem no visā pasaules robotam radīt dažāda veida programmatūru.

Robotsuņa uzbūve ļaus tam izpildīt virkni ātru kustību — līdz pat 3.2 m/s, kā arī izdarīt dažādus sarežģītus akrobātiskus trikus, piemēram, atmugurisko salto. "Cyberdog" ir apveltīts ar virkni sensoru un tiem atbilstošu procesoru jaudu, kas spēj apstrādāt no apkārtējās vides iegūto informāciju. Robotsunim būs 3kg kravnesība un to, protams, darbinās "Xiaomi" programmatūra. Tas spēs sekot savam saimniekam, izvairīties no dažādiem šķēršļiem un apstrādāt dažādas balss komandas. "Xiaomi" gan skaidri savā prezentācijā neatklāja kādam mērķim jaunatklājums paredzēts.

6. Dienvidkorejā radīts robots-hameleons

Kā rādīts un stāstīts Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma", zinātnieki Dienvidkorejā Seulas Nacionālajā universitātē izstrādājuši robotu, kas var mainīt krāsu kā hameleons, piemērojoties apkārtējai videi.

“Mūsu izstrādātais hameleona maskēšanās robots ir dabas iedvesmots un demonstrē hameleona īpašības, reaģējot uz apkārtējo vidi, mainīt krāsu, tam pārvietojoties. Hameleona robots atpazīst apkārtējo krāsu un pārvietojoties maina to, kas tam ļauj ātri nomaskēties,” skaidroja Seulas Nacionālās universitātes profesors Sungs Hvans Ko.

Tehnoloģija izstrādāta, izmantojot termojutīgus šķidro kristālu slāņus ar vertikāli sapārotiem nanovadu tīkliem. Pētnieki tehnoloģijai saskata reālus izmantošanas veidus — gan militārajā jomā formas tērpu izstrādē, gan modes pasaulē apģērbu ražošanā, gan automobiļu ražošanā.

7. Latvijā izstrādāta jauna digitālo mācību materiālu datubāze

Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes studenti un darbinieki sadarbībā ar projekta komandu izstrādā jaunu platformu izglītības jomas speciālistiem - digiklase.lv. Tajā tiek apkopoti un klasificēti Latvijā un pasaulē pieejamie digitālie mācību materiāli un rīki.

Izveidotā krātuve apkopo materiālus visiem izglītības posmiem, sākot ar pirmsskolu un beidzot ar pieaugušo izglītību. Platformā izveidots filtrs un meklētājs, kas tās lietotājiem palīdzēs atlasīt nepieciešamos materiālus pēc tādiem parametriem kā mācību priekšmets, vecums, materiāla veids u.c.

Darbu pie platformas plānots turpināt, gan papildinot datubāzi ar jauniem digitāliem mācību līdzekļiem un rīkiem, pievienojot vēl neapkopotos materiālus, gan aicinot izglītības jomas speciālistus izstrādāt un publicēt jaunus interaktīvus mācību līdzekļus.

8. Igauņu roboti izplešas ASV studentu pilsētiņās

Igaunijas tehnoloģiju uzņēmums "Starship Technologies", kurš šobrīd bāzējās Sanfrancisko, izvērš savu darbību Amerikas Savienotajās valstīs, šajā rudenī ieviešot savus sešu riteņu piegādes robotus vairākās universitāšu pilsētiņās, raksta theverge.com.

Robota bagāžniek5ā var ietilpt aptuveni 9 kg smaga krava, un tam ir vairākas iegultas kameras, kuras var izmantot, lai identificētu šķēršļus un palīdzētu to novirzīt līdz galamērķim. Robotu piegādes rādiuss ir seši līdz septiņi kilometri, un tie var pārvietoties ar maksimālo ātrumu aptuveni 6 kilometri stundā. Tie var kāpt uz apmales, bet ne pa kāpnēm, kas var ierobežot viņu pievilcību klientiem, kuri dzīvo daudzstāvu ēkās.

Pašlaik uzņēmums darbojas 20 koledžu pilsētiņās 15 štatos, izmantojot 1000 robotus. "Starship" apgalvo, ka kopš tā dibināšanas 2014. gadā tas ir veicis vairāk nekā 1,5 miljonu piegāžu visā pasaulē.

9. "Pokemon Go" strādā pie papildinātās realitātes uzlabošanas

"Pokemon Go" spēles izstrādātājs "Niantic" ir iegādājies uzņēmumu "Scaniverse" - lietotni, kura skenē īstās pasaules objektus, izmantojot "LIDAR" tehnoloģiju. Šis un iepriekšējās nedēļas darījums, kura ietvaros videospēļu izstrādātājs "Epic Games" iegādājās 3D modeļu krātuvi "Sketchfab", varētu iezīmēt iespējamu tendenci mobilajās videospēlēs.

"Niantic" jau kādu laiku strādā pie tā, lai virtuālie Pokemoni papildinātās realitātes režīmā varētu labāk iekļauties īstajā vidē un tajā esošajos objektos. Nākotnē paredzēts ieviest papildinātās realitātes brilles, ar kurām varētu virtuālos objektus vēl dzīvīgākus ieraudzīt reālajā vidē. Šobrīd gan neviens plaši pielietots risinājums šādā papildinātās realitātes brillēm vēl nav radīts, raksta cnet.com.

"Niantic" vīzija par spēli "Pokemon Go" ir tāda, ka Pokemoni dabiski iekļausies reālajā vidē - skraidot garām gājējiem, slēpjoties aiz parka soliņa vai klīstot baros tuvējā parkā. Ēkas sienas varētu iekrāsoties citās krāsās, 10 stāvu "Pokemon GO" cīņu zāle varētu pacelties virs vietējā iepirkšanās centra. Ja uz ielas sastopat citu nāksies sastapt šīs spēles spēlētāju, viņš varētu pat izskatīties līdzīgi kā viņa spēlētāja avatars.

10. "Tet" Latvijā atklāj jaunu datu centru

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums "Tet" atklājis savu sesto un jaunāko datu centru. Savu izvēli uzņēmums pamato ar datiem par to, ka pēdējo gadu laikā strauji pieaug pieprasījums pēc datu centru pakalpojumiem un tirgus prognozes liecina par šīs tendences saglabāšanos arī nākotnē. Jau šobrīd "Tet" eksportē 75% no datu centru pakalpojumiem un tuvākajos gados plāno palielināt datu centra biznesa apgrozījumu par vidēji 15% gadā.

“Mākoņpakalpojumu lietošanas pieaugums Latvijas uzņēmēju vidū kopš 2018. gada ir pieaudzis divas reizes – un šobrīd jau 45% uzņēmumu izmanto mākoņpakalpojumus,” atklāja "Tet" izpilddirektors un valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks. "Tet" par vienu no būtiskākajām eksporta valstīm šiem pakalpojumiem uzskata Ukrainu, kur "Tet" tirgus daļa datu centru tirgū sasniedz 8%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti