Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar labklājības ministru Jāni Reiru

RTU atklāj kā biodīzeli ražot lētāk un videi draudzīgāk

RTU zinātnieki atklāj lētāku un videi draudzīgāku biodīzeļa ražošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) nākusi klajā ar visai garu sarakstu par mūsu zinātnieku ievērojamākajiem sasniegumiem aizvadītajā gadā. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki strādā ar jauniem automašīnu degvielas veidiem un pēta, kā uzlabot un padarīt lētākus esošos.

RTU Lietišķās ķīmijas institūta pētnieki jau vairākus gadus īsteno projektu ar nosaukumu ''Jaunu katalītisku procesu izstrāde biomasas konversijai degvielās''. Lielu daļu no pētījumiem veikuši jaunie RTU doktoranti un maģistranti. "Jebkurš process biodīzeļdegvielas ražošanā nenotiek bez katalizatoram, lai notiktu reakcija. Mēs esam izstrādājuši lētāku, vienkāršāku metodi, kā var iegūt katalizatoru, kas bāzēts uz aktivizētās ogles un ir tikpat efektīvs, cik dārgie, komerciālie katalizatori," skaidro vadošais pētnieks Kristaps Māliņš.

Pētījumi vienlaicīgi veikti vairākos virzienos. Vēl viens no rezultātiem, ar ko var lepoties - atklāts veids, kā biodīzeļdegvielu Latvijā var saražot citādāk nekā līdz šim. "Biodīzeļdegvielu ražo no dārgas izejvielas – augu eļļas. Uz to pašu izejvielu pretendē pārtikas tehnoloģija. Pētījums bija divos virzienos. Viens – radīt jaunus katalizatorus, kas dotu iespēju izmantot zemas kvalitātes eļļu un iegūt labas kvalitātes biodīzeļdegvielu," stāsta RTU Lietišķās ķīmijas institūta direktors Valdis Kampars.

Pētījumu rezultātā tas arī izdevies, taču par otru pētījuma virzienu iegūts pat Eiropas patents. "Mans pētījuma virziens ir alternatīvs process biodīzeļdegvielas iegūšanai.

Atšķirībā no parastā iegūšanas procesa, kur tiek izmantots spirts, šajā procesā mēs lietojam metilacetātu un etilacetātu. Tā priekšrocība, salīdzinot ar parasto iegūšanas procesu, ir tāda, ka nerodas glicerīns, kas tiek uzskatīts par atkritumproduktu, bet procesā, kas ir ar acetātiem, rodas cits blakus produkts, kuru var izmanot kā degvielas piedevu," tehnoloģiju skaidro pētniece Zane Šustere.

Ar šo sasniegumu pētījumi Rīgas Tehniskajā universitātē nebūt nav apstājušies, jo RTU zinātnieki izpētījuši, ka ar īpaša aparāta palīdzību, piemēram, no zāģa skaidām vai dūņām iespējams iegūt bioeļļu. Un pēc tam, to pārstrādājot, tālāk iespējams iegūt degvielai līdzīgu vielu.

Tālāk iegūtos rezultātus praksē būtu nepieciešams pārbaudīt naftas pārstrādes rūpnīcās, kādu pie mums Latvijā diemžēl nav. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti