Zināmais nezināmajā

Pārnadžu uzskaite mežos

Zināmais nezināmajā

Aicina iesaistīties zibakcijā "Viena diena Latvijā"

Virtuālās realitātes modelis arābu senpilsētai

RTU zinātnieki arābu senpilsētā ievāc datus unikālam virtuālās realitātes modelim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki ar 3D lāzerskeneru un dronu palīdzību veido virtuālās realitātes modeli kādai senai arābu pilsētai tuksnesī, no kuras palikušas vairs tikai drupas, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" atklāja RTU Ģeomātikas katedras asociētais profesors Māris Kaļiņka un UNESCO eksperts un SIA "ARCHItrāvs" izpilddirektors Bruno Deslandes.

Tehnoloģiju spēks

Var šķist, ka tūkstošiem gadus senus vēstures pieminekļus esam zaudējuši nākamajām paaudzēm, taču mūsdienu tehnoloģijas ļauj tos ne tikai restaurēt un saglabāt, bet arī radīt virtuālu ekskursiju tūkstošiem gadu senā pagātnē.

Vieta, kurā strādājuši Latvijas zinātnieki, atrodas Saūda Arābijā, apmēram 200 kilometru no Jemenas, tuksnesī, kur nekā daudz nav, izņemot tās pilsētas drupas, kas tur atradās ceturtajā gadsimtā pirms mūsu ēras. Tā kopš šī gada janvāra iekļauta UNESCO pasaules mantojuma sarakstā, stāstīja Deslandes.

Viņš norādīja: "Šī pilsēta bija būvēta vietā, kurai ir dziļas saknes vēsturē. Drupas ir starp metru un trīs metriem augstas, dažreiz divos stāvos, bet daudz vairāk nav palicis."

RTU zinātnieki arābu senpilsētā ievāc datus unikālam virtuālās realitātes modelim
RTU zinātnieki arābu senpilsētā ievāc datus unikālam virtuālās realitātes modelim

Latvijas zinātnieku uzdevums bija projektu uzsākt, tā pirmajā posmā nodrošinot tehnoloģisko atbalstu. 

"Ar 3D lāzerskeneriem un bezpilotu dronu lidaparātiem ievācām šos telpiskos datus un apkopojām, vienkāršiem vārdiem sakot, lielā mākonī jeb datu masīvā. Tagad varam šīs pašas drupas skatīties jau datorā, digitālā veidā," skaidroja Kaļiņka.

"Galvenā loma ir iegūt pietiekami augstu detalizētību, lai citi pētnieki, vēsturnieki, arheologi un arhitekti varētu šos datus digitālā veidā pētīt padziļināti, kas nav iespējams visu laiku uz vietas,"

viņš piebilda. 

"Patīt" atpakaļ vēsturi

Pašlaik notiek šo datu apstrāde uz lielas jaudas datoriem, bet tālāk notiks to interpretācija un sagatavošana jau nākamajiem pētniekiem. Pēc tam paredzēts nākamais posms – mēģināt šo vēsturi "patīt" atpakaļ un ieraudzīt virtuālajā telpā, kā šajā pilsētā izskatījās ceturtajā gadsimtā pirms mūsu ēras. 

Līdzīgu darbu Latvijas zinātnieki veikuši jau iepriekš Ēģiptē. Gan tehnoloģijas, gan zinātnieku darbs bijis ļoti veiksmīgs un ieguvis lielu rezonansi arābu sabiedrībā, norādīja Deslandes.

"Cilvēku, kas māk [tehnoloģijas] izmantot citiem mērķiem – ne tikai veikt digitālu kopiju, bet to izmantot arī citām izpētēm, nav ļoti daudz pasaulē. Tas, ko mēs varējām Latvijā attīstīt jau 20 gadus apmēram, tā ir unikāla ekspertīze," viņš teica.

"Unikālā vērtība ir tā, ka mēs pielāgojam tehnoloģijas un datu kopas šīm vēstures pētniecības vajadzībām, tieši arhitektoniskajai un arheoloģiskajai izpētei. Vienkāršā veidā mēs iegūstam 3D modeli, kāds to izdrukā, kāds to vizualizē datorā, bet mēs mēģinām iet soli tālāk un ieraudzīt struktūru, un šo struktūru izmantot tālākai analīzei," skaidroja Kaļiņka. 

Viņš norādīja, ka dati tiek iegūti arī par drupās esošajiem materiālam un plaisām, līdz ar to, gadiem ejot, ir iespējams arī novērtēt, kā drupu stāvoklis mainās. Šie dati var palīdzēt arī pilsētas restaurācijā. 

Šobrīd senajā arābu pilsētā turpina strādāt eksperti no citām valstīm, lai vēlāk varētu izveidot virtuālās realitātes pieredzi, kas gan zinātniekiem, gan vienkāršiem interesentiem un skolēniem varētu ļautu labāk izprast un piedzīvot vēsturi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti