RTU jau pirms diviem gadiem apņēmās savā studentu pilsētiņā ieviest videi draudzīgākas mācību vides konceptu “Zaļā Ķīpsala”. Šo ideju savam pirmajam hakatonam šogad izvēlējies arī RTU Studentu parlaments, kas ik rudeni rīko Zinātnes festivālu.
“Mums trūka tādas praktiskākas aktivitātes, kaut kā jauna, kur studenti varētu iesaistīties. Un tad tapa ideja, ka šogad Studentu parlamentam vajag rīkot hakatonu,” stāsta Simona Granta, kura Studentu parlamentā vada Zinātnes un inovāciju nodaļu. Hakatons jeb tehnoloģiju maratons notika tiešsaistē un ilga 24 stundas. Idejas intensīvā režīmā izstrādāja septiņas komandas. Akcents – vide ap mums.
“Tieši studenti parasti ir tie, kuri redz problēmas vidē, jo ikdienā visvairāk ar to saskaras. Sapratām, ka šī tēma studentiem ir ļoti aktuāla,” norada studentu pārstāve.
Hakatona dalībnieki piedāvājuši ļoti dažādas “zaļās” idejas, piemēram – ieviest komposta vietas studentu pilsētiņā un paplašināt velonovietnes, tās aprīkojot ar saules paneļiem, lai turpat savus braucamrīkus varētu uzlādēt elektroskūteru īpašnieki.
Pirmo vietu ieguva studenti, kuri RTU Datorzinātnes fakultātē mācās tikai pusotru mēnesi un par sevi saka – mums gribas iet un darīt.
“Mani sauc Katrīna Viltrake, un es biju komandā kopā ar Matīsu Kalviņu, Lauru Asnakovsku un Klāvu Kalniņu. Un mūsu ideja bija mobilā lietotne “Zortus”,” prezentē uzvarētāju pārstāve.
Lietotne piedāvātu studentiem krāt punktus par nostaigātajiem vai ar velosipēdu nobrauktajiem kilometriem un popularizētu studentu pilsētiņā esošās atkritumu šķirošanas vietas un dzeramā ūdens krānus, jo izrādījies – daudzi par tiem nemaz nezina.
“Šajā lietotnē būtu rangu sistēma, kurā, iegūstot punktus par zaļajām aktivitātēm, varētu sacensties par pirmajām vietām ar citiem studentiem, citiem kursiem un fakultātēm,” skaidro studente.
Turklāt sakrātos punktus varētu iemainīt pret bezmaksas sporta nodarbībām RTU sistēmā. Žūrijas pārstāvis, RTU Dizaina fabrikas projektu vadītājs Toms Mūrnieks uzteic hakatona dalībniekus par “zaļo” ideju daudzveidību, turklāt vairāki līderu piedāvājumi izskatījušies pavisam realizējami.
“Pozitīvais ir tas, ka šīs idejas tiešām risina sasāpējušas problēmas Ķīpsalā, attiecīgi – ja ar tām neizbēgami būtu jācīnās, tad te jau ir iestrādnes labiem risinājumiem, kuras pēc tam var uzķert arī atbildīgās personas un palīdzēt virzīt tālāk,” norāda Mūrnieks.
Hakatona uzvarētāji savas idejas attīstībā varēs ieguldīt 1000 eiro naudas balvu un plāno to nākotnē attīstīt arī lietošanai ārpus RTU studentu pilsētiņas. Visas hakatona idejas varēs pretendēt arī uz atbalstu RTU biznesa ideju atbalsta programmā “IdeaLab”.