Stāsti

Preiļu robotikas čempionātam pieteikušies 192 dalībnieki; mājinieki cer uz panākumiem

Stāsti

«Ainavas runā» - par pagātni un šodienu, par harmoniju un pārmaiņām

RTU jaunā Retumu lasītava

RTU Retumu lasītavā dienasgaismā izceļ inženierzinātņu vēstures pērles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātniskajā bibliotēkā durvis vērusi Retumu lasītava, kur dienasgaismā izceltas dažādas inženierzinātņu vēstures pērles.

Retumu lasītavā, piemēram, aplūkojams pagājušā gadsimta divdesmitajos gados neuzceltās Doles spēkstacijas projekts, 30. gadu fotogrāfijās dokumentēts vecais Daugavas dzelzs tilts un Rīgā konstatēto insektu saraksts 19.gadsimta beigās. Tehniskās literatūras vēsturisko retumu sistematizēšanā pētniekiem priekšā vēl daudz darba.

"Zinātnieku naktī mums te nāca 5.klases bērni, kuriem bija jāmeklē dārgumi šajā grāmatu krātuvē pa tumsu, ar lukturīšiem," Retumu lasītavas vadītāja Brigita Ālere vedina pa kāpnēm uz Zinātniskās bibliotēkas krātuvi.

Tajā, no dienasgaismas pasargāti, guļ teju trīssimt gadu seni sējumi, tostarp ir smagos tumšbrūnos vākos iesieta grāmata, kas nes vecākā izdevuma godu šai krātuvē.

"Tas ir viens no sējumiem tehniskajai enciklopēdijai "Theatrum Machinarum", kas izdota 1724.gadā. Tās autors ir vācu zinātnieks Jakobs Leupolds, kurš slavens kā augstspiediena divcilindru dzinēja izgudrotājs. Un katrs sējums ir veltīts izgudrojumiem, kas tapuši līdz tam laikam, ko viņš ir apkopojis. (..) Bet Arhitektūras fakultātē ir vēl lielāki retumi, tur ir grāmatas no 1500.gada," norāda Ālere.

RTU Retumu lasītava sākusi darbu tikai nupat, nesen uzceltajā RTU Zinātniskās bibliotēkas piebūvē. Ālere pārnākusi to vadīt no Būvniecības fakultātes bibliotēkas un pamazām sākusi pētīt un sistematizēt senās grāmatas, kas lielākoties ir vācu un krievu valodā.

"Tās te stāvēja, bet neviens nebija pieķēries klāt, jo nebija jau arī tādas iespējas. Tagad, kad tika uzbūvēta šī jaunā ēka, jau projektā tika paredzēta telpa arī Retumu lasītavai," sacīja Retumu lasītavas vadītāja. Retumu lasītava ir neliela stiklota telpa bibliotēkas augšstāvā ar skatu uz Ķīpsalu.

Pirmos apskatei Ālere izlikusi bibliotēkas saņemtos dāvinājumus ar ierakstiem priekšlapās, senas vārdnīcas un grāmatas, kas stāsta par Rīgas pilsētas, Rīgas Politehnikuma un Livonijas vēsturi.

"Lūk, piemēram, grāmata par Nacionālo teātri, tolaik 2.pilsētas teātri. Tas ir vēsturisks apcerējums, ko 1904.gadā sarakstījis arhitekts Reinbergs. (..) Vēl – 1818.gada izdevums "Insekti Rīgā un Rīgas apkārtnē"," stāstīja Ālere.

Uz galda izlikti 20.gadsimta 30.gadu izdevumi ar fotogrāfijām, kurās iemūžināts, piemēram, pienotavu darbs vai Rīgas vecā Dzelzs tilta pārbūve 1937.gadā – septiņus gadus pirms tā uzspridzināšanas 2.pasaules karā.

"Es saprotu, ka šīs fotogrāfijas ir uzņēmis kāds students, kuram tā ir bijusi prakse. Jo te ir rakstīts "Pielikums pie pārskata par praktisko darbošanos būvniecībā".

Interesanti ir arī tas, ka šeit vēl ir redzami abi tilti blakus – Dzelzceļa tilts un vēl vecais Dzelzs tilts," stāstīja Retumu lasītavas vadītāja.

Šī izstāde RTU Retumu lasītavā būs apskatāma līdz rudenim, kad to nomainīs paraugi no Rīgas Biržas komitejas grāmatu krājuma, kas ar īpašu zīmogu priekšlapā 1860.gados dāvināts jaundibinātajam Rīgas Politehnikumam.

Lai visu reto grāmatu krājumu izpētītu un sistematizētu, priekšā vēl daudz darba. Bet Ālere cer, ka tas dos jaunas iespējas arī inženierzinātņu studentiem daudz plašāk izpētīt savas nozares vēsturi un ceļu līdz šodienai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti