Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Koncerti "LNSO vasarnīcā"

Rīgas ūdensapgādes muzejā unikāla ekspozīcija Eiropas mērogā

Rīgas ūdensapgādes muzejā aplūkojami pagājušā gadsimta Eiropas mēroga labākie sūkņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Cilvēki jau kopš seniem laikiem ir domājuši, kā padarīt savu dzīvi vieglāku. Bieži vien tas ir bijis pamatā dažādu jaunu iekārtu un tehnoloģiju radīšanai. Rīgas ūdensapgādes muzejā apskatāmas unikālas lietas visas Eiropas mērogā.

Vecajās Baltezera ūdens sūknētavas telpās kopš 1988.gada darbojas Rīgas ūdensapgādes muzejs. Kā skaidro tā darbinieki – šis ir viens no ievērojamākajiem šāda veida muzejiem Eiropā. Te interesenti var aplūkot ap 1900.gadu būvētus sūkņus.

"Tie ir pagājušā gadsimta sākumā Rīgā izbūvētie tvaika sūkņi, kuri ir unikāli un kuri līdz četrdesmito gadu vidum apgādāja rīdziniekus ar ūdeni. Droši vien savā laikā Rīgā izbūvētie sūkņi bija ja ne gluži sava laika "Iphone", tad jebkurā gadījumā tās bija ļoti augsta līmeņa tehnoloģiskas iekārtas, kuras nevainojami kalpoja rīdzinieku vajadzībām 40 gadus," stāsta SIA “Rīgas ūdens” pārstāvis Arturs Mucenieks.

Mūsdienās blakus izbūvēta jauna krietni klusāka sūkņu stacija, kuras darbināšanai vairs nav jāizmanto akmeņogles un nav nepieciešams milzīgs apkalpojošais personāls.

Muzejā aplūkojami gan viduslaiku cauruļvadi, gan liecības no mūsdienām. 2003.gadā Rīgā, Brīvības ielā, negaidīti plīsa viens no centrālajiem ūdensvadiem, nopludinot visu ielu un atstājot bez ūdens virkni iedzīvotāju.

Tagad fragments no Brīvības ielas metāla caurules ir novietots muzejā un ikviens interesents var aplūkot, kā šis pamatīgais metāla gabals pirms 10 gadiem ir saplaisājis.

Izrādās, ka mūsdienās rīdzinieki patērē krietni vien mazāk ūdens kā astoņdesmito gadu beigās. Tas radījis sarežģījumus uzņēmumam "Rīgas ūdens", kas ir muzeja īpašnieks. "Ja kādreiz Rīgā tika piegādāti ap 200 000 kubikmetru ūdens diennaktī, tad šobrīd tie ir ap 100 000, kubikmetru, kas mūsu uzņēmumam ir liela problēma, jo Rīga kādreiz tika plānota kā 1 000 000 iedzīvotāju pilsēta, tādējādi visi cauruļvadi tika izbūvēti lielam ūdens patēriņam, līdz ar to uzņēmumam ir problēmas ekspluatēt šīs iekārtas," skaidro "Rīgas ūdens" pārstāvis Mucenieks.

Lai apmeklētu muzeju, ekskursantu grupām jāpiesakās iepriekš. Lielāka daļa ekskursantu esot skolēni, kuriem muzejs ir lieliska vieta lai izprastu, kā tad īsti ūdens nonāk līdz viņu mājas krānam.

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti