Panorāma

Visi naktī pārbaudītie skūteru braucēji ir reibumā

Panorāma

Amerikas latvieši: mēs dejojam, jo tautas dejas ir foršas

TPSC elektromagnētiski navigējams bronhoskops

Rīgas Austrumu slimnīcā izmeklējumos sāk pielietot elektromagnētiski vadāmu bronhoskopu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas Austrumu slimnīcā ārsti jūnijā sāka izmantot elektroniski vadāmu bronhoskopu, kas ļauj ar absolūtu precizitāti piekļūt  aizdomīgam veidojumam, kas piemēram, izskatās pēc iespējama plaušu vēža, un iegūt audu paraugu, lai noskaidrotu, vai aizdomas ir pamatotas. Mazinvazīvā metode mazina arī komplikāciju risku pacientiem.

Pacients atrodas pilnā narkozē, bet viņa bronhos notiek izmeklējums, kura laikā ar jaunu metodi tiks iegūts neliels audu paraugs no aizdomīga veidojuma plaušās.

"Mēs esam izplānojuši ceļus, izpētījuši datortomogrāfiju, lai nokļūtu pie veidojuma, kas bronhoskopijā nav redzams," pastāstīja Tuberkulozes un plaušu slimību centra (TPSC) Torakālās ķirurģijas nodaļas vadītājs Ints Siliņš. "Bronhu koks, vairāki centimetru platumā un visi bronhi ir kā zari, galvenais vairāku centimetru plats."

"Labajā ekrānā mēs redzam te endoskopijas ainu, kreisajā [ekrānā] ir ceļš, pa kuru mums jāiet, lai sasniegtu veidojumu un mēs redzam, ka iezīmējas ceļš. Tas nav tik vienkārši, kā braukt ar auto, jo caur bronhiem jāatrod ceļš," paskaidroja Siliņš.

Ceļa galu apzīmē zaļais punkts, kas patiesībā norāda vietu, kur ir aizdomīgais veidojums, no kura jāiegūst audu paraudziņš. 

Agrāk šādus paraugus ieguva, durot adatu no ārpuses, bet ne vienmēr bija iespējams veidojumā precīzi trāpīt.

"Šī elektronavigācijas bronhoskopija ļauj mums precīzi aizvadīt bronhoskopu ar biopsijas standziņu līdz veidojumam. Kas pēc būtības sapludina datortomogrāfiju un bronhoskopiju," paskaidroja Siliņš

Ārstiem mirdz acis, gan stāstot par jauno iekārtu, gan ar to strādājot.

Īpaši tāpēc, ka veicot izmeklējumus pēc pārslimota kovida, redzes lokā nonāk aizvien jauni pacienti.

"Latvijā jau tie slimnieki cik ir, tik ir, bet mēs redzam daudzus, kas pārslimojuši kovidu. Izdarīts beidzot rentgens, un tiek ieraudzīts veidojums," teica RAKUS torakālās ķirurģijas galvenais speciālists Māris Apšvalks. "Tas nav sakarā ar kovidu, vienkārši beidzot ir bijis uz datortomogrāfiju."

Jaunā metode savukārt ļauj gan izvairīties no nevejadzīgas operāvcijas, gan palīdz iezīmēt plaušu daļu, kas operācijas laikā jāizņem. Ķirurgi tad var operācijas laikā skaidri redzēt vietu, kas jāizņem, un var izdarīt operāciju nekļūdoties. Tāpat iespējams ievadīt marķierus, lai veiktu mērķētu staru terapiju.

Jaunā iekārta ir modernākā Baltijā, pati metode daudz precīzāka un drošāka, bet pacientiem samazinās komplikāciju risks un atveseļošanās rit ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti