Digitālās brokastis

Tehnoloģijas veikalos jeb iepirkšānas bez pārdevēju klātbūtnes

Digitālās brokastis

Klaviatūru un datorpeļu tendences ar Lauri Āboliņu jeb Konsumer

Tehnoloģiju nozīme sportā - uzvaru nesoša kombinācija vai nevienlīdzības aiza

Restorāns ar robota gatavotu ēdienu un elektroauto ar 1914 zirgspēkiem. Tehnoloģiju jaunumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. “Roboeatz” pirmais robota restorāns Latvijā

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Kā ziņo labsoflatvia.com, pēc ilgstošiem testiem robotizēto virtuvju ražotājs “Roboeatz” ir atvēris savu restorānu, kur ēdienu gatavo robots. Virtuvē ir divas gatavošanas ierīces un viens industriālais robots, kas stundā var apkalpot līdz 30 cilvēkiem. Ēdiena pagatavošana aizņem aptuveni četras minūtes. Šobrīd ēdienkartē ir četri ēdieni – Cēzara salāti un trīs pastas ēdieni.

Šobrīd restorānu Rīgā, Zemitānu tilta apkārtnē, pieskata inženieris: pieņem pasūtījumu, izsit čeku, izsniedz ēdienu. Šajā attīstības posmā esot svarīga darbinieka klātbūtne, jo klienti ir pārsteigti par šādu piedāvājumu un vēlas aprunāties. Iecerēts, ka nākotnē ēdienu varēs pasūtīt mobilajā lietotnē un viss process būs pilnībā automatizēts.

Robots produktus termiski apstrādā, uzliek uz šķīvja un pasniedz klientam. Visas ar ēdienu saistītās virsmas tiek mazgātas un žāvētas pēc katras porcijas sagatavošanas. Uzņēmumā nesen bijusi Pārtikas un veterinārā dienesta pārbaude, kurā secināts, ka viss ir kārtībā.

2. Viļņā uzbūvēts video portāls uz Ļubļinu

Viļņā, Lietuvā, izveidots video portāls netālu no dzelzceļa stacijas, kas savienots ar līdzīgu portālu Ļubļinā, Polijā, aptuveni 600 km attālumā. Portāls izskatās kā no zinātniskās fantastikas filmām apaļās formas dēļ — apļa centrā ir liels ekrāns un virs tā kamera. Projekta mērķis ir likt aizdomāties cilvēkiem par to, ko nozīmē vienotība starp cilvēkiem, ziņo theverge.com.

“Cilvēce saskaras ar daudzām potenciāli nāvējošām problēmām – vai tā būtu sociālā polarizācija, klimata pārmaiņas vai ekonomiskie jautājumi. Tomēr, ja paskatāmies uzmanīgi, šīs problēmas neizraisa izcilu zinātnieku, aktīvistu, vadītāju, zināšanu vai tehnoloģiju trūkums. Tas ir tribālisms, empātijas trūkums un šaura pasaules uztvere, kas bieži aprobežojas tikai ar mūsu valstu robežām,” sacīja viens no portāla iniciatoriem Benedikts Gilis.

Tehniski portālu izstrādāja Radošuma un inovāciju centrā (LinkMenu fabrikas) Viļņas Ģedimina Tehniskajā universitātē. Līdzīgus portālus plānots izvietot arī citās pilsētās.

3. Latvijā sāk lietot Covid-19 sertifikātus

Latvijā Covid-19 sertifikātus sāka lietot 1. jūnijā. Covid-19 sertifikātus iedzīvotāji var izveidot tīmekļvietnē "covid19sertifikats.lv", pieslēdzoties ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem. Izveidoto sertifikātu ieteicams saglabāt savā viedierīcē vai drukāt papīra formātā. 

Mājaslapa piedāvā apskatīt trīs veidu digitālos sertifikātus: par vakcināciju pret Covid-19, Covid-19 laboratorisko analīžu rezultātiem un Covid-19 izslimošanas faktu, skaidro kursors.lv. Ja lietotājam ir kāds no šiem trim digitālajiem sertifikātiem, no vietnes to iespējams lejupielādēt vai izdrukāt, lai pēc tam uzrādītu kā apliecinājumu. Latvijas Republikā izsniegto digitālo Covid-19 sertifikātu atpazīs citā Eiropas Savienības dalībvalstī.

4. Tapšot Eiropas Savienības pilsoņu digitālais maciņš

Eiropas Savienība grasās izveidot tās 27 dalībvalstu pilsoņiem digitālo maciņu, kurā varētu glabāt gan dokumentus, piemēram, autovadītāja apliecību un online ID, gan maksājuma datus, gan paroles. Līdz šim atsevišķas dalībvalstis ir veidojušas savus digitālo ID risinājumus, taču pandēmija ir pamudinājusi ieviest savstarpēji saderīgu un visas Eiropas Savienības līmeņa risinājumu.

Pirmšķietami lietotāji varēs atvērt lietotni ar pirkstu nospieduma lasītāja vai acs zīlītes skenējumu, lai gan nav vēl zināms gala risinājums. Digitālais maks nebūs obligāts, bet piedāvās tā lietotājiem lielāku drošību un fleksibilitāti. Lietotāja dati nebūs pieejami nekāda veida mārketinga vai komerciālām aktivitātēm. Jauno sistēmu Eiropas Savienība plānojot izstrādāt gada laikā, ziņo engadget.com.

5. “Xiaomi” koncepta tehnoloģija uzlādē telefonu 8 minūtēs

Tehnoloģiju uzņēmums “Xiaomi”  prezentējis tā jaunāko viedtālruņa uzlādēšanas tehnoloģiju, kura pielāgotu Mi 11 Pro ar 4000 mAh bateriju ar vadu uzlādēja 8 minūtēs ar 200W “HyperCharge” sistēmu, ziņo theverge.com. Savukārt bezvadu 120W lādētājs telefonu uzlādēja 15 minūtēs.

Šī gan ir tikai tehnoloģijas demonstrācija, kur iespējams varētu parādīties pēc tam īstos produktos. Pirms diviem gadiem jau “Xiaomi” solīja 4000 mAh bateriju uzlādēt 17 minūtēs. Pagājušā gada Mi 10 Ultra ar 4500 mAh bateriju varēja uzlādēt līdz 100% 23 minūtēs. Konkurents “Oppo” pagājušo gadu demonstrēja 4000 mAh uzlādi 20 minūtēs ar 125W sistēmu.

6. “Toyota Mirai” ar vienu ūdeņraža uzpildi nobrauc 1003 km

Automašīna “Toyota Mirai” labo pasaules rekordu nobrauktajā distancē ar vienu ūdeņraža uzpildi, veicot 1003 km garu distanci Parīzes pusē Francijā. Lai sasniegtu šo 1003 km distances rekordu, autovadītāji pielietoja “ekobraukšanas” stilu, taču ne īpašas metodes, kuras nevarētu izmantot ikdienas braucēji.

Rekorda mēģinājumā tika izmantots zaļais ūdeņradis, un vidējais degvielas patēriņš bija 0,55 kg/100 km, “Mirai” tvertnēm spējot uzglabāt 5,6 kg ūdeņraža. Rekorda labošanas mēģinājumā piedalījās četri braucēji. Pasākuma laikā Eifeļa torni pirmo reizi apgaismoja, izmantojot zaļo ūdeņradi un GEH2® ūdeņraža ģeneratoru.

7. “Nevera” – 1914 zirgspēku jaudīgs elektroauto

Ražošanai gatavo elektrisko hiperauto “Nevera”, kuru pirmo reizi prezentēja 2018. gada Ženēvas Motoršovā. Ar 120 kWh bateriju paku, “Nevera” izmanto četrus elektriskos motorus — katram ritenim savu — lai attīstītu 1,4 MW lielu jaudu, kas esot ekvivalenta 1914 zirgspēkiem. Četrkodolu motors varēs mašīnu no 0 līdz 100 km/h paātrināt nieka 1,85 sekundēs. Maksimālais auto ātrums būs 415 km/h, raksta theverge.com.

Aizvadīto gadu laikā auto ražotājs “Rimac” ir strādājis pie bateriju šķidrās dzesēšanas sistēmas, lai autobraucējs var ilgāku laiku attīstīt maksimālu jaudu, nebojājot baterijas. Lai braucējs varētu izmantot tik lielu jaudu, “Rimac” esot izstrādājuši jaunu pilnpiedziņas griezes momenta vektorēšanas sistēmu, kas ar 100 aprēķiniem sekundē spēs līdzsvarot automašīnu. Automašīna ir papildināta arī ar mākslīgā intelekta braukšanas treneri, kas ar sensoru palīdzību ieteiks, kad bremzēt, kādu trajektoriju ieņemt un kad uzņemt ātrumu līkumā.

Pavisam tiks izgatavoti tikai 150 šīs automašīnas modeļi, vienas automašīnas cena būs ap 2,4 miljoniem ASV dolāru. 

8. Kosmosa atkritumu gabals sadūries ar Starptautisko kosmosa staciju

Kāds mazs un grūti izsekojams kosmosa atkritumu gabals trāpījis Starptautiskajai kosmosa stacijai (SKS), ziņo kursors.lv. Zināms, ka cietusi robotsistēma “Canadarm2”, kas par spīti tam galvenos pienākumus joprojām spēj veikt. Nav precīzi zināms, kad noticis šis negadījums. Pērn SKS trīs reizes bija jāveic ārkārtas manevri, lai izvairītos no sadursmēm ar kosmosa atkritumiem.

“Canadarm2” ir SKS tālvadības manipulatoru sistēma jeb no vairākām titāna kārtām veidota robota roka, kas var palīdzēt manevrēt objektus ārpus SKS, ieskaitot kravas pārvadājumus un veikt staciju apkopi. Kosmosa aģentūras visā pasaulē izseko vairāk nekā 23 000 kosmosa atkritumu vienības, kas izmēru ziņā ir pielīdzināmas vai pārsniedz tenisa bumbiņas apmērus. Mazākas vienības nav izsekojamas.

9. Latvijā radīta spēle uzsāk masveida turnīru ar Konoru Makgregoru kā vienu no tēliem

Latvijas spēļu izstrādātāja "Beetroot Lab" radītā mobilā spēle “Dystopia: Contest of Heroes” ir kļuvusi par pasaules līmeņa Latvijas veiksmes stāstu 2021. gadā, ziņo db.lv. Par spēles varoni, reklāmas seju un partneri kļuvis UFC cīņu čempions Konors Makgregors.

Šogad tiks uzsākta masveida tiešsaistes spēlētāju turnīra platforma, kuru vadīs pats Konors. Ikdienas individuālie un dueļu turnīri ļaus spēlētājiem iegūt episkas balvas spēlē, savukārt iknedēļas un mēneša turnīri kalpos kā kvalifikācija ikgadējam turnīram ar fiziskām balvām, tostarp parakstītām precēm, tikšanos ar Konoru Makgregoru, “Lamborghini” un naudas balvas desmitiem un simtiem tūkstošu dolāru vērtībā.

Kopš spēles izlaišanas visā pasaulē pērn novembrī, tā guvusi milzīgus panākumus un piesaistījusi spēlētāju uzmanību visā pasaulē. “Huawei” to ir nosaucis par labāko mobilo stratēģijas spēli Eiropā, tā ir pieminēta “Apple App” Store lietotņu veikala sadaļā “Top-5 Games We Love” un parādīta “Google Play” un “Samsung App Store” lietotņu veikalu galvenajās lapās.

10. Olimpiskās spēles virtuāli

Kopš 13. maija Starptautiskā Olimpiskā komitēja organizē “The Olympic Virtual Series”, kurā dalībnieki var sacensties dažādos sporta veidos. Motosporta sacensības notiks videospēlē “Gran Turismo”. Riteņbraukšana platformā “Zwift”, kurā dalībnieki piedalās uz saviem velotrenažieriem. Beisbols tiek spēlēts “eBaseball Powerful Pro Baseball 2020”. Burāšanas sacensības notiek tiešsaistes simulācijas spēlē “Virtual Regatta”. Savukārt airēšanā nav izmantota konkrēta spēle, bet gan dalībnieki varot piedalīties pie jebkura trenažiera, airējot no Riodežaneiro uz Tokiju. Šobrīd gan komiteja plāno pieturēties pie sportā balstītām spēlēm, ziņo theverge.com.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti