Regulators: Trijos gados Latvijā divkāršojies mobilā interneta ātrums

Uz mobilā interneta kvalitāti var raudzīties no dažādiem aspektiem, taču viens no būtiskajiem kvalitātes kritērijiem iedzīvotājiem ir mobilā interneta ātrums. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (Regulators) ir apkopojusi informāciju par regulēto elektronisko sakaru pakalpojumu rādītājiem 2018. gadā, un tas ļauj mums secināt, ka trijos gados Latvijā mobilais internets kļuvis divkārt ātrāks.

Neilgā laikā LSM centies izsekot dažādām pieejām mobilo sakaru kvalitātes analizēšanā – ir gan neatkarīgi pētījumu resursi, kur katrs pasaules pilsonis var veikt mērījumus un tā veidojas ātruma parametru datubāzes, ir pašu telekomunikāciju uzņēmumu dati, bet šajā mirklī varam aplūkot Latvijas situāciju caur standartizētas metodoloģijas, pētījumu, kuru Regulators veic vairāku gadu garumā – tā ļaujot mums ne vien fiksēt pagājušā gada ātrāko un jaudīgāko telekomunikāciju uzņēmumu, bet salīdzināt uzņēmumu progresu ilgākā laikā.

Kāds ir vidējais latvietis?

Apkopjot datus par pakalpojumu apjomu mobilajā tīklā, Regulators secina, ka atbilstoši vidējiem rādītājiem mēnesī katrs lietotājs runā 264 minūtes, nosūta 71 īsziņu un izlieto 12 gigabaitus. Atcerēsimies, ka Latvijas telekomunikāciju uzņēmumi ziņoja par 19,2 gigabaitu patēriņu vidēji mēnesī (LMT), 10,1 gigabaita apjomu (Tele 2 Latvija) un 7,6 gigabaitu patēriņu (Bite)*, raugoties sava tīkla patēriņu (aut.).

Kā norādīts – līdzās Regulatora minētājiem vidējiem rādītājiem jāņem vērā, ka lietotāju paradumi un nepieciešamības var būt visdažādākās un individuāla lietotāja pakalpojuma apjoma patēriņu sadalījums var krasi atšķirties.

Analizējot 2018. gada mērījumu rezultātus, secināms, ka vidēji lejuplādes ātruma rādītāji visu trīs mobilo operatoru 4G pieslēguma tīklos tiek nodrošināti teicamā kvalitātē. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šī parametra rādītāji ir vai nu paaugstinājušies, vai saglabājušies stabili. Izvērtējot mērījumu rezultātus, vērojams, ka atsevišķās vietās vērojams augstas pieslēguma ātruma vērtības: kvalitātes mērījumos ir fiksēts maksimālais lejupielādes ātrums:

  • “Bite” tīklā – 100,76 Mbiti/s,
  • “LMT” tīklā – 110,49 Mbiti/s,
  • “Tele 2 Latvija” tīklā – 123,85 Mbiti/s.

Maksimālās augšupielādes vērtības, kādas ir novērotas kvalitātes mērījumos:

  • “Bite” Latvija tīklā – 47,40 Mbiti/s,
  • “LMT” tīklā – 55,19 Mbiti/s, 
  • “Tele 2 Latvija” tīklā – 47,18  Mbiti/s.

Izvērtējot atsevišķus mērījumus, vērojams, ka pieslēguma ātruma vērtības kļūst arvien augstākas un lejuplādes ātrums virs 30 Mbiti/s un virs 100 Mbiti/s ir pieejams arvien biežāk.

Līderos – Tele 2

Absolūtais līderis ar kopumā augstākajiem vidējiem mobilo sakaru tīkla lejuplādes rādītājiem ir uzņēmums “Tele 2 Latvija” – 62,98% Regulatora fiksēto mērījumu laikā 2018.gadā šī uzņēmuma tīklā bijis iespējams sasniegt ātrumu robežās no 30 līdz 100 Mbiti/s. “LMT” šādi ātrumi fiksēti 50,64% mērījumu gadījumos, bet “Bite” tīklā – 40,72% gadījumos.

Mobilo operatoru iesniegtā informācija par mobilā interneta pieslēgumu skaitu dažādos ātruma diapazonos un faktisko lietotājiem nodrošināto un līgumam atbilstošo pieslēguma ātrumu liecina, ka kopumā Latvijā 40% mobilā interneta pieslēgumu ir pieejams pieslēguma ātrums virs 100 Mbiti/s. Tādējādi, salīdzinot mobilo operatoru iesniegto informāciju ar Regulatora mērījumu rezultātiem,

secināms, ka atsevišķi mobilie operatori norāda pieslēguma ātruma rādītājus, kādi faktiski ir sasniedzami vien atsevišķos gadījumos.

Regulatora aizvadītā gada mērījumu apkopojumā "Tele 2 Latvija” tīklā 2,97% no kopējā mērījumu apjoma sasniegts arī rekordātrums – virs 100 100 Mbiti/s. Šādi

mobilā tīklā pieejami lejuplādes ātrumi jau šobrīd un realitātē konkurē ar optikas kabeļinterneta jaudām

un, ja šāda līmeņa ātrumu telekomunikāciju uzņēmumi spētu nodrošināt lielākā apmērā – industrija varētu droši apgalvot, ka jaunās paaudzes 5G tehnoloģijas nav aktuālas, jo galalietotājs tieši šajā – lejuplādes parametrā, jau šodien justos gana komfortabli.

Vēl jāpiebilst, ka vidējie lejuplādes ātruma mērījumu rezultāti, laika posmā no 2016. gadam līdz 2018. gadam būtiski pieauguši. Ja “Bite” klienti 2016. gadā vidēji varēja lepoties ar 11,41 Mbiti/s datu viedtālruņos, tad 2018. gadā šis skaitlis ir jau 28,37 Mbiti/s un pieaugums ir 248%. “LMT” 2016. gadā 24,45 Mbiti/s un 2018. gadā 31,94 Mbiti/s, kas operatoram dod 130% pieaugumu. Ātruma līderim “Tele 2 Latvia” 2016. gadā izdevās nodrošināt vidējo lejuplādes ātrumu 27,5 Mbiti/s, bet 2018. gadā 45,68 Mbiti/s, tā nodrošinot klientiem 166% vidējā ātruma pieaugumu.

 

* - “Bite” precizēja publiskoto informāciju 2019. gada aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt