Rīta Panorāma

Pirmizrādīta dokumentāla filma par Pamelu Andersoni

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Latvijā izstrādā viedos robotus

Redz, jūt un saprot cilvēka žestus – Latvijā izstrādā viedos robotus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Radīts unikāls industriālās robotikas risinājums – viedais robots ar attīstītām redzes, jušanas un cilvēka žestu saprašanas spējām. Latvijas Zinātņu akadēmija šo sasniegumu novērtējusi kā vienu no nozīmīgākajiem zinātnē aizvadītajā gadā.

Latvijas zinātniekiem kopā ar kolēģiem no Beļģijas, Vācijas un Austrijas izdevies radīt viedo robotu. Tas ļaus paplašināt industriālo robotu pielietojumu visdažādākajās rūpniecības nozarēs un medicīnā, padarot to lietošanu vienkāršāku un klientam draudzīgāku.

"Tā ir tehnoloģija, kas pievieno viņam lielākas spējas labāk saredzēt pasauli, saprast dinamiskos apstākļos, pievieno spēju, viņam sajust pieskārienus, kā arī pievieno viņam spējas saprast cilvēku žestus jeb komandas, ko cilvēks ar žestiem grib raidīt," izgudrojumu raksturoja Elektronikas un datorzinātņu institūta direktors Modris Greitāns.

"Pētījums, kurš ir tieši vērsts uz to, lai Latvijas ekonomika kļūtu spēcīgāka un eksportspējīgāka," skaidroja Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš.

Līdz šim industriālie roboti ļoti labi strādāja tad, kad tie zināja vai bija ieprogrammēti veikt kādu konkrētu uzdevumu. Piemēram, viņi zina, kur atrodas objekts, ka tas ir jāpaceļ un noteiktā vietā jāievieto. Problēmas rodas, ja objekti ir izvietoti haotiski un tie ir dažādi, un brīžos, kad ražošanas līnijā parādās kāds jauns produkts, kuru robots iepriekš nav redzējis.

"Vienmēr nepieciešams speciālists, kurš spēj šo industriālo robota roku pielāgot jūsu konkrētajam uzdevumam. Tas nav tā, kā nopirki āmuru, naglas, iedod cilvēkam un viņš jau pēc piecām minūtēm dzen sienā. Ir diezgan ilgs process, lai robots  pielāgotos darīt tieši to darbu, kas jums ir nepieciešams," pauda Geidāns.

Lai šo problēmu risinātu, viedajiem robotiem piešķirta spēja redzēt un sajust, talkā nāk arī mākslīgais intelekts.  Elektronikas un datorzinātņu institūta pētnieks Jānis Ārents skaidroja, ka robotam "spēju redzēt mēs dodam ar kameras palīdzību, kas šajā gadījumā redz ne tikai krāsu attēlu, bet arī dziļumā attēlu. Katram pikselim ir arī dziļuma vērtība, kas ir vajadzīgs robotam, lai zinātu, kādā attālumā ir jāiet pakaļ šim objektam."

Viedais robots ar mākslīgā intelekta algoritmiem spēj klasificēt un lokalizēt dažādus objektus, piemēram, atšķirt pudeles no kārbām. "Visas šīs pudeles un bundžas tiek iezīmētas. Papildus katrai tiek izvēlēta klasifikācija. Vai tā ir pudele, vai tā ir bundža, un sīkāk varam dalīt pēc citiem kritērijiem, vai šī ir pudele, kas ir tālu no malas, kuru ir ērtāk satvert ar vienu satvērēja mehānismu, vai šī ir pudele, kas ir tuvu malai un kura varbūt jāņem ar citu satvērēja mehānismu," stāstīja Elektronikas un datorzinātņu institūta zinātniskais asistents Pēteris Račinskis.

"Izveidots speciāls ietvars sintētisko datu ģenerēšanai. Mums nav manuāli pašiem jāvāc dati, kas ir liels un laikietilpīgs process un kur vajag daudz cilvēku resursu, lai to izdarītu. Tagad mēs varam salīdzinoši ātri, bez liela manuālā darba, ģenerēt datus un izmantot šo modeļu apmācībā," skaidroja Ārents.

Tas nozīmē, ka cilvēki ar pamata inženierzināšanām paši saviem spēkiem varēs pielāgot robotus savām rūpnīcām dažādu darbu veikšanai. Vairs nebūs nepieciešama programmēšana. Ja ražotnē parādās jauns produkts, pavisam īsā laika periodā robots iemācīsies ar to tikt galā, un tā darbībai vairs nav nepieciešams jaudīgs serveris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti