Rīta Panorāma

Intervija ar dziedātāju Samantu Tīnu

Rīta Panorāma

Zinātnieki uzlauž pasaulē vecākā "datora" noslēpumus

Izstrādā interneta rīku vēsturisku ēku siltināšanai

Radīts interneta rīks vēsturisku ēku siltināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas zinātniekiem kopā ar Dānijas, Zviedrijas, Vācijas, Beļģijas, Itālijas un Šveices partneriem izdevies veikt vērienīgu pētījumu, kā rezultātā izstrādāts interneta rīks “ribuild.eu” . Ar tā palīdzību gan vēsturisko ēku īpašnieki, gan arhitekti, gan būvnieki var uzzināt, kā vispareizāk un drošāk būtu siltināt seno mūra ēku no iekšpuses.

Aptuveni 30% Eiropā esošo ēku būvētas līdz 1945. gadam. Šos namus lielākoties vai nu nedrīkst, vai nav ieteicams siltināt no ārpuses arhitektoniskās vai kultūrvēsturiskās vērtības dēļ. Tikmēr siltināšana no iekšpuses rada dažādus riskus, piemēram, paaugstināta mitruma rašanos un pelējuma sēnītes.

Seno mūra ēku siltināšana no iekšpuses līdz šim daudz kur pasaulē ir bijis gana liels izaicinājums, un tas tiek uzskatīts par samērā riskantu pasākumu.

“Ja man ir brīnišķīga ēka, kurai ir brīnišķīga fasāde, no ārpuses es vienkārši nevaru uzlikt siltinājumu vati, jo tad māja pārvēršas un nevar pateikt no kura laikmeta šī ēka ir,” skaidroja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta profesore Dagnija Blumberga.

Tādēļ šādas ēkas ir jāsiltina no iekšpuses. Tomēr, ja siltināšanas procesā tiek pieļautas kļūdas, tad tas draud ar ēkas bojāšanu un pelējuma sēnes rašanos uz sienām un konstrukcijās.

“Jo vairāk sāk būvēt ēkas ar zemu enerģijas patēriņu, jo lielāks ir risks, ka cilvēki migrēs no ēkām, kuras nav siltinātas, uz modernām ēkām. Ir atšķirība, vai man ir jāmaksā 1,50 eiro par kvadrātmetru mēnesī apkurei, vai man ir jāmaksā 20 centi.  Skaidrs, kur cilvēks migrēs,” atzina profesore Blumberga.

Lai risinātu šo problēmu, Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieki kopā ar sadarbības partneriem Dānijā, Zviedrijā, Vācijā, Beļģijā, Itālijā un Šveicē vairāk nekā piecus gadus gan reālā vidē, gan laboratorijā, gan ar miljoniem mākslīgā intelekta simulācijām pētījuši siltinātas mūra ēkas, kas būvētas līdz Otrajam pasaules karam. Testēti dažādi siltumizolācijas materiāli un tas, kā tie savā starpā sadzīvo, kā absorbē mitrumu un kā izžūst.

“Lai palielinātu  drošības sajūtu cilvēkiem, mēs piecus ar pusi gadus kopā ar ārzemju kolēģiem strādājām pie liela projekta, kā rezultātā radās rīks, kas internetā ir pieejams jebkuram cilvēkam. Cilvēks var ievadīt datus par savu māju un saņemt informāciju, vai ir droši siltināt no iekšpuses, ar ko siltināt, cik biezs materiāls jāliek, lai nebūtu problēmu,” stāstīja profesore Blumberga.  

Interneta rīks ribuild.eu veidots vienkāršā valodā, tā, lai ieteikumos ērti varētu orientēties gan ēku īpašnieki, gan projektētāji, gan būvnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti