Radīta iespēja dažu minūšu laikā diagnosticēt Zikas vīrusu

Pērn pasaulē satraukumu izraisīja Zikas vīrusa uzliesmojums, kas plosījās Brazīlijā. Tas bija bīstams grūtniecēm, un pasaulē nākuši daudzi bērni, kurus skāris šis vīruss. Īpaši sievietēm, kuras dzīvo nabadzīgākajos rajonos, zinātnieki radījuši testa plāksnītes, kas dažu minūšu laikā noteiks, vai organisms nav inficēts.     

Pagājušajā gadā Brazīlija cieta no Zikas vīrusa, kas atstājis dramatiskas sekas uz grūtniecēm. Pārvarot asins smadzeņu barjeru un placentu, vīruss rada stāvokli, ko dēvē par mikrocefāliju. Tās dēļ mazuļu smadzenes neattīstās tā, kā vajadzētu. Šiem mazuļiem ir raksturīgas pārlieku lielas galvas, un viņiem nākotnē varētu attīstīties kurlums, redzes problēmas, kā arī intelektuālās attīstības kavēšanās.

Zikas vīrusu pārnēsā moskīti. Ļoti daudzas ģimenes Brazīlijā dzīvo nabadzībā un sliktos apstākļos, tādēļ tām ir lielāka iespēja ciest no moskītu kodumiem. 

Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta un Hārvardas Medicīnas skolas zinātnieki radījuši īpašu testu, kas ļauj nekavējoties noteikt, vai sieviete ir inficēta ar Zikas vai Denges vīrusu. Testa plāksnītes ir veidotas no nitrocelulozes, kas iestrādātas papīra membrānā, kā arī no Zikas vai Denges vīrusu antigēniem. Lai noteiktu iespējamo saslimšanu, plāksnītes jāievieto asinīs vai serumā.

“Mēs īpaši strādājām pie šīm testu plāksnītēm, kas var noteikt Denges vai Zikas vīrusus. Ar to palīdzību mēs ne tikai vēlamies atrast un atšķirt šos vīrusus, bet arī radīt jaunu veidu, kā nākotnē risināt veselības problēmas,” stāstīja profesors Lī Gerke.

Lai atrastu derīgus antigēnus, kurus iestrādāt plāksnītēs, zinātnieki izpētīja vairāk nekā 300 Zikas vīrusa un 726  Denges vīrusa proteīnu kombinācijas.

“Lai izmantotu pašlaik pieejamās tehnoloģijas vīrusu atklāšanai, ir nepieciešamas laboratorijas. Vietās, kurās plosījās Zikas epidēmija, pieeja laboratorijām bija ļoti ierobežota vai tādas nebija vispār. Līdz ar to līdz analīžu rezultātu noskaidrošanai bija jāgaida vairāk nekā nedēļa. Šīs testa plāksnītes ļauj dažu minūšu laikā noskaidrot, vai ir notikusi inficēšanās,” skaidroja profesore inženiere Kimberlija Hamada-Šiferli.

Pašlaik viena šāda plāksnīte maksā piecus dolārus. Pēc jauno testu nonākšanas tirdzniecībā to cena kritīsies. Zinātnieki stāsta, ka šīs testa plāksnītes ļaus sievietēm saprast, vai viņas var palikt stāvoklī, nebaidoties, ka kāds no vīrusiem nodarīs kaitējumu auglim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti