Rīta Panorāma

Intervija ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Kasparu Gerhardu

Rīta Panorāma

Tiltu saremontēja, gājēju ietvi demontēja.

Uzsāks ciparu radio apraides testēšanu

Radiostaciju pāriešana uz digitālo sistēmu - neizbēgama

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šobrīd Latvijas iedzīvotāji dažādas radiostacijas klausās analogajā sistēma. Līdzīgi kā pirms pāris gadiem tika ieviesta digitālā jeb ciparu televīzija, nākotnē tas pats notiks arī ar radio.

"Agri vai vēlu mums būtu jāuzsāk šī raidīšana. Eiropa uz to iet jau sen - vairāk nekā 20 gadus," stāsta Latvijas Radio Raidījumu daļas vadītājs Guntars Plūcis.

"Eiropā ir ļoti maz valstu, kuras vēl nepārraida ciparu formātā. Mēs esam vieni no pēdējiem mohikāņiem," saka Plūcis.

Iedzīvotājiem ciparu radio ieviešana nozīmē gan labāku skaņas kvalitāti, gan kvalitatīvāku radio programmu uztveramību. Radiostaciju ieguvums, pārejot uz ciparu skaņas apraidi, būs ievērojami zemākas programmas izplatīšanas izmaksas. "Ja tagad, piemēram, vienā tīklā var raidīt vienu programmu, tad ciparu apraidē var līdz pat 18 programmām," stāsta VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Šī gada beigās Rīgā un tās apkārtnē Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs uzsāks ciparu radio testēšanu, jaunajā tīklā translējot Latvijas Radio. Ciparu radio varēs uztvert tie radioaparāti, uz kuriem redzami burti DAB+.

"Ciparu radio var uztvert ar radio, kas tam ir speciāli domāts. Agrāk tie, kam nebija FM skalas, dabūja mainīt aparātus. Tagad būs vajadzīgi aparāti ar ciparu radio uztveršanas iespēju," norādīja Bokta.

Nākotnē tas varētu nozīmēt veco radioaparātu nomaiņu gan mājās, gan, piemēram, automašīnās, ja šīs ierīces neatbalstīs DAB+ standartu. "Norvēģi pagaidām ir vienīgi, kas ir lēmuši, ka viņi analogo apraidi slēgs ārā un pāries tikai uz ciparu pārradi. Citās valstīs tiek nodrošināta paralēla apraide - ir gan tāda, gan tāda," pauda Bokta.

Pagaidām lēmums par ciparu radio sistēmas ieviešanu Latvijā vēl nav pieņemts. Nākamgad notiks testēšanas darbi un pēc tam vēl diskutēs par to, vai šāda sistēma Latvijā vispār ir nepieciešama.

Tomēr, ņemot vērā tendences visā pasaulē, izvairīties no šīs sistēmas ieviešanas būs pagrūti. Ja Latvija pieņems lēmumu pāriet uz ciparu radio, tad jaunās sistēmas ieviešana varētu notikt laika posmā no 2020. līdz 2025. gadam.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti