Dienas ziņas

Valmierā izveidota Mehatroniķu skoliņa

Dienas ziņas

Noskaidroti labākie sporta deju dejotāji

Preiļos notiek Latgalē lielākais robotikas čempionāts

Preiļos aizvadīts Latgalē lielākais robotikas čempionāts

Preiļos pirmo reizi aizvadīts plaša mēroga robotikas čempionāts. Preiļu novadā robotikas klubs darbojas mazliet vairāk nekā 10 gadus, dalībnieki regulāri startē gan Latvijas, gan Eiropas čempionātos. Gūtā sacensību pieredze un panākumi kalpoja par ierosmi turpmāk popularizēt robotiku visā Latgalē.  

Robotu būvēšanas entuziastu salidojums – tā pirmo tik plaša mēroga robotikas čempionātu Preiļos raksturo sacensību organizatori un dalībnieki. Kopumā čempionātā piedalījās 150 bērni un jaunieši no Latvijas un Lietuvas ar vairāk nekā 170 dažādiem LEGO un Elektronikas jeb brīvās konstrukcijas robotiem.

Sacensību mērķis ir popularizēt robotikas klubu darbību, kā arī iesaistīt inženierzinātņu apguvē arvien vairāk jauniešu. Sacensībās notiek arī pieredzes apmaiņa, jo blakus amatieriem startē Eiropas lielāko sacensību “Robotex” laureāti.

Sacensību dalībnieks no Šauļiem Mantass atzīst, ka šīs sacensības ir ļoti labas. “Es esmu priecīgs būt šeit. Jo šīs sacensības ir augstākā līmenī nekā manā valstī. Un es ceru šeit ierasties arī nākamgad,” saka Mantass.

Robotu spējas un izturība novērtēta vairākos sacensību virzienos: folkreisā, līnijsekošanā, kā arī sumo cīņās. Folkreisā vienlaikus sacenšas vairāki roboti, un uzvarētājs ir tas, kurš pareizā virzienā nekļūdīgi nobrauc visvairāk apļu. Līnijsekošānā svarīgi trasi pieveikt pēc iespējas ātrākā laika posmā.

Programmēšanas sarežģītības ziņā vienkāršākā ir sumo disciplīna.

J. Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas direktores vietnieks informātikas jautājumos, sacensību organizators Juris Erts skaidro – “tā kā tie Japānas sumisti viens otru grūž ārā no tiem ringiem, tā šie roboti”. “Tur jāprogrammē, lai viņš neizskrien pats ārā. Un jāprogrammē, lai viņš griežas, meklē, kur tas pretinieks ir tajā trasē. Un tad, kad viņš atrod, tad pēc iespējas ātrāk vajag viņu izsist ārā. Un, kas paliek ringā, tas ir uzvarētājs,” par cīņu stāsta Erts.

Visi roboti ir autonomi, to vadībā izmantota programmēšana, nevis pults. Sacensību dalībniekiem - 5. līdz 12. klašu skolēniem un studentiem katram ir sava panākumu atslēga.

Daugavpils 15. vidusskolas skolēns Georgijs spriež, ka galvenais, lai robots būtu pareizi konstruēts un programmēts. “Es ar to nodarbojos jau divus gadus. Tāpat vēl es skolā nodarbojos ar programmēšanu. Tas viss ir saistīts, un mūsu skolā roboti parādījās tikai pirms diviem gadiem, un man tas šķita interesanti, jo es vēlos to saistīt ar savu nākotnes profesiju,” stāsta Georgijs.

Preiļu Valsts ģimnāzijas 12. klases skolēns Matīss Dambītis saka, ka svarīgi pielietot zināšanas, ko iemāca skolā, jo ir vajadzīga gan fizika, gan matemātika, gan ķīmija un “tā, visu kopā pieliekot, var sasniegt rezultātu”.

Robotikas čempionāts turpmāk kļūs par nozīmīgu Preiļu novada un Latgales reģiona tradīciju. Jau rastas ieceres nākamgad starp dalībniekiem iekļaut arī citu Eiropas valstu pārstāvjus. Bet šogad nākamās valsts robotikas sacensības gaidāmas 25.februārī Siguldā un 4.martā Valkā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt