Digitālās Brokastis

The Polite Type - tehnoloģisks risinājums interneta huligānisma mazināšanai

Digitālās Brokastis

Gadžetu apskats: Garmin viedpulkstenis Venu Sq un viedie svari Index S2 Smart Scale

PlayStation 5 apskats, saruna ar Bolt vadītāju un tehnoloģiju top 10

Preču skenēšana lielveikalā, drošāki elektroskrejriteņi un čatbots ar balsi. Tehnoloģiju jaunumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem “Radio Naba” raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. “Maxima” veikalos varēs skenēt pirkumus pats ar “Scan&go” lietotni

“Maxima Latvija” atklāj “Scan&go” jeb “Skenē pats” lietotni, kas sniedz iespēju preci skenēt “Maxima” mobilajā lietotnē, produktus liekot savā vai veikalā iegādātā maisiņā, un gala rezultātā par precēm ērti norēķinoties īpašā apmaksas zonā, produktus neizņemot no maisiņa, informēja uzņēmuma pārstāve Liene Dupate-Ugule. Šis ir pirmais šāda veida iepirkšanās risinājums Baltijā, kas apvieno gan skenēšanas funkciju lietotnē, gan arī atsevišķi izveidotu norēķinu zonu. Pakalpojums pašlaik ir pieejams “Maxima XXX” veikalā t/c “Akropole”. “Maxima” lietotne ir pieejama gan “Android”, gan “iOS”, gan “Huawei” operētājsistēmām.

2. “Bolt” laiž klajā elektrisko skrejriteni ar drošības sensoriem

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Mobilitātes platforma “Bolt” atklāj savu ceturtās paaudzes skrejriteni, kas ir aprīkots ar sensoriem, – tie uztver negadījumus, kritienus, strauju bremzēšanu un nedrošas braukšanas pazīmes. Elektriskā skrejriteņa konstrukcija ir optimizēta ar viszemāko smaguma centru, augstāko atstatumu no zemes, uzlabotu riteņu leņķi un īpaši vieglu svaru, lai nodrošinātu papildu stabilitāti un drošu manevrēšanu. Aprīkojuma un programmatūras funkciju kopums, piemēram, straujas bremzēšanas detektori un viedi balss signāli, ļauj “Bolt” samazināt negadījumu risku, izglītojot un brīdinot braucējus, kā arī ziņojot gājējiem, un sniedz iespēju vietējām komandām reaģēt nekavējoties, kad tas nepieciešams.

3. “Tet” čatbots vārdā Anete spēs sarunāties ar klientiem

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums “Tet” ir attīstījis tā čatbotu Aneti nākamajā līmenī, informēja uzņēmuma pārstāve Elīna Kovaļova, Anete tagad varēs atbildēt uz klientu jautājumiem ne tikai rakstiskā veidā, bet arī sarunājoties. Sākumā paredzēts, ka čatbots vērsīsies pie klientiem ar personalizētājiem atgādinājumiem un vēlāk arī uzturot pilnvērtīgu sarunu. “Tet” izmantos balss sintēzes tehnoloģiju gan savām vajadzībām, gan piedāvās citiem uzņēmumiem. Sintezēto balsi ir iespējams izmantot dažādu iestāžu paziņojumiem (piemēram, skolās vai slimnīcās), robotzvaniem klientu apkalpošanā, kā arī vides pieejamības uzlabošanai neredzīgajiem cilvēkiem. Galvenā tehnoloģijas priekšrocība ir tā, ka vajadzīgo paziņojumu ir iespējams sintezēt uzreiz – bez nepieciešamības pēc ierakstu studijas, diktora un pēcapstrādes.

4. Hakeri uzbrūk Covid-19 vakcīnas veidotājiem

Hakeru jaunākais mērķis ir valdību aģentūras, tehnoloģiju un enerģētikas uzņēmumi, kuri ir iesaistīti jaunās ASV farmācijas giganta “Pfizer” Covid-19 vakcīnas veidošanā un uzturēšanā. “IBM” “X-Force” komandas zinātnieki nākuši klajā ar paziņojumu, ka palielinās uzbrukumu skaits Vācijā, Itālijā, Dienvidkorejā un Taivānā bāzētajām organizācijām. Uzbrukumi ir gaužām vienkārši – ar maldinošu un inficētu e-pastu palīdzību. E-pastos uzbrucēji uzdodas par “Haier Biomedical”, Ķīnā bāzētu uzņēmumu, kurš varot nodrošināt jaunās vakcīnas uzglabāšanu aukstumā. Pielikumā e-pastam ir faili, kas lūdz ievadīt datora paroli, lai piekļūtu pielikuma failiem.

5. Ķīnas kosmiskā zonde veiksmīgi nosēdusies uz Mēness

Ķīnas Tautas Republikas kosmiskā zonde “Chang'e 5” veiksmīgi nosēdusies uz Mēness. Aparāts aprīkots ar urbi un manipulatoru, ar kuru palīdzību plānots savākt apmēram 2 kilogramus iežu, un tas varētu ilgt vienu Mēness jeb 14 Zemes diennaktis. Vēlāk paraugi tiks nogādāti Zemes pavadoņa orbītā, tur tos pārkraus zondē un nogādās atpakaļ uz Zemes. Ķīna gatavojas kļūt par trešo valsti aiz Amerikas Savienotajām Valstīm un Padomju Savienības, kas ieguvusi Mēness iežu paraugus. Taču Pekinā neslēpj, ka misija ir kārtējais solis kosmosa apguvē, lai sagatavotu cilvēka ceļojumu uz mūsu planētas dabisko pavadoni.   

6. Noskaidrots populārākais “TikTok” gada video

Īso video platforma “TikTok” paziņojusi, ka šī gada populārākais video ir “TikTok” satura veidotājas Bellas Porčas video, kurā viņa dzied līdzi izpildītājas Millie B dziesmai “M to the B”. Otrajā vietā ierindojas lietotāja 420doggface208 video, kurā tetovētais kungs dzer dzērveņu sulu, braucot ar skrituļdēli ar grupas Fleetwood Mac dziesmu “Dream” fonā. Trešajā vietā palicis lietotājas itscaitlinhello video, kurā tiek attēlots kaitinošais “Zoom” konferenču dalībnieka tipāžs, kura dzīve ir grūta, jo jāstrādā no mājām.

7. Atklātas “Apple” populārākās bezmaksas lietotnes šogad

Tehnoloģiju uzņēmums “Apple” atklājis 2020. gada lejupielādētāko lietotņu sarakstu, un tā augšgalā ir videokonferenču lietotne “Zoom” un tiešsaistes spēle “Among us”. Spēle “Among us” iznāca 2018. gadā, taču sasniedza tās popularitātes zenītu tieši šogad, kad spēle kļuva īpaši populāra “Twitch” spēļu straumēšanas platformā. Savukārt lietotne “Zoom” ieguva savu lielo popularitāti Covid-19 izplatības dēļ, kļūstot par cilvēku galveno sociālā kontakta telpu gan privātām, gan darba vajadzībām.

8. Puertoriko sagruvis milzīgais Aresibo radioteleskops

Amerikas Savienotajām Valstīm piederošajā Puertoriko salā sagruvis kādreiz pasaulē lielākais Aresibo radioteleskops. Teleskopam bija nopietni bojājumi, un gandrīz pirms mēneša tika pieņemts lēmums liegt cilvēku piekļuvi iekārtai. Vienlaikus notika demontāžas sagatavošanas darbi. Aresibo radioteleskopa šķīvis bija izveidots dabiskā iedobē, un tā diametrs bija 305 metri. Tas sāka darbu pirms 57 gadiem, un ar tā palīdzību zinātnieki izdarīja daudzus svarīgus atklājumus. Iekārta palīdzēja iegūt papildu informāciju par Saules sistēmas un tālākiem kosmiskiem objektiem, un ar tā palīdzību ieguva sākotnējo informāciju par planētu eksistenci citviet Visumā. 

9. “Spotify” sācis testēt video stāstus

Mūzikas platforma “Spotify” uzsākusi stāstu tipa video satura testēšanu. Īsie video ir pieejami testa režīmā un pie noteiktiem apstākļiem, piemēram, atverot atskaņošanas sarakstu “Christmas Hits”, telefona ekrāna augšējā daļā vai kreisajā sānā ir redzams aplītis ar zaļu riņķi. Tas nozīmē, ka šeit ir pieejami “Spotify” īsie video stāsti, un šoreiz tie ir saistīti tieši ar dažādu populāru mūziķu atmiņām par Ziemassvētkiem. Līdz ar to “Spotify” storijus šobrīd izmanto savā ziņā kā reklāmas rīku, bet plānos ir sniegt informāciju arī par funkcionālajām iespējām. Lai redzētu šīs satura vienības, nepieciešams lietot “Spotify” mobilo lietotni.

10. “Revolut” izveidojis savu internetbankas pirmo versiju

Finanšu pārvaldības lietotne “Revolut” laidusi klajā tīmekļa lapu, kurā klienti varēs pārbaudīt savu konta atlikumu, papildināt savu kontu un pārvaldīt savu karšu drošības iestatījumus. Klienti var papildināt savu kontu tieši no “Revolut” tīmekļa lietotnes ar bankas pārskaitījumu, debetkarti vai kredītkarti un “Apple Pay”. Šobrīd gan veicamo darbību skaits ir ļoti ierobežots. Tīmekļa vietnei var piekļūt caur šo adresi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti