Zināmais nezināmajā

Pētnieks: Raganas tēls ir dzīvotspējīgs mūsdienās. Labā ragana ir mūsdienu fenomens

Zināmais nezināmajā

Jūras krasts mainās, jāmainās arī robežām starp privātīpašumu un visiem pieejamo zemi

5G: ieviešana Latvijā, pētnieku interese par jaunajām tehnoloģijām

Pilsētplānotājs: Bailes no jauniem tehniskajiem risinājumiem ir vismaz 400 gadus senas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan dzīvojam tehnoloģiju laikmetā, jēdziens “5G” vēl salīdzinoši nesen izsauca vētru sociālajos medijos un neskaitāmu viedokļu apmaiņu. Kamēr vieni centās skaidrot, kas 5G ir un kāpēc no tā nevajag baidīties, citi pārliecinoši runāja par 5G kaitīgumu. Aizdomas un bailes pret tehniskiem risinājumiem nav jauna 21. gadsimta parādība, bet tieši sociālie mediji mums palīdz labāk ieraudzīt gan bailes, gan cilvēku attieksmi. Kad un kāpēc šādas bailes ir radušās un kāpēc ar zinātnieku argumentiem reizēm nepietiek, lai tās mazinātu, skaidroja pilsētplānotājs, VEF inovāciju apkaimes vadītājs Viesturs Celmiņš.

„Šīs vēsturiskās sarunas ir vismaz 300-400 gadu vecas – no 17. gadsimta, kad tika demolētas manufaktūras tekstila nozarē, līdz punktam, kad 1727. gadā Anglijā tika pieņemts likums, ka cilvēki, kas demolē šīs iekārtas, tiek sodīti ar nāvi. Mēs noteikti neesam pirmie, kas par šo jautājumu domā," stāstīja Celmiņš.

Pilsētplānotājs norādīja, ka ir neartikulētas bailes – katram ir piesardzība un trauksme par to, kā spēsim orientēties, izmantojot jaunas tehnoloģijas. Taču ir arī artikulētas bailes, kad cilvēki nebaidās no šīm ierīcēm, bet labi saprot, ka tās viņus padara par bezdarbniekiem un izstumj no vērtību ķēdes.

Salīdzinoši Celmiņš minēja, ka mūsdienās cilvēki nebaidās no automātiskajām norēķinu kasēm vai robotiem, kas uzkopj grīdu, bet labi saprot, ka tie var aizvietot viņu darba vietā.

Svarīgi paturēt prātā, ka abas šīs parādības – gan neartikulētās, gan artikulētās bailes – mēs piedzīvojam visu laiku. Arī cirvis, kruķi vai spieķi ir tehnoloģijas, kas parādījušās dažādos vēstures posmos, sniegušas cilvēka ikdienai jaunu pienesumu, un ar tām bijis nepieciešams iemācīties sadzīvot. Tāpat šobrīd, piemēram, aptiekā varam būt izvēles priekšā, kādu termometru atkarībā no tehniskās sarežģītības izvēlēties.

Šobrīd sociālo mediju laikmetā aizvien pamanāmāks kļūst tas, ka cilvēki attiecībā uz vieniem un tiem pašiem jautājumiem var pārstāvēt radikāli atšķirīgus viedokļus arī radu un draugu lokā. Izteikti tas redzams, apmeklējot komentāru sadaļu ziņām interneta portālos. Celmiņš runāja par zināšanu higiēnu, ko vērts piekopt, jo milzīgajā informatīvajā jūrā patiešām iespējams apmaldīties.

„Katrs lasa, ko viņš grib, un liek, ko viņš grib savos sociālo ziņu portālos. Tas rada lielu Bābeles sajūtu, katrs runā no sava skatu punkta un ar savu izpratni un patiesību,” norādīja Celmiņš. 

5G ir tikai viens gadījums starp daudziem citiem, kad scenāriji attiecībā uz tehniskiem jauninājumiem ir bijuši līdzīgi. Celmiņš skaidroja, ka būtiski ir tas, no kādiem kanāliem gūstam informāciju, un vai gadījumā šī informācija vairāk pauž emocijas, nevis faktus, kā arī izceļ atsevišķus gadījumus, nevis atspoguļo kopējās tendences. Taču arī tad, ja rūpīgi visam sekojam līdzi, tāpat ikviens varam būt ievainojams un nonākt sazvērestības teoriju un viltus ziņu valgos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti