Panorāma

Igaunija piesaista kvalificētu ārvalstu darbaspēku

Panorāma

Digitālās TV lietā vainīgajiem – brīvības atņemšana un naudassodi

Piešķir stipendijas sievietēm zinātnē

Piešķir stipendijas trīs Latvijas sievietēm zinātnē

Šo ceturtdienu īpaši gaidīja trīs zinātnieces, kuras 50 pretendentu konkurencē ieguvušas gadskārtējo “L'Oreal”, UNESCO Latvijas Nacionālās komitejas un Zinātņu akadēmijas stipendiju.   

Ķīmijas doktore Laura Beķere sintezē un pēta savienojumus, kurus varētu vienlaikus izmantot gan ļaundabīgo audzēju diagnostikā, gan  ārstēšanā, lai pretvēža terapiju padarītu nekaitīgāku un organismam vieglāk panesamu.

Laura Beķere ar ķīmiju ir draugos kopš pamatskolas. Skolotāja priekšmetu mācījusi tik viegli un saprotami, ka to nevarēja nesaprast.  Studējot Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes otrajā kursā, Laura Beķere sāka strādāt Organiskās sintēzes institūtā. 

“Man teica, ka mani iemet zinātnes jūrā, Ja iemācīšos izpeldēt, tad būšu zinātniece,” atceras zinātniece,

Šobrīd viņai ir 35 gadi, viņa ir ķīmijas doktore, un strādā pie pasaulē jaunas tēmas.

“Sarežģītais jēdziens ir teranostika. Tas nozīmē vienā apvienojam terapiju, ārstēšanu un diagnostiku. Vēža slimību ārstēšanā  padarīt mazāk kaitīgu ķīmijterapiju un staru diagnosticēšanas. Mēs to panāksim ar vienu molekulu, ievadot cilvēku organismā.  Pētīsim ar speciālajiem aparātiem, kas būs tuvajā infrasarkanajā reģionā, apiesim regentstarus, un vienlīdz šī viena molekula arī ārstē audzēju,” skaidro Beķere.

Pirms dažiem mēnešiem Laura Beķere ar ģimeni atgriezās Latvijā. Pirms tam viņa četrus gadus dzīvoja un strādāja Marseļā, Francijas Nacionālā zinātniskās pētniecības centrā.

“Šeit arī man piedāvāja darboties labā projektā “Innobalt”, kad vairs nebija starpības,  sadzīves ziņā vai dzīvot Francijā, vai Latvijā. Protams, Latvijā, mājās  ir labāk,” atzina zinātniece.

“Zinātniekiem šodien jābūt ne tikai zinātniekiem, ir jābūt projekta vadītajam,  jāmāk saplānot  budžetu, ir jābūt biznesmenim, lai varētu savu produktu reklamēt, radīt iespējas tirgu. Tas vairs nav tik tā, ka zinātnieks atnāk pie savām kolbām,” uzskata Beķere.

Būt sievietei zinātnē, vienlaikus arī sievai un mātei, nav viegli, bet tas ir iespējams - saka pētniece. Kā tērēs stipendiju - 6000 eiro – zinātniece vēl nezina. 

Stipēndu saņēma arī Anda Hūna, kura vēl tikai gatavojas aizstāvēt doktora disertāciju.  Viņa veic pētījumus vēža šūnu bioloģijā. Jaunā zinātniece cenšas noskaidrot, kādēļ vēzis pēc terapijas atjaunojas un ko darīt, lai tas nenotiktu.

11 gadu laikā, kopš piešķir stipendijas sievietēm zinātnē, šogad pirmo reizi izcelti sasniegumi ne tikai Rīgas zinātniskajos centros, bet arī reģionos. Stipendija piešķirta Daugavpils Universitātes pētniecei Irēnai Mihailovai, kura darbojas cietvielu fizikā.

Viņa meklē veidus, kā samazināt nanostruktūru materiālu izmaksas. Tas padarītu, piemēram, saules baterijas daudz efektīvākas un lētākas. Tas dotu iespēju daudz vairāk izmantot šo zaļo enerģiju un samazinātu naftas produktu patēriņu.

“L'Oréal” Latvijas stipendija "Sievietēm zinātnē" ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu izveidota starptautiskās L'ORÉAL-UNESCO sadarbības programmas "For Women in Science" ("Sievietēm zinātnē") ietvaros. 1998. gadā starptautiskais kosmētikas koncerns L'ORÉAL, kura pētniecības centros kosmētikas līdzekļu izstrādē un zinātniskos pētījumos 30 zinātnes nozarēs strādā vairāk nekā 4000 darbinieku, no kuriem 70 % ir sievietes, un Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija UNESCO apvienoja spēkus zinātnieču atbalstam, lai popularizētu sieviešu sasniegumus zinātnē un mazinātu dzimumu nevienlīdzību karjeras veidošanas iespējās šajā jomā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti