Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Matuli

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pie Cēsīm uzbūvēta māja kokos

Pie Cēsīm uzbūvētā māja kokos ir eksperiments

Netālu no Cēsīm Niniera ezera krastā, izmantojot amerikāņu būviženieru metodes, Valdis Valainis uzbūvējis māju kokos. Šis pagaidām ir tikai eksperiments, lai saprastu, vai Latvijā kokos iespējams būvēt arī pamatīgākas celtnes.

Māja kokos nav nekāds štābiņš, par kuru ir sapņojis jebkurš puika, bet gan pamatīga celtne piecu metru augstumā. Tas neesot nepiepildīts bērnības sapnis, bet gan kaut kas sirdij un liels izaicinājums, tā par savu uzbūvēto māju kokā, ko pats dēvē par atpūtas namiņu, saka būvinženieris Valdis Valainis: "Vairāk atpūta, relaksācija pēc grūtas ikdienas; un tiem, kas jūt koka enerģiju, tiem ir ļoti laba sajūta, uzturoties kādu brīdi šādās būvēs. Cilvēki uzņem pozitīvu enerģiju un atkal ir darbaspējīgi."

Skats, kāds paveras no namiņa logiemm ir neaprakstāms. Viesi nereti pielīp pie stikla un vēlas pa to vērties laukā vēl un vēl. Arī no gultas vietas paveras burvīga ainava. Ne tikai ēkas ārpuse, bet arī interjers pārsvarā darināts no koka.

Mājas īpašnieks Valainis stāsta, mājas būvniecība prasījusi daudz laika: "Izpēte aizņēma apmēram pusotru gadu. Sākumā ar lāzera stariem testēju, kā koki kustas, pēc tam pētīju informāciju internetā, kā šāda būvniecība notiek, kā stiprinājumi tiek stiprināti, kādi ir stiprinājumu veidi."

Projektēt šādu ēku neesot bijis viegli, bija jāņem vērā, ka koki šūpojas, jāsaprot, kurā koka daļā iespējams to pieskrūvēt ar cinkotām skrūvēm, jāizvērtē priežu veselība, vai tā spēs noturēt sešas tonnas smago būvi. Ir pagājis aptuveni gads, kopš ēka uzbūvēta.

Pilnvērtīgas, pamatīgas mājas uzbūve kokā Latvijā būtu liels izaicinājums. "Šobrīd vienīgie koki, kas tādas pamatīgas mājas, kuras varētu balstīt tikai uz kokiem, nevis zemes, Latvijā ir tikai ozoli. Šogad ar arboristu veiksim jaunus pētījumus, testēsim citus koku sugas un mēģināsim saprast, ir iespējams vai nav iespējams," stāsta Valdis Valainis.

Cēsīs pie Niniera ezera uzbūvētais 55 kvadrātmetru lielais atpūtas namiņš ir tikai sākums. Tas ir kā eksperiments, lai izpētītu, ko un kā labāk darīt, ar mērķi šo ideju nākotnē attīstīt tālāk un būvēt nopietnākus namus.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt