Zināmais nezināmajā

"Viltotie" ēdieni jeb izaicinājumi restorānu ēdienkartēs

Zināmais nezināmajā

Zinātnieki Krievijā protestē pret karu, bet zinātnieki tiek iesaistīti arī propagandā

Cilvēku saskarsmes stūrakmenis - atpazīt otra cilvēka seju

Pētnieks: Pieaugušais citu sejās labāk nolasa muti, nevis acis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Seju atpazīšana un uztvere ir viens no pirmajiem procesiem, kas cilvēkam attīstās, un zīdainis jau pirmajos 13–14 dzīves mēnešos iemācās izveidot izpratni par seju izteiksmēm. Pieaugušam cilvēkam lielāku ietekmi sejas izteiksmju uztverē nosaka mute, nevis acis, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs un kognitīvo zinātņu pētnieks Jurģis Šķilters.

Atpazīt sava aprūpētāja seju – tā ir viena no pirmajām lietām, ko apgūst zīdainis pirmajos dzīves mēnešos. Visu atlikušo dzīvi viens no mūsu saskarsmes stūrakmeņiem ir spēja atcerēties neskaitāmas un tik dažādu cilvēku, kurus reiz esam satikuši, sejas.

“Seju atpazīšana, uztvere vispār ir viens no pirmajiem procesiem, kas cilvēkam attīstās. Vienīgais ir jāņem vērā, ka seju uztveres detalizācija, seju izteiksmju bagātība rodas vēlākā attīstības periodā,” stāstīja Šķilters. 

Viņš norādīja, ka jau pirmajos 13–14 dzīves mēnešos zīdainis spēj izveidot izpratni par tuvāko cilvēku seju izteiksmēm, izejot no acu kontakta un seju kontakta, bet dzīves laikā šīs prasmes ļoti detalizējas un kļūst daudz niansētākas un svarīgākas.

“Zīdaiņiem, piemēram, būtiskāks ir acu kontakts, kas dzīves laikā mums kļūst ar mazāku nozīmi un specifiskāks,” Šķilters norādīja. 

Pētnieks skaidroja, ka vidusmēra pieaugušajam noteicošā ietekme seju izteiksmju uztverē tomēr ir mutei. 

“Acu ietekme kopumā ir daudz vājāka sejā nekā mutes ietekme. Mums var būt ļoti skumjas acis, bet mute var padarīt to seju priecīgu. Respektīvi tā galvenā noteicošā ietekme ir mutes ietekme, un acis tikai dažu emociju gadījumā ir kritiskas, piemēram, pārsteiguma,” viņš stāstīja. 

Tāpat pētnieks norādīja, ka cilvēks spēj ne tikai atpazīt sejas vai emociju izteiksmes tajās, bet arī tās identificēt konkrētāk: “Mēs sejas atpazīstam ārkārtīgi ātri un interesanti, ka mēs atpazīstam ne tikai sejas, bet arī seju piederību noteiktai rasei un dzimumam, un tās ir apmēram 33 milisekundes."

Šķilters uzsvēra, ka kopumā mūsu spēja atpazīt cilvēkus un seju identifikācija strādā labi, bet, protams, dzīves laikā tāpat kā citiem uztveres un kognitīvajiem procesiem, tam ir tendence pasliktināties. 

“Tas, ka mēs kādu atpazīstam, tas jau nenozīmē, ka mēs uzreiz varam viņu arī verbalizēt. Bieži vien tā problēma ir tāda, ka mēs to seju atpazīstam, bet nevaram pateikt, kāds ir vārds tai sejai,” viņš stāstīja. 

“Seju informācija ir saslēgta kopā mūsu prātā ar ļoti kompleksu demogrāfisko un bioloģisko informāciju, ko mēs par šo cilvēku zinām. Līdz ar to tas nav nekas neparasts, ka mums ir grūtības uzreiz atrast vārdu vai uzvārdu tam cilvēkam, ko acu priekšā redzam,” piebilda pētnieks. 

Tāpat Šķilters skaidroja, ka nav iespējams nosaukt konkrētu skaitli, cik sejas cilvēks dzīves laikā var atpazīt, taču to skaits ir ļoti liels.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti