Pētīt vīna sastāvu 40 grādu karstumā? Saruna ar Starptautiskās ķīmijas olimpiādes medaļniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Augstākās raudzes panākums – no Starptautiskās ķīmijas olimpiādes Parīzē Latvijas komanda atgriezusies ar pilnu medaļu komplektu, kas iegūts 80 valstu un vairāk nekā 200 dalībnieku konkurencē. Četri Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas un Daugavpils Valsts ģimnāzijas pārspējuši tādu lielvalstu kā Krievijas, Ķīnas un ASV jaunos ķīmiķus un ieguvuši zelta, sudraba un divas bronzas medaļas. Starp citu, olimpiādē viņi Francijai cienīgā stilā pētīja arī vīna sastāvu.

Saruna ar Starptautiskās ķīmijas olimpiādes medaļniekiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Gustavam un Staņislavam ir liela olimpiāžu pieredze dažādos priekšmetos. Staņislavs pērn atveda bronzas medaļu no starptautiskās bioloģijas olimpiādes Irānā, bet Gustavs ieguva sudrabu starptautiskajā ķīmijas olimpiādē. Šogad viņam zelts un augstā 16.vieta kopvērtējumā.

„Varētu it kā teikt, ka paveicās, bet domāju, ka tā gluži nav. Pagājušogad, piemēram, bija sudraba medaļa. Tas nāk no tā, ka mēs vienkārši esam bijuši labi sagatavoti, esam daudz mācījušies. Man liekas, ka mēs piegājām šai olimpiādei ar diezgan labu attieksmi,” norāda Gustavs.

Olimpiādē Parīzē jaunieši teju 40 grādu karstumā pavadīja deviņas dienas. Telefonus nācās atdot organizatoriem. Kamēr komandas vadītāji tulkoja uzdevumus latviski, dalībnieki devās ekskursijās, bet pati olimpiāde ilga divreiz piecas stundas – sākumā laboratorijas darbi, pēc tam teorētiskā daļa.

Lai nebūtu iespējama krāpšanās, zālē sēdēja pa vienam, un pat uz tualeti viņus pavadīja uzraugi. Liels uzsvars šogad olimpiādē bijis uz videi draudzīgu ķīmiju. Spilgtā atmiņā Gustavam un Staņislavam palicis kāds praktiskās daļas uzdevums.

„Kā daļa no uzdevumiem bija jāveic vīna sastāva analīze. Mēs pirms tam daudz jokojāmies, ka, visticamāk, Francijā mums iedos analizēt vīnu. Un tā arī bija. Mēs noteicām dzelzs un sulfītu saturu baltvīnā,” stāsta Staņislavs.

„Uz vīniem vienmēr ir rakstīts „satur sulfītus”. Tas tad arī bija tas, ko mēs skatījāmies,” piebilst Gustavs. Vīnu abi analizēja pirmoreiz.

Kad jautāju, kas abus ķīmijā tik labi izskolojis, Gustavs un Staņislavs atbild uzreiz: „Kaspars Veldre!”

„Un Ērika Bizdāne no Rīgas Tehniskās universitātes. Viņi mūs ļoti labi ir gatavojuši jau vairākus gadus. Domāju, ka tieši viņu dēļ mēs bijām ļoti mierīgi un droši par savām spējām.”

Četru skolēnu komandu, kurā līdzās Gustavam un Staņislavam startēja arī viņu skolasbiedrs Olavs Rāciņš un Daugavpils Valsts ģimnāzijas absolvents Māris Koniševs, pavadīja divi maģistrantūras studenti – Nauris Narvaišs un Ritums Cepītis. Savu grupu Narvaišs sauc par motivētu un ļoti draudzīgu.

„Manuprāt, viens no dzinuļiem ir tas, ka viņi vienmēr ļoti konkurē savā starpā. Tas viņus ir dzinis uz priekšu jebkurā olimpiādē. Pēdējo divu, trīs gadu laikā viņi ir ļoti attīstījušies, jo vienmēr ir gribējuši viens otru pārspēt,” stāsta Narvaišs.

Gustavs Mežciems un Staņislavs Kurašs rudenī sāks ķīmijas studijas Kembridžas universitātē Lielbritānijā. Taču pašlaik nešaubās, ka nākotnē strādās Latvijā.

„Man patīk, ka Latvijā ir ļoti daudz karjeras iespēju saistībā ar zinātni un ķīmiju. Tas ļoti motivē atgriezties,” saka Staņislavs.

„Es personīgi sevi nevaru nekur citur saskatīt, kā tikai Latvijā. Tā ka pilnīgi noteikti atgriezīšos,” pārliecināts ir Gustavs.

Jāpiebilst, ka medaļu birums Latvijai pēdējā laikā bijis arī citās starptautiskās mācību olimpiādēs, toskait ekonomikas, bioloģijas un matemātikas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti