Dienas ziņas

Sausuma dēļ likvidē lopus

Dienas ziņas

Koknesē nojauks atjaunot sākto estrādi

Pēta senās krāsošanas metodes un ārstniecības augus

Pēta senās krāsošanas metodes un ārstniecības augus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Sāktajam pētījumam par tradicionālajām senajām krāsošanas metodēm Vides risinājumu institūta vadošajai pētniecei Ilvai Nakurtei piešķirta viena no piecām “L`ORÉAL Baltic” stipendijām “Sievietēm zinātnē” starp Baltijas valstīm. Iegūtie 6000 eiro dos iespēju pētījumu turpināt. Uzrunāta arī Latvijas Zinātņu padome, lai piesaistītu papildu finansējumu. Vēl kādā apjomīgā projektā tiek pētīti arī ārstnieciskie augi, lai veicinātu to audzēšanu bioloģiski.

Kā senāk iegūtas krāsas tekstīliju krāsošanai, Nakurte pētījumu veic sadarbībā ar Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta pētniekiem. Tas ir arī kā veltījums Latvijai simtgadē. Pamatā pētījums balstās uz tautas tērpu izpēti. Ar izpētes materiāliem, kas ir aptuveni 150 gadus seni, labprāt padalījusies biedrība “Etniskās kultūras centrs “Suiti””.

Izmantojot modernākās tehnoloģijas, tiek noteikti dažādu augu krāsvielu pigmenti, kas pielietoti tradicionālajā krāsošanas procesā. Lai arī daudz informācijas vēsturniekiem jau pieejamas gan no senajiem pierakstiem un folkloras, šīs ķīmiskās analīzes metodes nepieciešamas, lai minējumus apstiprinātu.

“Ar šiem pētījumiem mēs varētu pievienoties pārējam zinātnieku lokam visā pasaulē, kas veic šos pētījumus jau gadiem.

Līdz šim Latvijā tādā aspektā tekstīlijas nav pētītas, un, pievienojoties šim lielajam lokam ar saviem pētījumiem, mēs varētu pateikt, ka arī Latvijā tas izmantots un esam atraduši šādus vai tādus augu pigmentus,” stāsta Nakurte.

Doma šim pētījumam arī, ka tas varētu būt pamats tālāk citiem kultūras materiālu izpētes objektiem jau plašākā aspektā. Tāpēc ir cerība, ka ar Latvijas zinātņu padomes palīdzību būs iespēja piesaistīt arī papildu finansējumu, lai pētījumu varētu veikt jau ar lielāku kapacitāti. Nakurte vienlaikus iesaistījusies arī Vides risinājumu institūta projektā par medicīnisko un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšanu.

Ārstniecisko augu pētījumi šobrīd ir viena no jomām, ko instūtīts attīsta, lai tos arvien vairāk varētu audzēt jau lielos apjomos. Kā pareizi ārstniecības augus audzēt, sevišķi bioloģiskos, līdz šim gan Latvijā, gan Baltijā kopumā pētījumi veikti maz.

Projektā laikā tiek pētītas piecas sugas - kumelīte, ehinācija, baldriāns, kārvele un pienene.

“Ir ļoti svarīgi skatīties uz vietējiem resursiem. Protams, ir šķirnes, kas izveidotas ārzemēs, arī mums ir pašlaik atvests baldriāns, kas ir dažādas šķirnes no Vācijas, no Polijas, un ļoti labi var redzēt, ka katra jūtas savādāk un ne visas ir piemērotas. Bet mūsu tā doma ir likt uzsvaru uz vietējo resursu izpēti, jo domājam, ka tur ir ļoti daudz zelta, ja tā var teikt, ko var atrast, tikai tas ir jāmeklē,” stāsta SIA “Field and forest” vadošā pētniece un projektu vadītāja Arta Kronberga.

Ārstniecisko augu pētījumu projekta pasūtītājs ir bioloģiski sertificēta saimniecība SIA ”Field and forset”, kam saņemts finansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti