Digitālās brokastis

Renault Megane E-Tech elektroauto apskats

Digitālās brokastis

Tehnoloģijas hokejā ar Latvijas izlases video treneri Pēteri Gromu

Tehnoloģiju ziņu topā: govju gāzes no satelīta un helikopters noķer krītošu raķeti

Pēta govju atraugas, «TechChill 2022» uzvarētājs un e-sporta komanda Latvijā. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Zinātnieki ar satelītiem pēta govju atraugas

Pirmo reizi satelītu tehnoloģijas pielietotas, lai noteiktu metāna emisijas no govju atraugām kādā Kalifornijas govju fermā. Zinātnieki, izmantojot trīs "GHGSat" satelītus, pēta, kā lopkopība – šajā gadījumā govis – ietekmē globālo klimatu.

"Bear 5" govju barotavā tika reģistrētas piecas gāzu emisijas, kuru izmērs svārstījās no 443 līdz 668 kilogramiem stundā. Šādām gāzu izplūdēm turpinoties gada garumā, kopsummā tās veidotu 5116 tonnas metāna gāzes. Šīs gāzes savācot un atkal izmantojot, tas būtu pietiekami, lai ar elektroenerģiju apgādātu aptuveni 15 402 mājsaimniecības. Novērojumus veica augstas izšķirtspējas satelīti mikroviļņu krāsniņu lielumā 500 kilometru augstumā.

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Metāns ir izplūdes gāzes, kas lielā mērā ietekmē klimatu, vēstīja portāls "Space". Aplēses rāda, ka govis pasaulē izdala 3,7% no visām gāzu emisijām. Šādas izplūdes gāzes ir grūti nomērīt, emisijām ātri izkliedējoties gaisā, tāpēc šāda tehnoloģija varētu nākotnē būt vitāli svarīga sabalansētai liellopu gaļas industrijai.

2. Helikopters gaisā pārtver krītošu satelītu palaišanas raķeti

Pēc aptuveni trīs gadu gatavošanās pirmo reizi kosmosa izpētes industrijā helikopters noķēris gaisā krītošu raķeti. Mazo satelītu palaišanas uzņēmums "Rocket Lab" testēja jaunu raķešu procedūru, kurā helikopters pārtver pēc satelītu palaišanas izmantotu raķetes korpusu. Parasti šādas raķetes ietriecas zemē un pēc tam ir nelietojamas.

Kā bija redzams testa tiešraidē, raķetei krītot zemē, tajā aktivizējās tās galvenais izpletnis, kas samazināja krišanas ātrumu. Tajā brīdī ķeršanas helikopters pieslēdzās misijai, sagrābjot krītošo objektu. Misijā gan radās ķibele, jo pēc pāris mirkļiem helikoptera pilots nolēma raķeti atlaist neparedzētas slodzes dēļ. Raķete piezemējās ūdenī, tamdēļ tā nebija lemta pašiznīcībai, taču "Rocket Lab" zinātniekiem vēl būs, ko pētīt, lai nākotnē viņiem izdotos pilnvērtīgi samazināt satelītu palaišanas izdevumus, ziņoja portāls "The Verge".

3."TechChill Fifty Founders Battle" uzvar balss treniņu lietotne

Ar jaunuzņēmuma "Vocal Image App" uzvaru ir noslēdzies Baltijas lielākais jaunuzņēmumu un tehnoloģiju pasākums "TechChill 2022". Balss treniņu rīks "Vocal Image App" ieguva 10 000 eiro balvu bez saistībām, kā arī 150 000 eiro no riska kapitāla fonda "Depo Ventures".

Konkursa pusfinālistu rindās sacentās pieci jaunuzņēmumi. Konkursā piedalījās arī "Terrawaste" no Latvijas, kas piedāvā izmantot inovatīvu tehnoloģiju atkritumu pārstrādāšanai. "HeyBooster" no Igaunijas, kas strādā pie mākslīgajā intelektā balstītu mārketinga kampaņu vadības rīku izveides, kas palīdz plānot nākamos kampaņas posmus. "Codigy" no Lietuvas – sadarbības platforma komandām, kas veido programmatūru. Un Latvijas un Luksemburgas vienotā komanda "MissionSpace", kuri nodarbojas ar kosmosa laikapstākļu novērošanu, ziņoja portāls "Delfi".

4. Latviešu uzņēmums piesaista 8,4 miljonu ASV dolāru investīcijas blokķēžu videospēļu attīstīšanai

Investīcijās piesaistot 8,4 miljonus ASV dolāru, Latvijas uzņēmēji Edgars Vecozoliņš un Dāvis Ziediņš ar uzņēmumu "Colizeum" centīsies iekarot blokķēžu videospēļu tirgu. Viņi izveidojuši platformu, kas mobilo spēļu izstrādātājiem palīdzēs adaptēt savas spēles mūsdienu tirgum ar atbilstošiem tokenizācijas un monetizācijas rīkiem.

"Colizeum" ir platforma, kas mobilo spēļu izstrādātājiem piedāvās dažādus rīkus, lai tās varētu pielāgot nākotnes videospēļu principiem, ieviešot tokenizētus spēļu režīmus, NFT integrāciju un citas monetizācijas opcijas. Platforma nodrošinās, ka ikviens spēļu izstrādātājs, pat bez vērā ņemamām zināšanām par blokķēdē balstītām spēlēm, varēs integrēt attiecīgos mehānismus savas spēles uzlabošanā.

5. "Wolsung" – pirmā profesionālā e-sporta komanda Latvijā

Latvijas vadošā e-sporta "Counter-Strike: Global Offensive" (CS:GO) komanda "Wolsung" piesaistījusi ģenerālsponsoru – e-sporta organizāciju "Spēlēt.lv Gaming". Ar tās palīdzību "Wolsung" CS:GO spēlēšanu varēs nodrošināt kā savu pilna laika nodarbi, nosedzot trenera un spēlētāju algas, dalības izmaksas turnīros, kā arī nodrošinās pielāgotu treniņzāli e-sportam un fiziskajiem treniņiem.

"Wolsung" radīts 2015. gadā, lai spēkotos ar Latvijas un Baltijas labākajām komandām. Tās kontā citu starpā šobrīd ir "Baltic Esports League" tituli, vieta "ESEA Advanced" līgā un ceturtā vieta "FantasyExpo EU Champions Spring 2022 Europe" slēgtajā kvalifikācijas turnīrā.

Komandas tuvākās nākotnes mērķi – iekļūt "HLTV Top 30" un "ESEA Conference" jeb tās augstākajā līgā, ziņoja "Delfi".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti