Rīta Panorāma

Šogad ES apmēram 5,5 miljoni bēgļu

Rīta Panorāma

Ukraina aicina Krieviju izslēgt no ANO

Pēc DNS paraugiem restaurē senās Grenlandes ekosistēmu

Pēc DNS paraugiem restaurē senās Grenlandes ekosistēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Zinātniekiem pēc nogulumiežos atrastiem DNS fragmentiem izdevies restaurēt Grenlandes ekosistēmu pirms diviem miljoniem gadu. Izrādās, ka tagadējais arktiskais tuksnesis kādreiz bija dzīvības pārpilna teritorija.

Pētījuma autors Eske Vilerslevs norādīja: "Tas nav tikai viens organisms, un iepriekšējais rekords, ja vēlaties zināt – viens miljons gadu – bija no mamuta zoba. Bet tā ir visas ekosistēmas rekonstrukcija. Tātad gan augi, gan dzīvnieki, kas ir divus miljonus gadus seni."

Floras un  faunas pārstāvju DNS fragmenti tika iegūti iežos Pīrija zemē pie Ziemeļu ledus okeāna, Grenlandes ziemeļos. Tie krājās desmitiem tūkstošu gadu, līdz klimata izmaiņas tos iecementēja mūžīgajā sasalumā.

Fragmentus salīdzināja ar jau zināmiem paraugiem, un tika secināts, ka senatnē teritorijā auga gan arktiskie bērzi un vītoli, gan siltāku klimatu mīlošās egles un ciedri. Gaisā lidoja zosis, bet pa mežiem un laukiem klejoja zaķi, ziemeļbrieži, lemingi un pat mastodoni. Jūra bija siltāka, un tajā mita krabji un auga zaļaļģes.

Šis pētījums ļāva māksliniekiem uzburt dzīvības pārpilnu senās Grenlandes ainavu, kā arī pavēra ceļu to seno dzīvības formu pētījumiem, kuru atliekas nav pārakmeņojušās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti