Pēc 3 gadu pārtraukuma Preiļos atsākas Latvijas robotikas čempionāta sacensības

Pēc trīs gadu pārtraukuma Preiļos sestdien, 28. janvārī, notiks "5. Preiļu robotikas čempionāts 2023", kas ir Latvijas Robotikas čempionāta sacensības, liecina informācija Preiļu novada mājaslapā. Čempionāta posms notiks Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā, sacensībām pieteikušies 300 dalībnieki, trešdaļa būs lietuvieši, kas sastāda sīvu konkurenci mājiniekiem, norādīja galvenais organizators Juris Erts (''Jaunā Vienotība'').

Pasākuma galvenais organizators Juris Erts par Latvijas robotikas čempionāta posmu Preiļos
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā jau piekto reizi notiks Latvijas robotikas čempionāta posms, kur piedalīsies 300 pašmāju un Lietuvas inženieri, kuri pārstāvēs 50 dažādus robotikas klubus. Erts atzīmēja, ka čempionāta galvenais mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu interesi par inženierzinātnēm un robotiku, kas ir viena no visstraujāk augošajām nozarēm pasaulē.

Pandēmijas laikā arī Preiļos robotikas nodarbības notika attālināti, un Erts atzina, ka tas traucējis mācību procesam, jo jauniešiem ne vienmēr ir tik liela motivācija, lai visu darītu paši. 

"Dalībnieku skaits šogad ir apmēram par 90 robotiem mazāks, jo to ļoti lielā mērā iespaido attālinātā mācību forma pandēmijas laikā. Vairāki robotikas klubi, pulciņi pārtrauca savu darbību vai arī samazinājās dalībnieku skaits, un tas arī skaidri atspoguļojas dalībnieku pieteikšanās sistēmā," stāstīja robotikas sacensību galvenais organizators. 

Lai arī dalībniekiem "pauze" sacensībās bijis izaicinājums, čempionātā gaidāmas sīvas cīņas par uzvaru.

"Kā parasti, vislielākā pārstāvniecība būs ''Sumo'' sacensībās, sākot no mazajiem – "Mini Sumo", kas ir elektronikas roboti, tad būs "LEGO Sumo", kas ir visplašāk pārstāvētā disciplīna, jo tur robotu būvētāji ir pat no 1. klases, taču ir arī pat līdz 12. klasei skolēnu grupā. No "Sumo" robotiem būs lielāka izmēra roboti – tie ir ''iRoboti'', "iRobotSumo", kur putekļsūcēji, kas ir pabeiguši savu dzīvi kā putekļsūcēji, iegūst otro elpu – viņi tiek pārbūvēti par cīņas robotiem, kurus var iemācīt cīnīties ringā," skaidroja Erts. Skolēni vecos putekļsūcējus pārbūvē – slotiņu vietā ieliek elektroniku un saprogrammē.

Līnijsekošanā lietuvieši sastādīs lielu konkurenci Latvijas komandām, jo ir ļoti spēcīgi. Disciplīnā piedalīsies gan elektronikas, gan LEGO roboti. 

"Aizraujošas, skatāmas parasti ir ''Folkrace'' sacensības, kurā spēļu robotu būvētāji ir sevi pierādījuši šobrīd jau kā trīskārtējie starptautisko sacensību uzvarētāji – robotikas sacensībās Tallinā," pauda Erts.

''Folkrace'' dalībnieki būs sadalīti trīs grupās: iesācēji, "Pro" grupa un ''LEGO Folkrace''. Erts norādīja, ka skatītājus visvairāk priecē lidojošie roboti-droni un ar pulti vadāmie "Antweight" roboti.

Sacensību atklāšana plkst.10.00.

Čempionāta disciplīnas:

  • Līnijsekošana – robota uzdevums ir pēc iespējas ātrāk un precīzāk izbraukt doto trasi, kas ir melna līnija uz balta laukuma.
  • Mini Sumo – sevi pozicionē kā mazākie, bet ne vārgākie sumo roboti, kuru mērķis ir izstumt no spēles apļa (ringa) pretinieka robotu.
  • Lego Sumo – spēj pārsteigt ar universālo pielietojumu.
  • iRobot Sumo – putekļsūcēju roboti, kuri radoši pārveidoti, lai cīnītos ringā.
  • Folkrace – roboti sacenšas šķēršļu trasē, kuru ir spējīgi izbraukt vien izveicīgākie un attapīgākie roboti.
  • Dronu sacensībās pilotam jābūt tik izveicīgam, lai izbrauktu šķēršļu trasi ar lidojošu robotu – dronu.
  • Freestyle kategorijā katram ir iespēja demonstrēt savus robotikas sasniegumus plašākam skatītāju lokam.
  • Antweight robotu sacensības – disciplīna, kurā roboti vadāmi ar pulti.

Piedalīšanās pasākumā ir bez maksas, nav arī ierobežojumu reģistrēto robotu skaitam, komandas dalībnieku skaitam vai dalībnieka vecumam. Atsevišķās disciplīnās dalībnieki tiek dalīti vecuma un profesionalitātes grupās.

Informācija par sacensībām, nolikums, pasākuma programma, rezultātu tabulas un saite uz video tiešraidi pasākuma laikā atrodama šeit.

Nākamais sacensību posms notiks 25. februārī Siguldā.

KONTEKSTS

Latvijas Robotikas čempionātā piedalās robotu būves entuziasti no visām Baltijas valstīm. Pasākuma mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu interesi par inženierzinātnēm un robotiku, kas ir viena no visstraujāk augošajām nozarēm pasaulē. Latvijas robotikas entuziasti ir piedalījušies un guvuši uzvaras tādās prestižās robotikas sacensībās kā "Robotex" Igaunijā, "RobotChallenge" Austrijā, "RoboGames" Amerikas Savienotajās Valstīs un "Internatiol Robot Sumo Tournament" Japānā, apliecinot konkurētspēju pasaules līmenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti