Pavisam uz Zemes nonākuši vien 50 kilogrami Mēness iežu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijas Universitātes Fridriha Candera - kosmosa izpētes muzejā, aplūkojams Mēness ieža paraugs. Parasti šāda iespēja pieejama tikai lielākajos pasaules kosmosa muzejos.

Nelielais Mēness meteorīta gabals atrasts 2014.gadā Ziemeļāfrikā, krišanas brīdis netika novērots, taču kopumā uzieti 24 fragmenti. Kāds meteorītu kolekcionārs Marokā iegādājies lielāko meteorīta daļu, un Latvijā esošais paraugs iegādāts tieši no viņa kolekcijas. Muzeja vadītāja Gunta Vilka neslēpj, ka „tas ir dārgāks par zeltu”.

Mēness ieža gabals Candera muzejā Latvijas Universitātē pagaidām glabājas nelielā konteinerītī, un ikviens interesents to var pat aptaustīt. Pavisam nelielais, pusgramu smagais ieža paraugs ir pelēks un līdzinās gluži parastam akmenim. Mēness meteorīta gabals Latvijā publiski pieejams pirmo reizi. „Šis akmens ir atrasts Marokā, pagājušajā gadā kopā ar vēl šādiem sīkiem akmentiņiem. Kopā bija gandrīz vesels kilograms, taču nebija neviena liela gabala,” saka Vilka. „Ir arī lielāki, taču tie mūsu muzejam nav pa kabatai,” viņa piebilst.

Pavisam uz Zemes ar meteorītiem ir nonākuši tikai 50 kilogrami Mēness iežu. Vēl amerikāņi kosmiskajās misijās kopumā uz zemes nogādājuši ap 360 kilogramiem Mēness iežu, savukārt krievu tehnika aptuveni 400 gramus. „90% no visa, kas nokrīt uz zemes un lido kosmosā, ir akmens, 8% - dzelzs meteorīti, 2% - dzelzs akmens, kur jau pēc nosaukuma ir skaidrs, ka tur ir gan dzelzs, gan akmens,” norāda Vilka. Viņa uzsver, ka ikviens meteorīta gabals vispirms tiek pārbaudīts, skatot, vai tas patiešām ir Mēness iezis.

Parauga atbilstību Mēness iežiem apliecina Vašingtona universitātē Sietlā veiktā ekspertīze. Latvijas Universitātes kosmosa izpētes muzejā meteorītu var aplūkot darbdienās, taču pieskarties nelielajam paraugam varēs vien līdz mēneša beigām, iepriekš piesakoties pa tālruni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti