Dienas ziņas

Kritizē skolu gatavību klātienes mācībām

Dienas ziņas

Liepājas reģionālajā slimnīcā Covid-19 pacientu antirekords

Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa

Pasaules medijpratības nedēļā Latvijā cenšas izprast jaunos sociālos tīklus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sākusies desmitā UNESCO Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa. Semināri un konferences notiek arī Latvijā, taču attālināti.

Interese par medijpratību pēdējo trīs gadu laikā ir strauji augusi, norādīja Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas eksperte Agnese Berga.

Tomēr "Drošāka interneta centra" pārstāve Liene Valdmane otrdienas rītā raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja, ka, raugoties uz Eirobarometra datiem, starp Eiropas valstīm Latvijā ir slikta izpratne par medijpratību.

Valdmane sacīja: "Tas ir šis zināšanu līmenis. Jo, kā es teicu, medijpratība nav kādas atsevišķas prasmes, tā ir mūsu kopējā kritiskā domāšana."

Šogad papildu uzmanība veltīta skolotājiem un mentoriem, kuri ikdienā strādā ar jauniešiem. Pasaules medijpratības un infromācijpratības nedēļas ietvaros Latvijā notiek seminārs "Medijpratība pedagogiem digitālo pārmaiņu laikā" un tam pieteikušies 407 pasniedzēji.

Mērķis ir palīdzēt saprast, kā darbojas sociālo tīklu algoritmi, īpaši jaunajās lietotnēs.

Kultūras ministrijas pārstāve Agnese Berga skaidroja: "Katru otro gadu parādās kāds jauns sociālais tīkls, jauniešiem arvien aktuālāks. Ir "Snapchat", ir "TikToks"."

Šīs platformas izmanto nemanāmas algoritmiskas darbības, filtrē saturu un pielāgo to katram lietotājam, lai tas aplikācijā uzkavētos pēc iespējas ilgāk, skaidroja eksperte.

Ikkatram svarīgi to apzināties, tāpat nedrīkst aizmirst par ziņu atsaucēm un avotiem.

"Ja šis virsraksts ir sensacionāls, ar izsaukuma zīmēm, lielajiem burtiem, tad tas mazliet uz kaut ko norāda," viņa teica.

Semināra dalībniece, Rojas Jauniešu centra jaunatnes lietu speciāliste Inga Grosbaha norādīja: "Novērots, ka viņi ir tikai telefonā. Skatās kaut kādus video un, kad uzdod jautājumu "Vai tā ir patiesība vai meli?", viņi īsti nemāk atbildēt."

Viņa norādīja, ka jauniešu galvenais informācijas avots nereti ir "Youtube", "Instagram", "Snapchat" un tagad visbiežāk "TikTok" lietotne. "Facebook" jauniešiem ir par vecu, tas ir viņu vecāku sociālais tīkls.

Seminārs turpināsies nākamās trīs nedēļas. Pasniedzēji iegūtās zināšanas izmantos, lai jauniešiem veidotu medijpratības stundu. Taču ikvienam interesentam ceturtdien un piektdien būs iespēja vietnē "Facebook" vērot Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes konferenci "Medijpratība. Ceļakartes".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti