Sadaļas Sadaļas

Pasaulē varēs vērot «supermēness» aptumsumu

Daudzās pasaules valstīs trešdien, 31.janvārī, varēs vērot Mēness aptumsumu. Šoreiz dabas parādība būs īpaši iespaidīga, jo zemes pavadonis pietuvojies mūsu planētai.

Amerikas Savienoto Valstu Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija informē, ka Zemei tuvākajā orbītas punktā Mēness šķiet par 30% spožāks un par 14% lielāks. 

Mūsu planētas pavadoņa aptumsums ir samērā bieža parādība, taču “supermēness”  aptumsums atkārtosies tikai pēc 20 gadiem.

Šo dabas parādību vislabāk varēs vērot ASV, Austrālijas, Jaunzēlandes un Austrumāzijas valstu iedzīvotāji. Savukārt Latvijā pēc saulrieta būs redzams daļējs Mēness aptumsums.

Pilna Mēness aptumsuma maksimālā fāze, kad Zemes ēnā atradīsies viss Mēness, būs plkst. 15.30, taču Mēness Latvijā lēks daudz vēlāk, tādēļ atkarībā no novērotāja atrašanās vietas ap plkst. 17.00 Latvijā būs redzams tikko uzlēcis Mēness ar aptumšotu diska augšējo daļu. Jāņem arī vērā, ka šajā brīdī Latvijā debesis vēl būs gaišas, jo 31. janvārī visur Latvijā Mēness lēks saulrieta brīdī. Pilna aptumsuma daļējās fāzes beigas būs plkst. 17.11, bet pusēnas fāzes beigas būs plkst. 18.08. Mazliet piemērotāki apstākļi aptumsuma novērošanai būs Latvijas austrumos. Piemēram, Daugavpilī Saule rietēs plkst. 16.45, bet Mēness lēks plkst. 16.47. Savukārt pašos Latvijas rietumos daļējās fāzes beigas faktiski nebūs novērojamas, jo, piemēram, Liepājā Saule rietēs plkst. 17.04, bet Mēness lēks plkst. 17.08, t.i., 3 minūtes pirms aptumsuma daļējās fāzes beigām. Rīgā Saule rietēs plkst. 16.50, bet Mēness lēks plkst. 16.51.

Lai arī Mēness aptumsumi nav reti sastopama astronomiska parādība (pasaulē tie notiek vidēji 2 – 3 reizes gadā), ne visi ir novērojami Eiropā. Latvijā iepriekšējais pilnais Mēness aptumsums bija novērojams 2015. gada 28. septembrī. 2016. gada 16. septembrī un 2017. gada 11. februārī bija novērojami divi pusēnas Mēness aptumsumi, bet 2017. gada 7. augustā Latvijā bija novērojams daļējs Mēness aptumsums. Jau šogad naktī no 27. uz 28. jūliju Latvijā varēs labi novērot nākamo pilno Mēness aptumsumu.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums. To iespējams novērot ar neapbruņotu aci. Tā kā 31. janvārī aptumsuma laikā Mēness atradīsies zemu virs horizonta, aptumsuma novērošanai ieteicams izvēlēties vietu, kur horizontu ziemeļaustrumu virzienā neaizsedz koki vai ēkas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt