Digitālās brokastis

Viedpulksteņa "Garmin Enduro 2" apskats #DigitālāsBrokastis

Digitālās brokastis

Kas ir ChatGPT OpenAI mākslīgā intelekta čats? Skaidro Guntis Bārzdiņš un Mārcis Pinnis

Ziņu topā: Pārtikas pakomāts, jauni Apple datori un videonovērošana cauri sienām

Pārtikas pakomāts, jauni «Apple» datori un videonovērošana cauri sienām. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Āgenskalna tirgū izvietots pirmais pārtikas pakomāts

Latvijas jaunuzņēmums “IziPizi” Rīgā, Āgenskalna tirgū, uzstādījis pārtikas pakomātu, kurā nodrošināts ēdiena uzglabāšanai piemērots termorežīms, un jau drīzumā šādi pakomāti parādīsies arī citviet Latvijā, piemēram, Dundagā, Ogrē, Jelgavā un Siguldā, stāstīts “Delfi” Biznesa sadaļā.

Pārtikas pakomātus būs iespējams izmantot gan privātpersonām ar priekšapmaksu, gan uzņēmumiem ar pēcapmaksu. Privātpersona par pakomāta skapīša izmantošanu varēs samaksāt telefona aplikācijā, ar saņemto kodu skapīti atvērt un ievietot sūtījumu, savukārt cita privātpersona ar šo kodu sūtījumu no skapīša varēs izņemt. Tāpat pakomāta pakalpojumus izmantos “IziPizi” lietotnē reģistrētie uzņēmumi, piemēram, Āgenskalna tirgus, virtuālais tirgus “Svaigi.lv”, maiznīca “Liepkalni” un citi, kuri savā e-platformā iegādātos produktus ievietos pakomātā, lai klienti tos varētu izņemt sev ērtā laikā.

Vienīgā šo pakomātu atšķirība no tirgū jau esošajiem ir īpašais temperatūras režīms, kas piemērots drošai pārtikas uzglabāšanai. Pārtikas pakomātā produktu uzglabāšana notiek 6 grādu režīmā, bet sūtījumu apmaiņas punktā tie glabājas 6 vai -18 grādu režīmā.

2. “Apple” izziņojis jaunus “MacBook Pro” un “Mac Mini” datorus ar uzlabotiem “M2 Pro” un “M2 Max” procesoriem

“Apple” ir izziņojis divus jaunus “MacBook Pro” klēpjdatorus — 14 un 16 collu versijas ar jaunajiem “M2 Pro” un “M2 Max” procesoriem. “M2 Pro” versijai ir 12 kodolu procesors un 19 kodolu grafiskais procesors ar maksimālo operatīvo atmiņu – 32 gigabaiti (GB). Savukārt “M2 Max” versija ir 38 kodolu grafiskais procesors un tas atbalstīs līdz pat 96 GB operatīvo apvienoto atmiņu. Jaunie portatīvie patiesi domāti profesionāļiem ar augstām veiktspējas prasībām, ko apliecina arī datoru cena, kas sākas no 2000 eiro sliekšņa un uz augšu.

Tāpat “Apple” izziņoja arī divas jaunas galda datora “Mac Mini” versijas ar “M2” un “M2 Pro” procesoriem. Pamata versija ar “M2” procesoru aprīkota ar 8 GB operatīvo atmiņu un 256 GB pamata atmiņu. Nelielā izmēra kastīte aprīkota ar HDMI, interneta, austiņu, 2 USB-A un diviem USB-C portiem. Savukārt “M2 Pro” versijā operatīvā atmiņa palielināta līdz 16 GB, pamata atmiņa ir 512 GB SSD. Tam papildus nāk klāt arī divi USB-C porti, ziņo portāls “The Verge”.

3. Zinātnieki atklāj veidu kā ar Wi-Fi signāla palīdzību ieraudzīt cilvēkus cauri sienām

Kārnegija Melona universitātes zinātnieki ir izstrādājuši sistēmu, kas var noteikt cilvēku siluetus trīs dimensijās un interpretēt to kustības cauri sienai, izmantojot Wi-Fi signālus. To zinātnieki ir panākuši ar “Meta” platformas pētnieku izstrādātu “DensePose” algoritmu, kas atpazīst cilvēka ķermeņa siluetu no divu dimensiju (2D) foto vai video, un pašu izstrādātu neironu tīklu, kas piefiksē ienākošo un izejoši Wi-Fi signālu fāzi un aplitūdu uz cilvēka ķermeņa punktiem, nodrošinot nepieciešamo datu ievadi minētajam “DensePose” algoritmam.

Radītā algoritma un neironu tīklu kombinācija nodrošina attēlu, kuru nevar radīt parastās RGB krāsu spektra novērošanas kameras. Piemēram, sensors tumšā istabā spēj noteikt ķermeņus, kas paslēpušies aiz objektiem. Pagaidām gan zinātniekiem vēl ir ko darīt, jo algoritms nav tuvu izcilam rezultātam.

Tehnoloģija no zinātnieku puses tiek pasniegta kā lēta alternatīva mājas novērošanas sistēmām un veco ļaužu aprūpei. Vairākkārt ticis uzsvērts, kā tā arī respektē cilvēku privātumu, jo ar to nevar noteikt personu identificējamas pazīmes. Tomēr jāatzīmē, ka tehnoloģiju varētu izmantot arī ļauniem nolūkiem, lai izspiegotu savu upuru darbības, neieejot mājās un neuzstādot telpās īpašu aprīkojumu.

4. 3D drukāšanā jauns sasniegums – divstāvu māja

ASV pilsētā Hjūstonā, Teksasas štatā tiek celta jauna daudzstāvu māja, kuras betona slāņi tiek ieklāti ar trīs dimensiju (3D) printera palīdzību, kas pats sver 12 tonnas. Aptuveni 370 kvadrātmetru lielā māja būs pirmā 3D drukāto divstāvu māja ASV, ziņo aģentūra “Reuters”.

Tās printēšana aizņems 330 stundas. Kā apgalvojusi mājas arhitekte Leslija Loka, projektējot šo māju, tiek domāts ne tikai par grīdu plāniem, bet arī pats printēšanas plāns – kā māja tiks printēta, kur printeris sāks un kur beigs printēšanas darbus.

Tāpat Loka apgalvojusi, ka mājas konstruēšanas process ir daudz īsāks un ir nepieciešami tikai 4-5 darbinieki. Viens no ieguvumiem šādas tehnoloģijas izmantošanā ir tas, ka printeris paveic lielāko daļu visa smagumu celšanā. 3D printētā māja sastāvēs no koka karkasa un betona. Šāda veida betons spēšot pārciest viesuļvētras un citas dabas stihijas.

Projekta pārvaldnieks Roberts Montemeijors stāstīja, ka šāda veida tehnoloģija strādā ļoti līdzīgi kā standarta 3D printeris – tikai ar divām lielākām atšķirībām. Pirmā – printera izmērs. Šis printeris konstruēts tā, lai spētu printēt jebkāda lieluma projektus. Un otrais ir izmantojamais materiāls. Šajā gadījumā tiek printēts ar betonu, kas ir videi draudzīgāks materiāls par plastmasu.

Projekts tapis divu gadu laikā, sadarbojoties trim lieliem celtniecības inženieru uzņēmumiem – “Peri”, “Hannah” un “Cive”. Tiek plānots, ka māja tiks pabeigta 2023. gada otrajā pusē. Un tiek cerēts, ka šādas unikālas tehnoloģijas nākotnē palīdzēs celt dzīvojamās mājas vēl ātrākā laika posmā.

5. Kiberuzbrukuma rezultātā bloķēti starptautiskie sūtījumi Lielbritānijas pastam

Lielbritānijas pasta dienestā “Royal Mail” noticis kiberdrošības incidents, hakeriem izmantojot izspiedējvīrusu rīkus, kas saistīti ar Krieviju hakeru grupu “LockBit”, ziņo “The Telegraph”. “Royal Mail” trešdien atklāja, ka incidenta rezultātā viņi nevar nosūtīt pakas starptautiski, jo izpirkuma programmatūra ir inficējusa kritiskās “Royal Mail” iekārtas, ko izmanto muitas etiķešu drukāšanai starptautiskiem sūtījumiem.

“Twitter” platformā apkārt cirkulē izpirkuma zīmīte, kas tikusi nosūtīta “Royal Mail”. Tajā minēts, ka, ka tā dati ir "nozagti un šifrēti", un hakeri draud tos publicēt tiešsaistē, ja izpirkuma maksa netiks samaksāta. “BleepingComputer” ziņo, ka izpirkuma piezīme satur saites uz “LockBit” datu noplūdes un sarunu Tor vietnēm. Taču, kad izdevums lūdza “LocBit” komentāru par notikušo, hakeru grupas pārstāvis neapstiprināja uzbrukumu un sacīja, ka kāds cits visticamāk izmantojot “LockBit” hakeru radītos rīkus pēc to nopludināšanas pagājušā gada septembrī. Pasta dienests, kas bija valsts īpašums pirms tā privatizācijas 2013. gadā, tiek uzskatīts par "kritisko valsts infrastruktūru", ziņo “BBC News”.

Latvijas Radio raidījums “Digitālās brokastis”, cenšoties izzināt situāciju Latvijā, vērsās pie Latvijas Pasta. Kā skaidroja Latvijas Pasta Ārējo komunikāciju vadības daļas vadītāja Gundega Vārpa, Latvijas Pasts potenciālo kiberuzbrukumu risku ir mazinājis, ieviešot efektīvus informāciju tehnoloģiju (IT) drošības risinājumus un veicot darbinieku attiecīgas apmācības. 

“Lielākoties Latvijas Pasts saskaras ar krāpniecības mēģinājumiem uzņēmuma vārdā gan banku kontu, e-pasta un sociālo tīklu piekļuves vai citu datu izkrāpšanai, un šis fakts saistīts arī ar saasināto ģeopolitisko situāciju. Latvijas Pasts par šādām situācijām informē informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūciju “Cert.lv”, kā arī, ja nepieciešams, sadarbojas ar Valsts policiju, tādējādi darot visu, lai sekmētu viltus informācijas izplatīšanās maksimāli ātru novēršanu,” skaidroja Vārpa. 

“Latvijas Pasts no savas puses klientus par visiem krāpniecības gadījumiem vienmēr informē Latvijas Pasta mājaslapā un sociālajos tīklos, tāpēc aicinām sekot līdzi mūsu oficiālajiem informācijas izplatīšanas kanāliem. Ja ir šaubas par aicinājuma un sūtītāja autentiskumu, aicinām labāk lieku reizi pārbaudīt un vienmēr vērsties Latvijas Pasta Klientu centrā, rakstot e-pasta adresi uz [email protected], zvanot uz tālruņa numuriem 27008001, 67008001 vai jautājot Latvijas Pasta sociālo tīklu profilos,” sacīja Vārpa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti