Rīta Panorāma

Irākā uzsnieg sniegs

Rīta Panorāma

Polijā stingrāki sodi par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem

Tapis apjomīgs pētījums par patiesību un meliem

Par patiesību un meliem mūsdienās – filozofs Māris Kūlis veicis apjomīgu pētījumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pērn pirmo reizi Latvijā tapis apjomīgs pētījums par tādu tematu kā patiesība un meli, aplūkojot šos jautājumus no filozofijas skatupunkta. Tajā pētīts, kā melošana un maldināšana izpaužas mūsdienu sabiedrībā visdažādākajās jomās, ieskaitot politiku, reklāmu un medijus, stāstīja pētījuma autors, filozofs Māris Kūlis.

Latvijas Universitātes pētnieks Kūlis pētījumu par patiesību un meliem aizsāka pirms astoņiem gadiem savas doktora disertācijas ietvaros. Tagad tapusi grāmata, kas ir stāsts par patiesības un melu veidošanos un to, ko mēs saprotam ar šiem jēdzieniem.

“Jautājums grāmatas centrā ir tāds, kas tās ir par patiesības teorijām, kuras nosaka mūsu izpratni par to, kā mēs saprotam patiesību šodien, šeit un tagad,” skaidroja Kūlis.

Autors savā pētījumā aplūko arī tādu tematu kā patiesības devalvācija, kas ir ļoti aktuāls temats arī mūsdienu pasaulē.

“Man šķiet, ka īpaši Latvijas sabiedrībā ir izveidojies sajukums starp dažādām patiesības izpratnēm, kuras gluži vienkārši ir nokļuvušas nevietā. Mēs dažreiz pret sabiedrības idejām, vērtībām izturamies kā pret eksaktām lietām, lai gan mums par vērtībām būtu jārunā citādāk. Un otrādi. Dažreiz cilvēki pret dabaszinātņu atziņām, kur ir skaidri un precīzi definējami fakti, izturas tā, it kā tās būtu izvēles.  Tas ir ļoti nepamatoti un kaitīgi sabiedrības funkcionēšanai,” uzsvēra Kūlis.

Pētījumā aplūkota modernās zinātnes tapšana un pretestība tai, kā arī dažādi patiesības izpratnes modeļi, kas veidojušies gadsimtu gaitā.

“Grāmatas noslēgumā vairāk pievēršos meliem, maldiem un maldināšanai, meklējot, kā šīs tendences vai prakses izpaužas mūsdienu sabiedrībā un dažādās jomās – reklāma, politika un tamlīdzīgi, skatot, kā pret meliem izturas, kā tos pamato un kā tos dažkārt attaisno.  Un to, kur meli ir dažreiz ieaudušies vērtību struktūrā, bet mēs tos nemaz nepamanām,” stāstīja pētnieks.  

Kūlis skaidroja, ka viņa pētījums būs interesants ne tikai tiem, kuriem patīk filosofija, bet jebkuram, kuru interesē kā uzbūvēta sabiedrība un kā tā funkcionē.

“Grāmata ir gara un plaša. Esmu grāmatu bagātinājis ar atsaucēm uz kultūras vēsturi. Ir ļoti daudz ilustrāciju no mākslas vēstures. Es ļoti centos grāmatu uzrakstīt tā, lai tā ir saprotama arī  nespeciālistiem. Tas ir ārkārtīgi grūti, jo ir milzīgs kārdinājums pieturēties pie savas nozares slenga. Dažreiz tiešām ir ļoti jāpapūlas vārdus un jēdzienus pārtulkot latviski un saprotami,” atzina pētnieks.

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš uzsvēra, ka šis ir ļoti interesants darbs: “Jautājums, kas ir patiesība, kas ir meli, dezinformācija un tā tālāk, šodien, īpaši Covid-19 kontekstā, ir ļoti būtisks.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti