Digitālās Brokastis

Google veidos ziņu vietni un Spotify var meklēt dziesmas pēc to vārdiem

Digitālās Brokastis

Facebook Dating ienāk Latvijā un Samsung Galaxy ZFold2 5G apskats

Tehnoloģiju topā: Apple jaunie iPhone 12 un HomePod, bet Ķīnā jauna digitālā valūta

Papildinātās realitātes brilles arī suņiem. Spilgtākie tehnoloģiju jaunumi šonedēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem “Radio Naba” raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Pasaulē jaudīgākais “iPhone”

ASV tehnoloģiju uzņēmums “Apple” publiskoja pasaulei jaunākos “iPhone 12” viedtālruņus. Tie būs pieejams trīs versijās – 5.4 collu “Mini” versija, 6.1 collu parastā versija un 6.7 collu “Pro” versija. Šis esot jaudīgākais “iPhone” pasaulē ar jauno A14 Bionic procesoru, košu OLED ekrānu un pagaidām Latvijā vēl praktiski nenoderīgo 5G atbalstu. “Mini” versija galvenokārt atšķiras tikai ar tā korpusa izmēru, saglabājot parastā “iPhone 12” jaudu. Korpusa ziņā karalis ir “Pro” versija ar nerūsējošā tērauda apdari četrās krāsās – pelēks, metālisks, zelta un zils, turpretim pārējiem diviem modeļiem rāmis būs no alumīnija – melnā, zilā, zaļā, sarkanā un baltā krāsā. Protams, neatņemama sastāvdaļa ir kamera: parastajam un “Mini” aizmugurē būs 12 MP un 12 MP platā kamera ar uzlabotu zemas gaismas režīmu, “Pro” versijai būs 3 kameras – 12 MP parastā, 12 MP platā un 12 MP telefoto kamera ar 4x optiskās pietuvināšanas iespēju. Rekomendētā cena “Mini” versijai ir 729 ASV dolāri, parastajam – 829 ASV dolāri un Pro – 1099 ASV dolāri.

2. Miniatūrais “Apple” mājas palīgs

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Prezentāciju pasākumā “Hi, Speed” tehnoloģiju uzņēmums “Apple” atrādīja tā jaunāko viedo mājas skaļruni “HomePod Mini”, kas ir 99 ASV dolāru vērta mazāka “HomePod” versija. Skaļrunim ir tīklam līdzīga apdare divās krāsās - melna un balta versija. Tam piemītot “computational audio” jeb iekšējā procesora uzlabota skaņas kvalitāte. Protams, “HomePod” ir iebūvēts “Apple” virtuālais asistents “Siri”, “Apple Music” un “Podcasts” atbalsts, kā arī tajā varēs klausīties “Pandora”, “Amazon Music”, “iHeartRadio” un “TuneIn” platformas. Starpcitu, arī tehnoloģiju podkāsts “#DigitālāsBrokastis” būs klausāms ar “HomePod Mini”, izmantojot “Apple Podcasts” platformu.

3. Ķīna testē digitālo valūtu ceļā uz bezskaidras valūtas sabiedrību

Ķīnas Centrālā banka testē jaunu digitālo valūtu, izdalot 10 miljonu juaņu vērtu digitālo valūtu 50 000 Šenženē dzīvojošu cilvēku. Šādu kampaņu banka veica, izmantojot loteriju, kurā laimētāji saņēma digitālas paciņas 200 juaņu jeb aptuveni 25 eiro vērtībā tērēšanai aptuveni 3000 vietējos veikalos. Loterija guva lielu popularitāti, tajā piedaloties ap diviem miljoniem cilvēku. Šī valūta gan nav kriptovalūta, bet gan Ķīnas juaņas valūtas digitālais līdzinieks. Mērķis šīm akcijām ir veidot sabiedrību bez fiziskas valūtas, un Ķīna ir ceļā uz to, jo jau šobrīd vidēji četri no pieciem darījumiem šajā valstī tiek veikti caur “Tencent’s WeChat Pay” vai “Alibaba Alipay” platformām.

4. Pakistāna aizliedz “TikTok”

Pakistānas telekomunikāciju regulators lēmis aizliegt īso video lietotni “TikTok”, pamatojoties uz to, ka lietotnes saturs ir “amorāls” un “nepieklājīgs”. Valsts pārstāvji esot sazinājušies ar “TikTok”, taču uzņēmums neesot spējis pilnībā atspēkot radušās bažas. Lietotne “TikTok” Pakistānā ir lejupielādēta 43 miljonus reižu pēc analītikas uzņēmuma “Sensor Tower” datiem, kas padara šo valsti par 12 lielāko lietotnes noieta tirgu. Šis pavērsiens ir turpinājums dažādu pēc valdības  uzskatiem nepiedienīgu lietotņu aizliegumam, piemēram, Pakistāna nav pieejams arī “Tinder” un “Grindr”. Lietotnes “TikTok” aizliegums pasaulē nav precedents, jo par tās lieguma jau ir lēmusi Indija, kā arī to izskata Amerikas Savienotās Valstis.

5. Eiropas satelīts mērīs globālā jūras līmeņa izmaiņas

Eiropā būvēts vācu satelīts nodrošinās līdz šīm precīzākos globālā jūras līmeņa izmaiņu mērījumus. Satelītu “Sentinel-6 Michael Freilich” orbītā palaidīs jau nākammēnes ar “Space-X” raķeti. Tas palīdzēs zinātniekiem pētīt, kā klimata pārmaiņu ietekmē mainās okeāni. Eiropas Kosmosa aģentūra apgalvo, ka satelīts ir aprīkots ar radara altimetru, kas veiks ārkārtīgi precīzus jūras līmeņa mērījumus – līdz pat centimetra precizitātei. "Jūras līmeņa izmaiņas ir tiešs globālās sasilšanas rādītājs, tāpēc to ir ļoti svarīgi precīzi izmērīt. Jūras līmeņa paaugstināšanās ir saistīta ar ledus kušanu polos, tas saistīts arī ar siltuma uzkrāšanos okeānos. Šie divi elementi kopā padara šo satelītu sabiedrībai ļoti aktuālu,” skaidroja projekta menedžeris Pjēriks Vuljumjērs. Misija ir sadarbība starp vairākām aģentūrām, tostarp Eiropas Kosmosa aģentūru un NASA.

6. ASV armija vēlas aprīkot suņus ar papildinātās realitātes brillēm

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) armija testē jauna veida papildinātās realitātes brilles suņiem, kas varētu kardināli izmainīt to, kā nākotnē četrkājainie draugi palīdzēs militārajās misijās. Brilles ļaus no attāluma dot suņiem komandas, pateicoties iebūvētajai kamerai un ekrānam. Sunim parāda konkrētu komandu un pēc tam to vada ar lāzera punktiņa palīdzību. Prototipu brillēm izstrādā Sietlā bāzētais uzņēmums “Command Sight” un ASV Armijas Izpētes Laboratorija. Suņi tiekot pielietoti dažnedažādākajās misijās, sākot no sprāgstvielu meklēšanas līdz kājinieku pavadīšanai bīstamās teritorijās.

7. “Google” papildina “Android” ar skaņu atpazīšanas funkciju

Daļai operētājsistēmas “Android” viedtālruņu tehnoloģiju uzņēmums “Google” ir pievienojis iespēju atpazīt apkārtnē esošās skaņas. Šo papildinājumu “Google” ieviesusi “Pixel” telefoniem un citiem pagaidām neuzskaitītiem telefoniem. Iespēja ir atrodama pieejamības izvēlnē ar nosaukumu “Sound Notifications”. Pagaidām tā spēj atpazīt desmit dažādas skaņas: dūmu detektorus, sirēnas, kliegšanu, bērnu skaņas, durvju zvanus, klauvēšanu, suņu riešanu, elektrisko ierīču pīkstēšanu, ūdens tecēšanu un parastā telefona zvanus.

8. ASV armijas plāno izmantot pašuzlādējošu dronus

ASV armija nolēmusi izpētīt autonomu dronu uzlādes sistēmas izveidi, ieguldot 8 miljonus ASV dolāru. Ilionoisas Čikāgas universitātes pētnieki lūkos izveidot sauszemes transporta līdzekļiem piestiprināmu lādēšanas staciju, kas droniem dotu signālu par savu atrašanās vietu, lai tie varētu noteikt sev tuvāko uzlādes vietu un doties turp. Šāda sistēma pēc ASV armijas ieskatiem operācijās ļautu izmantot simtiem autonomu dronu, kuri paši varētu atrast lādēšanas staciju un atgūt enerģiju. Tas atbrīvotu karavīrus no bateriju pārnēšanas un to nomaiņas operāciju laikā.

9. Astoņas valstis vienojas par kopīgiem kosmosa izpētes principiem

Astoņas valstis ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa izpētes pārvaldes vadībā ir parakstījušas “Artemis Accords” jeb kosmosa izpētes sadarbības līgumu, kas cita starpā dod juridisko ietvaru, lai pētītu Mēnesi un Marsu, kā arī komētas un asteroīdus. To parakstīja ASV, Apvienotā Karaliste, Kanāda, Austrālija, Itālija, Japāna, Luksemburga un Apvienotie Arābu Emirāti ar mērķi radīt drošu, mierīgu un plaukstošu nākotni kosmosā visai cilvēcei. Artemis kosmosa izpētes programma solās būt vislielākais starptautiskais kosmosa izpētes projekts, kura ietvaros 2024. gadā uz Mēnesi vajadzētu doties pirmajai sievietei un nākamajam vīrietim kosmonautam. Sadarbības programmai nākotnē varētu pievienoties arī citas valstis.

10. Eksperiments laboratorijā: Covid-19 vīruss uz virsmas saglabājas līdz pat 28 dienām

Vīruss, kas izraisa saslimšanu ar Covid-19, zinātniskos apstākļos varot palikt uz gludām virsmām, piemēram, viedtālruņiem, metāliskām virsmām un papīra naudas, daudz ilgāk nekā parastais gripas vīruss, atklājusi Austrālijas Nacionālā zinātnes aģentūra. Pētījumā secināts, ka vīruss kontrolētā vidē uz virsmas var saglabāties līdz pat 28 dienām. Savukārt uz drēbēm un citām porainām virsmām tas var saglabāties līdz pat 14 dienām. Šiem atklājumiem gan nevajadzētu radīt lielu satraukumu, jo eksperiments tika veits laboratorijas vidē un ļoti kontrolētos apstākļos, kādi nav sastopami ikdienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti