«Nokia» pārdos mobilo tālruņu nozari «Microsoft» par 5,44 miljardiem eiro

Amerikāņu kompānija „Microsoft” vienojusies par Somijas uzņēmuma „Nokia” telefonu un viedtālruņu ražotnes pārpirkšanu. Darījuma cena ir 5,44 miljardi eiro. Eksperti arī prognozē, ka pēc šī darījuma līdzšinējais „Nokia” vadītājs varētu kļūt arī par Microsoft ģenerāldirektoru.

Vēl pirms dažiem gadiem Somijas uzņēmums „Nokia” bija viens no lielākajiem mobilo telefonu ražotājiem pasaulē, taču, strauji attīstoties viedtālruņu tirgum, „Nokia” sāka strauji zaudēt savas līderpozīcijas. Turklāt ietekmes zaudēšana gandrīz vai noveda „Nokia” uz bankrota robežas.

Tagad ietekmīgā programmatūras izstrādes kompānija „Microsoft” ir nolēmusi iegādāties „Nokia” telefonu un viedtālruņu ražotnes, maksājot par to 3,79 miljardus eiro. Tāpat „Microsoft” maksās 1,65 miljardus eiro par „Nokia” rīcībā esošajiem patentiem. Kā teikts „Microsoft” pārstāvju izplatītajā paziņojumā, kompānijas mērķis ir palielināt peļņu un savu daļu mobilo tehnoloģiju tirgū, veicot ātras investīcijas un apvienojot zīmolus un mārketingu.

Savukārt „Nokia” šis darījums ļaus uzlabot tās finanšu rādītājus un nodrošināt investīcijas atlikušajās uzņēmējdarbības sfērās - galvenokārt telekomunikāciju tehnoloģiju jomā. „Nokia” nākotnē turpinās koncentrēties uz trijiem galvenajiem virzieniem - „Nokia Solutions and Networks” attīstību, navigācijas servisu „HERE”, kā arī mākoņu un sensoru tehnoloģijām.

Kā norāda laikraksts „The Wall Street Journal” līdz ar akciju daļas iegādi uz „Microsoft” pāries arī virkne „Nokia” vadītāju. Tiek uzskatīts, ka „Nokia” šefs Stīvens Elops varētu kļūt par vienu no galvenajiem pretendentiem uz „Microsoft” vadītāja vietu, kas atbrīvosies pēc tam, kad no amata atkāpsies līdzšinējais kompānijas ģenerāldirektors Stīvs Balmers. Sagaidāms, ka darbā pie „Microsoft” pāries arī vairāk nekā 30 000 „Nokia” darbinieku.

Bet tikmēr amerikāņu izdevuma „Forbes” analītiķis Tero Kuitinens darījuma summu nosaucis par šokējoši zemu. Īpaši pārsteidzoši tas ir laikā, kad vēl pirms dažiem mēnešiem „Nokia” veiksmīgi izkļuva no krīzes, pateicoties savam viedtālrunim „Lumia”, kura starp citu arī ir aprīkota ar „Microsoft” programmatūru. Kuitinens pauž pārliecību, ka „Nokia” ir izlēmusi jau savlaicīgi atbrīvoties no mobilo telefonu biznesa, negaidot kārtējo tirdzniecības apjomu kritumu, ko varētu izraisīt salīdzinošo lētāko Āzijā ražoto viedtālruņu iznākšana, kā arī gaidāmā kompānijas „Apple” ražotā „iPhone” jaunākā modeļa nonākšana tirgū.

„Nokia” mobilo tālruņu ražošanas operācijas 2012.gadā deva ienākumus 14,9 miljardu eiro (10,5 miljardu latu) apmērā, kas bija gandrīz 50% no firmas neto apgrozījuma.

Ziņa par šo darījumu jau veicinājusi strauju „Nokia” akciju kāpumu. Dienas pirmajā pusē Helsinku biržā akciju cena pieaugusi par 45% procentiem, sasniedzos 4,3 eiro par akciju.

„Nokia” mobilo tālruņu ražošanas operācijas 2012.gadā deva ienākumus 14,9 miljardu eiro (10,5 miljardu latu) apmērā, kas bija gandrīz 50% no firmas neto apgrozījuma.

No 5,44 miljardu eiro lielās pirkuma summas 3,79 miljardi eiro (2,66 miljardi latu) attiecas uz „Nokia” struktūrvienību „Devices & Services”, bet 1,65 miljardi eiro (1,16 miljardi latu) - uz vienošanos par patentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti