Nobelu prēmiju medicīnā piešķir par smadzeņu šūnu pētījumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Iezīmējot gadskārtējās Nobela prēmiju nedēļas sākumu, piešķirta šā gada Nobela prēmija medicīnā. To svinīgā ceremonijā nedēļas beigās saņems trīs pētnieki par smadzeņu šūnu atklāšanu, kas ir atbildīgas par orientēšanos telpā.

Nobela komitejas paziņojumā teikts, ka šī gada Nobela prēmijas ieguvēji medicīnā ir atbildējuši uz visiem trim jautājumiem, atklājot „iekšējo GPS” mūsu smadzenēs, kas palīdz mums orientēties.

Par šūnu atklāšanu, kas smadzenēs veido pozicionēšanas sistēmu, prēmija piešķirta Lielbritānijā strādājošajam amerikāņu zinātniekam Džonam O'Kīfam un Norvēģijas zinātniekiem Edvardam Mozeram un Mejai Britai Mozerei. Abi pēdēji ir laulāts pāris.

Nobela komiteja norāda, viņi „ir atrisinājuši jautājumu, kas gadsimtiem nodarbinājis filozofus un zinātniekus - kā smadzenes veido mums apkārtējās telpas karti un kā mēs varam atrast ceļu sarežģītā vidē?”

Bet neirozinātnes profesors Ule Kīns pēc laureātu paziņošanas izklāstīja praktisku piemēru par šo šūnu atklāšanas nozīmīgumu. „Kā mēs varam zināt, ka atrodamies laukumā pie koncertu zāles Stokholmā? Un kā mēs zinām, kā atrast ceļu no koncertu zāles uz citu vietu, piemēram, pilsētas domi? Un kā mēs saglabājām šo informāciju, lai nākamreiz varam atkal atrast to pašu ceļu?” retoriski vaicājot, zinātnieku paveiktā nozīmi, akcentēja Kīns.

„Šīs spējas regulē aktivitāte mūsu smadzenēs. Kur smadzenēs atrodas pozicionēšanās sistēma, kas mums ļauj veikt šos uzdevumus? Un kā smadzenes izskaitļo tik sarežģītas intelektuālas funkcijas? Nobela laureātu darbs sniedz mums atbildes uz šiem jautājumiem,” viņš piebilda.

Prieku par balvas iegūšanu pauda gan amerikānis O'Kīfs, gan norvēģu zinātniece Mozere. Bet viņas vīrs Edvards Mozers par jaunumiem to paziņošanas brīdī vēl neuzzināja, jo atradās lidmašīnā ceļā uz Minheni. Par to viņš uzzināja tikai izkāpjot no lidmašīnas, kad lidostā viņu sagaidīja ar puķēm, bet mobilajā telefonā viņš atklāja aptuveni 120 neatbildētus zvanus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti