Nobela prēmija fizikā piešķirta par ieguldījumu klimata prognozēšanas modeļu izstrādē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nobela prēmija fizikā otrdien piešķirta trim zinātniekiem, kuru pētījumi palīdzēja radīt sarežģītus modeļus, ar ko iespējams prognozēt klimata pārmaiņas un cilvēces ietekmi uz mūsu planētas klimatu.

Nobela prēmiju saņems ASV dzīvojošais japāņu zinātnieks Sjukuro Manabe (90), Vācijas zinātnieks Klauss Haselmans (89) un Itālijas fiziķis Džordžo Parizi (73).

Palīdzēja izprast cilvēces iedarbību uz Zemes klimatu

Manabes un Haselmana pētījumi palīdzēja labāk izprast Zemes klimatu un cilvēka iedarbību uz to, savukārt Parizi darbs pie sarežģītu sistēmu izpētes ļāva labāk izprast sakarības starp dažādiem faktoriem, kas ietekmē klimatu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Mūsu planētas klimats ir ļoti sarežģīta sistēma, tādēļ ir grūti prognozēt, kā cilvēces darbība to ietekmēs ilgtermiņā. Taču zinātnieku izstrādātie modeļi devuši iespēju diezgan precīzi prognozēt, kā fosilo kurināmo dedzināšana ietekmē globālo sasilšanu un maina Zemes klimatu.

Sjukuro Manabe jau pagājušā gadsimta 60. gados izstrādāja modeli, kas pierādīja, ka oglekļa dioksīda koncentrācijas palielināšanās atmosfērā izraisa Zemes virsmas temperatūras kāpumu. Nobela komiteja norāda, ka viņa darbs kalpojis par pamatu mūsdienu klimata modeļu izstrādāšanai.

70. gados okeanogrāfijas pētnieks Haselmans izstrādāja modeli, kas palīdzēja izprast saikni starp klimatu un laikapstākļiem. Haselmana pētījumi palīdzēja atbildēt uz jautājumu, kā gan iespējams izstrādāt uzticamu un prognozējamu klimata modeli, ja laikapstākļi ir tik mainīgi un haotiski. Haselmana metodes ir izmantotas, lai pierādītu, ka globālā sasilšana ir saistīta ar cilvēka darbības izraisīto oglekļa dioksīda emisiju apjomu.

Cilvēcei jārīkojas nekavējoties

Itālijas zinātnieka Parizi pētījumi nebija saistīti tieši ar klimatu, bet viņš izstrādāja sarežģītu sistēmu analīzes paņēmienus, kas zinātniekiem palīdzēja labāk izprast apkārtējo vidi no sīkāko atomu līdz pat planētu līmenim.

Parizi pierādīja, ka arī šķietami haotiskās sistēmās darbojas slēptas likumsakarības, ko iespējams saprast un izskaidrot. Mūsdienās viņa atklājumi tiek izmantoti ne tikai fizikā, bet arī matemātikā, bioloģijā, mākslīgā intelekta pētījumos un citās jomās.

Parizi otrdien uzsvēra, ka cilvēcei nekavējoties ir jārīkojas, lai samazinātu nelabvēlīgās klimata pārmaiņas. "Skaidrs, ka nākamo paaudžu labā mums jārīkojas ļoti ātri."

Nobela prēmijas ieguvējiem pienākas arī 10 miljonu Zviedrijas kronu (ap 985 000 eiro) naudas balva; pusi saņems Parizi, bet otru pusi sadalīs starp Manabi un Haselmanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti