No viena grāvja otrā jeb podkāsts 36 stundas vai 57 sekundes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pavisam jaunā pētījumā par podkāstu patēriņu Latvijā (par ko vairāk citreiz) secināts, ka Latvijas klausītājiem podkāsta vienas epizodes garumam optimāli nevajadzētu pārsniegt 45 minūtes, bet visbiežāk priekšroka dota epizodēm, kuru garums ir līdz 30 minūtēm. Tiesa, lielu popularitāti gan Latvijā, gan pasaulē iemantojuši podkāsti, kuru hronometrāža sniedzas ievērojami tālāk.

Šonedēļ aprit pieci gadi, kopš tika radīts garākais podkāsts pasaulē. Maiks Rasels, kurš ir Apvienotās Karalistes podkāsteru komūnas izveidotājs, 2016. gada 21. aprīlī piesēdās pie mikrofona "New Media Europe" konferencē un sāka podkāstu, ko noslēdza nākamās dienas vakarā plkst.22.00. Tādējādi Rasels uzstādīja neoficiālo pasaules rekordu, bez apstājas audio un video tiešraidē novadot podkāstu 36 stundu garumā. Tā laikā viņš aprunājās ar 36 citu podkāstu veidotājiem no Lielbritānijas. Vēlāk šis ieraksts tika saskaldīts 36 daļās, kā arī ierakstīta nulles epizode, kurā Rasels iepazīstināja ar šo notikumu, bet 37 epizožu raidieraksts ar ļoti konkrētu nosaukumu "The Longest Podcast in the World" izvietots podkāstu straumēšanas platformās.

Gari sarunāties ar cilvēkiem patīk arī pazīstamajam raidierakstu veidotājam Džo Roganam. 2016. gadā epizode ar citu amerikāņu komiķi Kevinu Smitu bija četras stundas gara. Lai gan šai podkāstā regulāri ir ārkārtīgi garas epizodes, visgarākā no tām ir pērnā gada augustā – 1530. epizodē viesojās komiķis Dankans Trasels, ar kuru Rogans pie ieslēgtiem mikrofoniem nopļāpāja piecas stundas un 19 minūtes. Turklāt tā bija 51. reize, kad Trasels viesojās Rogana raidījumā… Pēc jrelibrary.com apkopotās statistikas vidēji viena Rogana epizode ir divarpus stundu gara – ja precīzi, tad divas stundas 33 minūtes un viena sekunde.

Podkāstam "The Secret History Of Hollywood" 2017. gada 18. janvārī bija epizode par "Warner Bros." kinostudijas dibinātāja Harija Vornera ģimeni vairāk nekā astoņu stundu garumā. Šis gan ir maksas podkāsts, un lielajās podkāstu straumēšanas lietotnēs brīvpieejā šim podkāstam pieejamas atsevišķas epizodes, starp tām šīs konkrētās nav.

Lai arī Latvijā podkāstu klausītāji kā optimālo epizožu garumu atzinuši 45 minūtes, starp valstī populārākajiem raidierakstiem ir arī tādi, kuru epizodes ir ievērojami garākas. Piemēram, podkāstam "Cilvēkjauda" regulāri epizodes iestiepjas otrajā stundā. Šo rindu autors vadījis podkāstu "Ārpus kadra", sarunās par sportu aizvadot arī teju divu stundu garu epizodi. Vēl pavisam nesen, marta pirmajā pusē, Sportacentrs.com futbola eksperti publicēja epizodi divu stundu un 41 minūtes garumā par jauno Virslīgas sezonu.

Pretējā grāvī piemēru ir mazāk, kas, iespējams, apliecina īsās formas sarežģīto izveidošanas dabu. "The Shortest Podcast Ever" piedāvā ministāstiņus, taču entuziasms aprāvies visai ātri un tam ir tikai divas epizodes, pirmā no tām beidzas pēc 57 sekundēm, bet otrā ir divas minūtes  14 sekundes gara. Podkāsts "Tiny Pictures" piedāvā trīs četru minūšu garas epizodes ar prozaiskiem, filozofiskiem mikrostāstiņiem par dažādām tēmām.

Starp podkāstiem latviešu valodā ar īsākajām epizodēm pieminams "Šī diena vēsturē", kurā katru dienu piecās minūtēs tiek brīnišķīgi izstāstīts kāds svarīgs notikums pasaulē, kas noticis konkrētajā datumā. Tā var būt gan "Titānika" katastrofa, gan Rīgas Sporta pils nodošana ekspluatācijā, gan "Lielā Getsbija" atvēršanas diena un citi vēsturiski notikumi. Pirmajās divās aprīļa nedēļās "Šī diena vēsturē" ir starp visvairāk klausītajiem Latvijas Radio podkāstiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti