Zināmais nezināmajā

Medikamentu piesārņojums un tehnoloģijas vides attīrīšanai. Iepazīstina Brigita Daļecka

Zināmais nezināmajā

Nacionālā identitāte rodas arī virtuvē jeb kultūras mijiedarbe ar ēdienu un dzērienu

Tehnoloģijas ikdienā: Izgudrots kosmosa pētniecības vajadzībām, lietots uz Zemes

No bērnu pārtikas līdz datorpelei – kādas kosmosa tehnoloģijas iedzīvojušās uz Zemes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Dzīvojot Starptautiskajā kosmosa stacijā, ierīcēm jābūt mazām, vieglām, drošām, kā, piemēram, instruments bez vada, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” sacīja astronomijas un kosmosa tehnoloģiju entuziasts, informācijas tehnoloģiju (IT) speciālists Raitis Misa. Viņš skaidroja, ka daudzām no šīm tehnoloģijām atrasts komerciāls pielietojums uz Zemes, piemēram, bērnu pārtikai pievienojot aminoskābes, radot šķīstošo kafiju vai ieviešot datorpeli.

“Nacionālajai aeronautikas un kosmosa pārvaldei (NASA) ir programmas, kuru mērķis ir komercializēt tehnoloģijas, kas izstrādātas kosmosa vajadzībām, izmantošanai Starptautiskajā kosmosa stacijā un arī zinātniskiem mērķiem, veicot novērojumus gan ar instrumentiem uz Zemes un Zemes orbītā, gan arī tādiem, kas tiek sūtīti tālu kopā ar zondēm,” atklāja Misa.

Jaunas tehnoloģijas, lai atvieglotu un padarītu efektīvāku kosmosa izpēti, rada, vadoties pēc konkrētām vajadzībām. Piemēram, CMOS sensoru, kas šobrīd ir telefonos un digitālajās kamerās un ko izmanto visi, kas ražo kādu fotografējošu iekārtu, radīja tieši NASA vajadzībām kā foto sensoru, kurš patērē mazāk enerģijas. Tagad šo sensoru izmanto gan uz Zemes, gan kosmosā.

Pateicoties kosmosa izpētei, medicīnas nozarē būtiski uzlaboti ķermeņa locekļu aizstāšanas mehānismi.

Tāpat bērnu pārtika, kurai pievieno eļļas ar neaizstājamām aminoskābēm. "Visas šīs lietas ir kā sekas tam, ka kosmonautiem vajadzēja veselīgi ēst, tagad arī mūsu bērni veselīgi ēd," komentēja Raitis Misa.

Pārtiku ilgāk ļauj uzglabāt sasaldēšana, atbrīvojoties no ūdens. “Tā ir dziļā sasaldēšana, kā tagad iegūst arī, piemēram, šķīstošo kafiju. Protams, jau iepriekš bija zināms, ka to var izdarīt, bet tā attīstījās un arī savu komercializācijas ceļu gāja, pateicoties tam, ka sāka ražot pārtiku kosmonautiem, astronautiem,” zināja stāstīt astronomijas un kosmosa tehnoloģiju entuziasts, piebilstot, ka tagad ikviens var izmantot šīs metodes sniegtās iespējas.  

Sākotnēji NASA bija nepieciešama sistēma, kas spēj sekot astronauta acs zīlītei, bet vēlāk to komercializēja un pielietoja acu ķirurģijā, veicot redzes uzlabošanas manipulācijas ar lāzeru. “Šī sistēma seko pacienta acs zīlītei un zina, kurā brīdī lāzera staru drīkst laist, lai kaut ko nesadedzinātu nepareizi,” skaidroja Misa.

Datorpeles izgudrošana bija gan kosmosa industrijas, gan akadēmiskā sektora kopdarbs. “Mērķis bija radīt manipulatoru, kas ļautu ērti veikt šīs darbības, kādas mēs zinām, piemēram, pārvietot datorpeles kursoru. Tajā laikā droši vien viņi tādus kursorus nepārvietoja, drīzāk kādu marķieri,” sprieda IT speciālists.

Šī tehnoloģija, kā arī citi jaunie izgudrojumi sākotnēji bija dārgi, tādēļ tos pielietoja, piemēram, vadības centros.  

Lai gan gaisa dzesēšanas tehnoloģijas bija zināmas vēl pirms kosmosa izpētēm, pateicoties nepieciešamībai Starptautiskajās kosmosa stacijās uzturēt noteiktu klimatu, šīs iekārtas kļuvušas kompaktākas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti