Rīta Panorāma

Laika ziņas 05.08

Rīta Panorāma

Cimanouska veiksmīgi nokļuvusi Polijā

No baktērijām rada iepakojumu, kas aizstās plastmasu

No baktērijām rada videi draudzīgu iepakojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

RTU doktorante Madara Žiganova pēta, kā apkārtējo pasauli padarīt videi draudzīgāku, no baktērijām veidojot materiālus, kuru sastāvdaļā nav naftas produktu. No rūpnieciski ražotas mikrobioloģiskas izcelsmes materiāla pagaidām iespējams saražot ļoti trauslu plastmasu. Tam pievieno dažādas piedevas, viena no tām ir pārtikas piedeva "E1050", kas nav iegūta no naftas produktiem un ir dabai draudzīga.

Rezultātā  Madara izgatavojusi plastmasas iepakojumu, kas pilnībā sadalās vidē, nenodarot tai kaitējumu. Lai gan pētījumi norit tikai vienu gadu, jau tagad viņai izdevies iegūt plēvei līdzīgu materiālu. 

Iegūto gala produktu viņa dēvēja par laboratorijā iegūtu prototipu, kas vizuāli līdzīgs plēves maisiņiem. Šo materiālu iespējams locīt vai citādi apstrādāt, lai izmantotu iepakojumu izgatavošanai. Tas ir daļēji caurspīdīgs.

"Vēlos Latvijā izstrādāt savu recepti. Mēs varam to iepirkt no citiem, bet varbūt varam arī neiepirkt. Varam izdomāt to paši un tad eksportēt," rezumēja Žiganova. 

Viena no veiksmes atslēgām, lai pētījumi sekmētos, ir lieliski darba kolēģi un vēlme dzīvē darīt to, kas pašai patīk.

RTU doktorante Madara Žiganova stāstīja, ka viņai ļoti patikuši balti halātiņi un, izdzirdot nosaukumu “Materiālzinātne”, uzreiz sapratusi, ka tas domāts viņai: "Man vienmēr ir paticis zināt, kas ir lācītim vēderā. Kas no kā sastāv. Ikdienā tu skaties uz ziediem un zini, ka var iegūt ekstraktu."

Tā pamazām Madara Žiganova nonāca līdz materiālzinātnei - zinātnei, kas pēta materiālu struktūru un tā kopsakarības ar materiālu īpašībām.

Madara Žiganova stāstīja, ka materiālzinātnes programmu "atrada" televizorā, redzot, ka notiek papildus uzņemšana Materiālzinātnē.

"Uzreiz sapratu, kas tas ir man, un tā arī sanāca," viņa atcerējās savu studiju sākumu.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti