Rīta Panorāma

SpaceX gatavojas startam

Rīta Panorāma

Jaunais zinātnieks pēta nanovadus

NASA pašgājējs uz Marsa saražo skābekli

NASA pašgājējs pirmo reizi uz Marsa saražo skābekli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) Marsa mini helikopters 18. aprīlī kļuva par pirmo lidaparātu, kas pacēlās gaisā uz citas planētas. Savukārt vēl kāda Marsa pašgājēja "Neatlaidība" iekārta tagad pirmo reizi arī saražojusi skābekli no Marsa oglekļa dioksīda piesātinātās atmosfēras.

Nesen uz Marsu nogādātajam NASA roverim azotē ne tikai mini helikopters, bet arī instruments skābekļa ģenerēšanai, izmantojot Sarkanās planētas ar oglekļa dioksīdu bagāto atmosfēru.

Skābekļa ražošanu veica tostera izmēra vienība, kurai dots nosaukums "MOXIE". Marsa atmosfēra sastāv no 96% oglekļa dioksīda. Skābeklis tajā ir tikai 0,13%, salīdzinot ar 21% Zemes atmosfērā.

Ierīce spēj atdalīt skābekļa molekulas no oglekļa dioksīda. Pāri paliek oglekļa monoksīds jeb tvana gāze, kas tiek izvadīta Marsa atmosfērā.

"[Šo ierīci] var dēvēt par mehānisko koku. Protams, būtu lieliski, ja mēs uz Marsa varētu iestādīt kokus, uzlikt tiem lielu kupolu un izmantot skābekli. Un tas ir par brīvu – kokiem enerģiju dod Saule. Bet mēs to nevaram izdarīt, tas nav praktiski. Tāpēc nākamā labākā lieta ir uzbūvēt mehānisku ierīci, kas dara to pašu, ko koks,” sacīja MOXIE instrumenta galvenais pētnieks Maikls Hehts.

Izmēģinot to praksē, pirmo reizi aparāts radīja 5 gramus skābekļa – ar to astronautam uz Marsa elpošanai pietiktu apmēram desmit minūtēm. Domājot par nākotnes misijām ar cilvēkiem uz Marsa, NASA domā par ierīces lielāka izmēra versijām, kas skābekli ražotu lielākos daudzumos arī raķešu dzinējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti