NASA helikopters veic vēsturisku lidojumu uz Marsa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pirmdien, 19. aprīlī, ASV kosmiskā aģentūra NASA veica vēsturisku lidojumu uz citas planētas – uz Marsa pacēla gaisā nelielu helikopteru un pēc 40 sekunžu ilga lidojuma to veiksmīgi nosēdināja atpakaļ uz Sarkanās planētas virsmas. Tas ir līdz šim pirmais motorizētais, kontrolētais lidojums, kas veikts uz citas planētas.

Nelielais helikopters “Atjautība” (Ingenuity), kas sver nepilnus divus kilogramus un darbojas ar četrām litija baterijām, uz Marsa nonāca februārī kopā ar pašgājēju robotu “Neatlaidība” (Perseverance), kas uz Marsa meklē fosilizētas baktērijas, kā arī vāc akmeņu un grunts paraugus.

NASA helikoptera lidojums
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

NASA mini helikopters 6. aprīlī atdalījās no pašgājēja, kas to nolaida uz Marsa virsmas un atvirzījās 20 metru attālumā no tā, dodot mazajam lidaparātam brīvu pacelšanās laukumu.

Pēc atdalīšanās no pašgājēja, kura elektroenerģiju tas līdz šim bija izmantojis, helikopteram bija jāizmanto pašam savas baterijas, lai darbinātu sildītāju, kas Marsa aukstajās naktīs pasargātu lidaparāta elektroniku un citas svarīgas detaļas.

Pirmais lidojums ilga aptuveni 40 sekundes, helikopteram lidojot ar ātrumu viens metrs  sekundē trīs metru augstumā un nedaudz pavirzoties pašgājēja virzienā. Pēc tam tas nolaidās atpakaļ uz Marsa virsmas.

Lidojuma laikā “Atjautība” uzņēma melnbaltus fotoattēlus ar kameru, kas uzstādīta tā apakšdaļā.

Tikmēr pašgājējs attālinājās vēl par 65 metriem, lai savās tālummaiņas kamerās mēģinātu iemūžināt helikoptera darbības tuvplānu.

Helikoptera bāzes centrs ir pašgājējs “Neatlaidība”, uz ko mazais lidaparāts nosūta iegūto informāciju, savukārt no pašgājēja šos datus mēs saņemam uz Zemes, pastāstīja NASA helikoptera misijas vadītājs Timotijs Kanhams.

Pirmo lidojumu apstiprināja dati, kas uz Zemi tika atsūtīti caur satelītu, kas riņķo ap Marsu.

Sarkanās planētas atmosfēras blīvums ir tikai 1% no Zemes atmosfēras blīvuma, kas helikoptera pacelšanos padara par sarežģītu uzdevumu. Nedaudz gan palīdz tas, ka gravitācijas spēks uz Marsa ir mazāks, tomēr, lai NASA inženieri spētu pacelt nelielo aparātu, atrodoties uz Zemes NASA kontroles centrā, mini helikopters bija jāizveido ļoti viegls – tas sver vien 1,8 kilogramus.

Tāpat izaicinājumu varēja sagādāt vēji, kas pūš Jezero krāterī, kur pašgājējs “Neatlaidība” un mini helikopters šobrīd atrodas. Vēja ātrums šeit var sasniegt 20 metrus sekundē – pacelties tik spēcīgā pūsmā “Atjautība” izmēģinājumos uz Zemes nav mēģinājis, tomēr NASA inženieri ir pārliecināti, ka lidaparātam tas būtu pa spēkam.

Kopumā šomēnes plānotas piecas šādas neilgas pacelšanās, helikopteram ikreiz lidojot nedaudz tālāk un uzņemot attēlus ar otru – augstas izšķirtspējas kameru.

NASA cer, ka šis vēsturiskais lidojums izmainīs to, kā līdz šim tikušas pētītas mums attālas planētas.

Pašgājēja “Neatlaidība” pirmie iemūžinātie kadri ar mini helikoptera pacelšanos redzami arī NASA "Twitter" kontā:

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti