Nākamnedēļ Latvijā būs novērojams daļējs Saules aptumsums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nākamnedēļ, 25. oktobrī, dienas vidū visā Latvijā būs iespēja novērot daļēju Saules aptumsumu. Šo var uzskatīt par vidēja izmēra aptumsumu, jo maksimālajā brīdī būs aizsegta nedaudz vairāk nekā puse Saules diametra, informēja Latvijas Astronomijas biedrībā.  

Aptumsuma sākums Rīgā būs pulksten 12.12, bet maksimālā fāze, kad Mēness aizklās 59% Saules diametra, būs pulksten 13.23, un aptumsums noslēgsies pulksten 14.33. 

Citās Latvijas vietās nedaudz atšķirsies gan norises laiki, gan maksimālā fāze. Liepājā viss notiks dažas minūtes agrāk, un fāze būs nedaudz mazāka nekā Rīgā. Alūksnē viss notiks dažas minūtes vēlāk, bet maksimālā fāze būs 63%.

Līdzīga fāze būs pārējā Latvijas ziemeļaustrumu daļā. Šis aptumsums nekur uz Zemes nebūs novērojams kā pilns Saules aptumsums.

Biedrībā skaidroja, ka Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi 2–6 gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2021. gada 10. jūnijā, bet nākamais ir gaidāms 2025. gada 29. martā, kad Mēness aizsegs vien piekto daļu Saules diametra. 

Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142. gadā.

Interesanti ir arī tā saucamie gredzenveida Saules aptumsumi. Latvijā gredzenveida Saules aptumsums būs novērojams 2039. gada 21. jūnijā. 

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar robu.

Latvijas Astronomijas biedrība atgādina, ka uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra, jo tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. 

Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna. Īpaši interesanti aptumsuma laikā ir vērot Saules projicēto attēlu ar "robu". Tādi attēli veidojas caur koku zaru spraugām vai mazākā izmērā caur papīra lapā izdurtiem caurumiņiem, skaidroja biedrībā. 

Latvijas Astronomijas biedrība aicina drošā veidā novērot un dalīties ar novērojumu rezultātiem sociālajos tīklos. Tēmturis – #saulesaptumsums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti