Nākamās nedēļas sākumā Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums

Pirmdienas, 7. augusta, vakarā uzreiz pēc saulrieta Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums, liecina Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) informācija.

Aptumsuma sākumā Mēness vispirms ieies Zemes pusēnā, bet pēc tam sāksies aptumsuma daļējā fāze. Maksimālajā fāzē ceturtdaļa Mēness  tā diska apakšējā daļa – būs tumšāka par pārējo Mēness disku, skaidro biedrībā.

Mēness Rīgā lēks plkst.21.10, bet Saule rietēs plkst. 21.22, bet maksimālās fāzes brīdis būs plkst.21.20. Līdz ar to aptumsuma novērošanu sarežģīs gaišās debesis, kā arī Mēness nelielais augstums virs horizonta.

Latvijas Astronomijas biedrības vadītājs Māris KrastiņšSintija Ambote
Nedaudz labāki apstākļi aptumsuma novērošanai būs Latvijas austrumu daļā, jo, piemēram, Daugavpilī Mēness lēks plkst.20.57, bet Saule rietēs plkst.21.08. Aptumsuma maksimālās fāzes brīdī tur Saule būs jau norietējusi, bet Mēness atradīsies nedaudz augstāk virs horizonta.

Aptumsuma daļējā fāze visā Latvijā beigsies plkst.22.18, bet pusēnas fāze beigsies plkst.23.51. Aptumsumu būs iespējams novērot, ja debesis neaizklās mākoņi, piebilst biedrībā.

Lai arī Mēness aptumsumi nav reti sastopama astronomiska parādība (pasaulē tie notiek vidēji 2-3 reizes gadā), ne visi ir novērojami Eiropā.

Latvijā iepriekšējais pilnais Mēness aptumsums bija novērojams 2015.gada 28.septembrī, bet 2016.gada 16.septembrī. 2017. gada 11.februārī bija novērojami divi pusēnas Mēness aptumsumi, kuru laikā bija visai grūti pamanīt, ka Mēness diska spožums bija tikai nedaudz mazāks par ierasto. Nākamās iespējas novērot pilnu Mēness aptumsumu Latvijā būs 2018.gadā - 31.janvārī un 27.jūnijā.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums. To iespējams novērot ar neapbruņotu aci.

Tā kā 7. augustā daļēja aptumsuma laikā Mēness atradīsies zemu virs horizonta, aptumsuma novērošanai ieteicams izvēlēties vietu, kur horizontu dienvidaustrumu un dienvidu virzienā neaizsedz koki vai ēkas.

Jau pēc divām nedēļām 21. augustā Klusā okeāna austrumos, vairākos ASV štatos un Atlantijas okeānā būs novērojams pilns Saules aptumsums, kura novērošanai ASV ir notikusi gatavošanās vairāku gadu garumā. Tiek prognozēts, ka uz šī aptumsuma novērošanu dažādos ASV štatos varētu ierasties līdz pat astoņiem miljoniem tūristu.

Latvijā tuvākais pilnais Saules aptumsums Latvijā būs novērojams tikai 2142.gadā. Savukārt līdz tuvākajam daļējam Saules aptumsumam, kas būs novērojams arī Latvijā, vēl jāgaida nepilni četri gadi. Šāds aptumsums Latvijā būs novērojams 2021.gada 10.jūnijā.

LAB apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai popularizētu astronomiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt