Mugurkaula operācijā atbrīvojas no kupra

Liepājas Reģionālajā slimnīcā pirmo reizi Latvijā notikusi mugurkaula operācija, kuras laikā izoperēts kuprītis. Tas nozīmē, ka pilnībā tika salauzts pacientes mugurkauls un tajā ievietoti implanti, lai sieviete varētu iztaisnoties un staigāt vertikālā stāvoklī. Šī ir sarežģītākā mugurkaula operācija ar ļoti augsta riska pakāpi, kas līdz šim veikta Latvijā.

Uz priekšu sakumpis cilvēks ar kuprīti – tieši tāda ir paciente, kura tiek gatavota operācijai Liepājas reģionālās slimnīcas operāciju telpā. Par 60 gadus vecās sievietes veselības stāvokli stāsta ORTO mugurkaula ķirurģijas klīnikas ķirurgs-vertebrologs Artis Gulbis:” Viņa ir pilnīgi saliekta, pārvietojas gandrīz deviņdesmit grādu leņķī. Viņa nevar iztaisnoties. Ja taisnojas, tad jāuzliek rokas uz augšstilbiem, jāieliecas ceļos, gūžās. Tas ir absolūts diskomforts pacientam. Nav sāpes kājās, bet ir šī balansa problēma. Biomehāniski, salīdzinoši ar dzīvniekiem, mēs esam radīti vertikālā stāvoklī. Noturēt mugurkaulu taisni ir ļoti sarežģīti.”

Tikai nedaudz jostas daļā saliecoties, slodze mugurkaulam pieaug vismaz 15 reižu. Ārsts kā piemēru min 50 paceltus kilogramus, kas reāli pārvēršas 750 kilogramos. Pasaulē šādas operācijas tiek veiktas tikai dažās vietās. Pamatlicēji ir francūži, kuru pieredzi pakāpeniski pārņem citur pasaulē. Ķirurgs Artis Gulbis šai operācijai gatavojies divus gadus: ”Tas ir sarežģītākais posms, kas līdz šim Latvijā netika veikts. Pārējās lietas var izdarīt, sākot no galvas pamatnes līdz astei. Ļoti sarežģīti, jo es vēl neesmu aizgājis līdz operācijai, bet man jau ir pietiekoši liels stress.”

Par stresa līmeni liecina arī ārsta stāstītais, kāda ir operācijas gaita un kas notiek ar pacientu. Operācija ilgst aptuveni sešas līdz astoņas stundas:

”Tiks ievietotas 12 skrūves, moduļi, domino savienotāji. Tiks izņemts viens skriemelis no mugurpuses, visi sāna elementi, pasargājot asinsvadus un muguras smadzenes. Pēc tam mēs ar speciāliem instrumentiem mēģināsim visu to mugurkaulu lauzt atpakaļ, ar spēku. Sieviete ir gados, sešdesmit gadus veca, cerams, ka asinsvadi un kauli būs elastīgi.”

Kopā ar ķirurgu Arti Gulbi operāciju zālē strādā Liepājas Reģionālās slimnīcas traumatologs Agris Mertens, kurš pirms vairākiem gadiem Liepājā sāka attīstīt mugurkaula ķirurģiju, piedāvājot pacientiem arvien jaunas iespējas. Šī operācija ir vēl viens solis uz priekšu, lai palīdzība nebūtu jāmeklē ārvalstīs, bet tā būtu pieejama Latvijā, uzskata ārsts:

”Protams, mums sadarbība turpinās ar dakteri Gulbi, kurš ir devis lielu ieguldījumu Liepājas mugurkaula ķirurģijas attīstībai un manai personīgai izaugsmei. Lai veiktu šādas operācijas, bija ļoti liels ceļš ejams. Mēs nesen atgriezāmies no Francijas, kur asistējām šādās operācijas. Mēs esam ne tikai teorētiski tās apguvuši, bet redzējuši tās reāli praksē.”

Profesionālā mediķu valodā runājot, Liepājas Reģionālajā slimnīcā notika mugurkaula jostas daļas osteatomija, kuras laikā tika veikta mugurkaula segetālā balansa korekcija. Vienas šādas operācijas izmaksas pārsniedz 10 tūkstoš latu. Dārgo implantu iegādi nodrošina Liepājas Reģionālā slimnīca, līdz ar to pacientam jāsedz tikai ikdienišķie slimnīcas izdevumi. Gada laikā teorētiski varētu notikt 20 līdz pat 40 operācijas, taču viss būs atkarīgs, cik veiksmīgi būs noritējusi konkrētā operācija.

Paciente no gultas varētu piecelties pēc dažām dienām, bet brūce sadzīs divu nedēļu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti