Meteorītu muzejā notiks Asteroīdu dienas pasākumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Otrdien, 30. jūnijā, un sestdien, 4. jūlijā, Meteorītu muzejā tiks organizēti Asteroīdu dienas pasākumi visu vecuma grupu un zināšanu līmeņu interesentiem, informēja Latvijas Astronomijas biedrības valdes loceklis Kārlis Bērziņš.

2020. gadā sakarā ar Covid-19 ārkārtas stāvokli daudzās valstīs Asteroīdu diena tiks pieminēta vai organizēta virtuāli. Latvija būs viens no apmēram 100 aktīvajiem punktiem pasaulē, kur pasākumi tiks organizēti klātienē Meteorītu muzejā Rīgā, Nīcgales ielā 3a. Pirms gada šādu punktu bija vairāk nekā 2000, norādīja Bērziņš. Tiesa, arī Meteorītu muzejā būs jāievēro īpaši epidemioloģiski piesardzības noteikumi, jādezinficē rokas, bet iekštelpās ļoti ieteicami sejas aizsegi.

Lai piedalītos Asteroīdu dienas pasākumos otrdien, 30. jūnijā, un sestdien, 4. jūlijā, no pulksten 14.00 līdz 20.00, nepieciešama iepriekšēja elektroniska piereģistrēšanās konkrētam ierašanās laikam. To var veikt muzeja interneta vietnē.

Rīgā “Asteroīdu dienas Latvijā 2020” pasākumos būs iespējams apskatīt dažādus unikālus eksponātus, kas atlidojuši pie mums gan no Saules sistēmas asteroīdu joslas, gan Mēness un Marsa.  Būs iespēja uzzināt, kādas ir galvenās īpašības, lai atšķirtu meteorītu no Zemes iežiem jeb nemeteorītiem. Noritēs sarunas par asteroīdu iespējamiem draudiem Zemei un civilizācijai, mūsu gatavību šo draudu novēršanai, kā arī citiem tematiem. Apmeklētāji varēs uzdot un saņemt atbildes uz saviem jautājumiem par kosmosa tematiku.

Šogad Asteroīdu dienas laikā īpašu vērību pievērsīs Latvijas meteorītiem. Tādi pavisam ir tikai  četri – Līksna (1820), Birži (1863), Nereta (1864) un Baldone (1890). Joprojām norit piektā Latvijas meteorīta meklējumi, bet visas līdzšinējās potenciālo meteorītu analīzes ir bijušas negatīvas.

Svētdien, 12. jūlijā, Meteorītu muzejā ar Asteroīdu dienas zīmi tiks rīkots vēl viens īpašs pasākums par godu pirmajam zināmajam Latvijas teritorijā nokritušajam meteorītam – “Līksnas meteorītam – 200”. Ierašanās uz šo pasākumu tikai ar iepriekšēju elektronisku vietas rezervāciju.

Asteroīdu dienas kustība pasaulē un Latvijā aizsākās 2015. gadā, apmēram divus gadus pēc gadsimta lielākā meteorīta nokrišanas Čeļabinskā, izvērtējot tā radītos postījumus un liekot pārvērtēt mūsu civilizācijas kosmisko draudu riskus. Apzinoties šīs problēmas globālo nopietnību, ar ANO rezolūciju Asteroīdu diena tika pasludināta par ikgadēju starptautiski atzīmējamu notikumu. Par tās datumu tika izvēlēts 30. jūnijs, kas ir gadadiena 1908. gada Tunguskas katastrofai.

Asteroīdu dienas kustības iniciatori 2014. gada nogalē bija astrofiziķis un grupas “Queen” basģitārists Braians Mejs, nodibinājuma “B612” vadītāja Danica Remija, “Apollo” astronauts Rastijs Šveickarts un vācu filmu producents Grigorijs Rihters. Kustībai īsā laikā no dažādām valstīm pievienojās zinātnieki, astronauti, inženieri, finanšu un biznesa līderi, mākslinieki un daudzi citi idejas atbalstītāji. Pirmā Asteroīdu diena pasaulē un Latvijā tika organizēta 2015. gada 30. jūnijā. Vairāk par asteroīdu dienu angļu valodā var lasīt vietnē asteroidday.org.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti