LU zinātnieki veido iekārtu atkritumu pārvēršanai noderīgā gāzē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Universitātes (LU) pētnieki izveidojuši eksperimentālu iekārtu, kas no plastmasas, koksnes, papīra un dažādas biomasas maisījuma spēj iegūt sintēzes gāzi, kas kalpo gan kā noderīgs kurināmais, gan kā ķīmiskās rūpniecības izejviela.

LU informēja, ka noslēgumam tuvojas universitātes realizētais pētniecības projekts „Mainīga rakstura degvielas gazifikācijas procesa izstrāde cieto atkritumu pārstrādei”, kas pēdējos gados ir bijis viens no nozīmīgākajiem LU pētnieciskajiem projektiem atkritumu pārstrādes jomā. Tas saistīts ar pēdējā laikā ļoti aktuālu tematu – ilgtspējīgu atkritumu pārstrādi, inovatīvā veidā no tiem atgūstot enerģiju un materiālus.

Projektā iesaistīti LU Vides zinātnes nodaļas zinātnieki, doktoranti, pētnieki un studenti. Izveidota eksperimentāla iekārta, kas no atkritumiem atgūto kurināmo – plastmasas, koksnes, papīra un dažādas biomasas maisījumu – spēj karsēt dažādos režīmos augstās temperatūrās, sekot līdzi karsēšanas procesā notiekošajām izmaiņām, analizēt šajos procesos iegūtos materiālus un gāzes, kā arī iegūt sintēzes gāzi.

Sintezētā gāze tālāk izmantojamu gāzu maisījumā, kas ir noderīgs gan kā kurināmais, gan kā ķīmiskās rūpniecības izejviela.

Atkritumu gazifikācijas galaprodukti ir izanalizēti laboratorijās, lai iegūtu priekšstatu par to tālākas izmantošanas iespējām, kā arī noteiktu to potenciālo ietekmi uz vidi.

LU pētījuma komanda pie eksperimentālās iekārtas atkritumu pārstrādei.
LU pētījuma komanda pie eksperimentālās iekārtas atkritumu pārstrādei.

Paziņojumā medijiem norādīts uz pētījuma zinātniskā vadītāja Māra Kļaviņa pausto, ka tā ir iespēja paraudzīties uz atkritumiem kā resursu: materiālu, kuru iespējams ne tikai pārstrādāt, bet iegūt no tā augstvērtīgu izejvielu enerģētikas vai ķīmiskās rūpniecības vajadzībām. Perspektīvā, projektā realizēto koncepciju attīstot tālāk,

tas varot veicināt pilnīgu sadzīves atkritumu pārstrādi un nozīmīgi samazināt poligonos noglabājamo atkritumu daudzumus.

Turklāt šāda pieeja atbilst Eiropas Savienības rīcības plāniem pāriet uz aprites ekonomiku, kā arī saskan ar Latvijas centieniem veicināt lokālo enerģētisko neatkarību.

LU pētījuma komanda pie eksperimentālās iekārtas atkritumu pārstrādei.
LU pētījuma komanda pie eksperimentālās iekārtas atkritumu pārstrādei.

Projektā pētītas atkritumu termoķīmiskās pārstrādes iespējas, novērtēta Latvijas atkritumu atbilstība izmantošanai šādos procesos, kā arī izveidota prototipa iekārta, kas ļaus LU zinātniekiem fiziski pētīt un attīstīt šo inovatīvo pieeju atkritumu apsaimniekošanai. Izstrādātas sešas zinātniskās publikācijas, kā arī vairāk nekā 14 konferenču ziņojumi, un

sagatavots patenta pieteikums projektā pielietotajam inovatīvajam gazifikācijas risinājumam.

Projekta apskata raksts par atkritumu termoķīmisko pārstrādi ir iesniegts izvērtēšanai vienā no vides zinātņu pasaules žurnāliem “Renewable and Sustainable Energy Reviews”.

Projekts tiek finansēts no Latvijas Universitātes, Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Kopējais projekta ilgums ir trīs gadi. LU uzskata, ka iegūtie rezultāti un secinājumi ir pietiekami nozīmīgi, lai tālāk attīstītu šī virziena pētniecību, ja vien būs pieejams finansējums šādu ieceru realizācijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti