LU rektors Muižnieks: Tehnoloģiju attīstībā aizvien lielāka nozīme būs garīgajam līmenim

Latvijas Radio programmu festivālā "Lampa" sestdien, 29. jūnijā, atklāja radio NABA un Latvijas Universitātes rīkotā diskusija „Tehnoloģiju ķīlnieki”. Runājot par tehnoloģiju individualizācijas nākotnes perspektīvām, Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks pauda viedokli, ka nākotnē liela nozīme būs garīgajam līmenim un humanitārajai izglītībai.

„Ja mēs gribētu paskatīties tālāku perspektīvu, tad tur, iespējams, būtu bioloģiski ģenētiskā kodēšana. Tajā iespējams dabūt vēl lielāku individualizāciju. Pēdējo desmit gadu laikā attīstījusies nukleārā tehnoloģija. Tas būs vēl viens lēciens tehnoloģiju attīstībā, lai individualizētu salāgošanu starp konkrētu ģenētisku objektu un konkrētu čipu vai elektronisko un fotonisko objektu un panāktu individualizāciju šūnas vai orgānu līmenī,” stāsta Muižnieks.

„Bet vienalga – grozies kā gribi, jo tālāk iesim, jo faktiski lielāku nozīmi iegūs nevis tās tehnoloģiskās, bet garīgās daļas. Tu vari izdomāt kādas aizsardzības, drošības un ļaunatūras gribi, tas būs atkarīgs no tavas attieksmes – vai tu gribi uzlauzt, vai esi gatavs šādai vai citādai rīcībai. Tāpēc jautājums par humanitāro zinātņu vai humanitārās izglītības lomu caur šo kļūst aizvien, aizvien nozīmīgāks,” uzskata LU rektors.

 

Apkopojot diskusijā runāto, tehnoloģiju entuziasts un Delfi.lv Nacionālo un biznesa ziņu nodaļas redaktors Filips Lastovskis uzsvēra izglītības lomu, lai cilvēks nekļūtu par tehnoloģiju ķīlnieku.

 „Ja tevi kā mazu bērnu atstāj pilnīgā patvaļā un vecākiem ir vienalga, ka tu instagramā pavadi septiņas stundas, tad ir ziepes. Ja ģimenē un skolā spēj nolīdzsvarot tehnoloģiju lietošanu, tad ir iespējas superīgam rezultātam,” uzskata Lastovskis.

Savukārt Indriķis Muižnieks norādīja, ka jautājums ir nevis par pavēlnieka un ķīlnieka lomu attiecībā pret tehnoloģijām, bet par draudzību ar tehnoloģijām, par simbiozi.

„Tas attiecas ne tikai uz digitālajām tehnoloģijām, bet uz tehnoloģijām kopumā. Sapratīsim viens otru. Mēģināsim neuzkundzēties, bet atrast win-win situāciju,” aicina Muižnieks.

Radio NABA tehnoloģiju šova #DigitālāsBrokastis vadītāji kopā ar Latvijas Universitātes rektoru prof. Indriķi Muižnieku un tehnoloģiju entuziastu un Delfi.lv Nacionālo un biznesa ziņu nodaļas redaktoru Filipu Lastovski diskusijā meklēja atbildi uz jautājumu, vai esam tehnoloģiju pavēlnieki vai ķīlnieki.

Kā iepriekš jau vēstīts, Latvijas Radio sarunu festivālā "Lampa" uz īpaša pirātu kuģa Cēsu pils parka dīķī 28. un 29. jūnijā piedāvā 11 drosmīgas sarunas.

Visas diskusijas no Latvijas Radio kuģa tiešraidē vai ierakstā skatāmas sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un Latvijas Radio "Facebook" kontos, kā arī lielākā daļa dzirdamas radio NABA ēterā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt