LMT gatavs 5G ieviešanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kopumā 180 bāzes stacijas jau ir gatavas piektās paaudzes (5G) mobilā interneta ieviešanai, nodrošinot antenas attiecīgajā frekvenču joslā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" teica LMT vadītājs Juris Binde. Viņš gan brīdināja, ka pastāv plaisa starp tehnoloģiju attīstības ātrumu un pārējo sabiedrību - bizness atpaliek, un daudzi uzņēmēji negrib izkāpt no komforta zonas uz nākamo attīstības pakāpi.

Binde skaidroja, ka 5G tīkli nesāks strādāt tikai tad, kad "viss jau būs gatavs", bet pakāpeniski, jo arī 4G jau spēj nodrošināt ap 90% no tā, kas vajadzīgs piektās paaudzes internetam.

Sākumā tīkls tiks veidots tur, kur jau ir pārslodzes. Ar 5G arī interaktīvās televīzijas un interneta lietotājiem būs pieejams labākas kvalitātes pakalpojums.

LMT vadītājs arī norādīja, ka Latvija ir priekšā citām Eiropas Savienības valstīm 5G ieviešanā, jo daudzās no tām vēl nav notikušas frekvenču izsoles. "Latvijā tās jau ir notikušas. Operatoriem tās ir pieejamas, un var sākt būvēt tīklus," teica Binde.

Tajā pašā laikā viņš atzina, ka ātrums 1 gigabits sekundē nemaz nav vajadzīgs, jo "realitātē nav tādu datu apjoma, kam vajadzētu tik lielu ātrumu". Noderīgi būtu tas, ka 5G internetam ir mazāks aiztures laiks.

Šīs atziņas Binde pauda, atbildot uz jautājumu par interneta ātrumu Latvijā. 2019. gada janvārī Latvija ierindojās 53. vietā mobilo datu ātruma ziņā (ar lejupielādes ātrumu 29,86 Mbit/s). Binde stāstīja, ka 30 megabiti sekundē ir ļoti labs interneta ātrums un citās valstīs esot mērķis tādu sasniegt.

Binde skaidroja, ka mobilajos tīklos datu pārraides ātrums ir cieši saistīts ar lietotāju skaitu un datu apjomu. "Islandei, kurai ir 70 megabiti sekundē, nav ar ko lepoties, jo ir tīkls, kurš ir tukšs. Ja nebūtu lietotāju, tad arī Latvijā varētu būt ātrāks," norādīja LMT vadītājs. Viņš uzskata, ka Latvijā ļoti racionāli izmanto esošo tīklu. Pēc OECD datiem Latvija esot 2.vietā pēc interneta patēriņa uz iedzīvotāju. Tāpat Latvijā ātrums būtu lielāks, ja nebūtu viedtelevīzijas, kas patērē samērā lielu datu apjomu.

LMT vadītājs gan raidījumā ieskicēja, ka bizness Latvijā atpaliek un nav gatavs izmantot jaunās tehnoloģijas.

"Daudzi uzņēmēji ir sasnieguši "stikla griestus", savu kompetences līmeni un nav gatavi pāriet uz nākamo attīstības pakāpi," norādīja Binde. 

Skaidrojot LMT stratēģiju, viņš atsaucās uz Ķīnas domātāju Konfūciju, kurš esot teicis: ja vēlas augļus pēc gada, jāstāda rīsi, ja pēc 10 gadiem, tad koki, bet, ja pēc simt, tad jāizglīto cilvēki. Attiecīgi rīsu stādīšana esot LMT ikdienas bizness, bet mežs esot infrastruktūras būve. Binde uzskata, ka cilvēki ir jāizglīto - ir jāparāda, kā var palielināt efektivitāti, produktivitāti biznesam, ar ko nodarbojas, tostarp tas iespējams izglītībā un arī veselības aprūpē.

KONTEKSTS: 

Vairāki eksperti uzsver, ka patiesībā 5G tehnoloģiju, pateicoties tās zibenīgajam ātrumam, var dēvēt par potenciāli jaunu industriālo revolūciju. Prognozes liecina, ka 5G sakari ir pietiekami labi, lai pat ļautu ārstam no savām mājām ar robota palīdzību operēt pacientu. Bet  lielā mērā 5G mobilie sakari gala patērētājiem var palikt nepamanīti, jo šajā tehnoloģijā paredzētais sakaru ātrums ir tik liels, ka nav īsti vajadzīgs parastam lietotājam, tāpēc biežāk tam būs pielietojums dažādās industrijās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti