Dienas ziņas

Latvijā turpinās neveiksmīga cīņa ar latvāņiem

Dienas ziņas

Karsta kritenes apjoms Salaspilī divkāršojies

Izstrādā mākslīgā intelekta vadītu protēzi

Liepājas Universitātes students izstrādājis mākslīgā intelekta vadītu rokas protēzi

Liepājas Universitātes students Sebastians Štāls-Aploks bakalaura darba ietvaros izveidojis ar mākslīgo intelektu darbināmu rokas protēzi, ko plāno patentēt un piedāvāt iegādāties cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Nacionālajā rehabilitācijas centrā "Vaivari", kas nodarbojas arī ar protēžu izsniegšanu, par jauna produkta parādīšanos pauda prieku, tomēr uzsvēra – ja protēzes izmaksas pārsniegs valsts atvēlēto finansējumu, tad Latvijā to varēs atļauties visai mazs cilvēku skaits.

Interese izstrādāt rokas protēzi Liepājas Universitātes studentam radusies, redzot nepieciešamību pēc tehniskajiem palīglīdzekļiem radinieku lokā. Esošais piedāvājums šķitis nepilnīgs, tāpēc vairāki gadi veltīti, pētot cilvēka muskulatūru un iespējas kustināt protēzi nevis ar muskuļu spēku, bet mākslīgo intelektu.

Štāls-Aploks skaidroja: "Pati roka komunicē ar cilvēku. Konvertācija starp cilvēku un roku, kur roka laika gaitā iepazīst šo cilvēku. Jo ilgāk viņi strādā kopā, jo precīzāk strādā pati roka. Vēl viena būtība visai sistēmai – tā nedrīkst būt integrēta, tātad nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Tas arī ir lielākais izaicinājums, jo līdz šim visefektīvākā bijusi ķirurģiska iejaukšanās."

Students jau izstrādājis sensoru, kas nolasīs cilvēka ķermeņa valodu, kā arī protēzes sistēmas tā sauktās smadzenes, tomēr, lai panāktu plašākas kustību iespējas, vēl priekšā daudz darba. Studentu pētījumus apmaksā Liepājas Universitātes piešķirtie granti.

Liepājas Universitātes Dabaszinātņu un inovatīvo tehnoloģiju institūta direktors Uldis Žaimis sacīja: "Vēl ir iespēja piedalīties Kurzemes inovāciju grantu konkursos, ko mūsu studenti veiksmīgi darījuši, ieguvuši nopietnu atbalstu materiālu iegādei savam darbam – kā stipendijas, lai varētu šos projektus realizēt."

Pasniedzējs pauda pārliecību, ka topošā rokas protēze nonāks tirgū kā kvalitatīvs un pieprasīts produkts.

Par jauna, moderna palīglīdzekļa parādīšanos priecājas arī Nacionālajā rehabilitācijas centrā "Vaivari", tomēr pastāv bažas, vai protēzes ražošanas izmaksas nebūs tik augstas, ka arī tās cena sasniegs vairākus tūkstošus eiro.

Centra tehniskā ortopēde Dina Grīnberga pauda: "Ja tas būtu valsts finansējuma ietvaros, forši, mēs tiešām priecātos, ja varētu piedāvāt pacientiem kaut ko tādu, bet, ja tas neietilpst šī finansējuma ietvaros, tad tas iekritīs tajā groziņā, kas vēl joprojām būs grūti pieejams pacientiem."

Šobrīd valsts apmaksā kosmētisku un ar muskuļu spēku darbināmu protēžu iegādi. Kamēr studenta viedās protēzes prototips vēl nav pilnībā pabeigts, par ražošanas izmaksām un cenām runāt vēl esot pāragri, tomēr valsts šogad palielinājusi finansējumu tehnisko palīglīdzekļu, tajā skaitā arī protēžu nodrošināšanai, tam sasniedzot 7,1 miljonu eiro, tāpēc situācija, studenta ieskatā, varētu būt cerīga.

Protēzi viņš plāno pabeigt, patentēt un sākt pārdot tuvāko divu gadu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti